Do luxusního rekreačního střediska na břehu Orlíku se nejprve sjížděly špičky komunistické strany, po revoluci zase mafiáni. Přísně utajený areál vyprojektovali čeští architekti přímo ve vězení a navzdory mnoha paradoxům patří mezi to nejlepší z československé architektury poválečné éry.
Hotely a restaurace
Před třiceti lety by nikoho nenapadlo, že v bývalém brněnském Výzkumném ústavu matematických strojů, což byli, zjednodušeně řečeno, předchůdci dnešních počítačů, budou o pár let později lidé pracovat u vlastních notebooků u vybrané kávy. Unikátní odkaz architekta Zdeňka Řiháka žije dál díky proměně prostoru v moderní kavárnu s originálními prvky.
Oceán, písečné pláže, útesy a vynikající podmínky pro surfování. To vše nabízí čtvrť La Punta Zicatela v mexickém městě Puerto Escondido. Místo vyhledávané především surfaři z celého světa nabízí od roku 2022 možnost ubytování v novém butikovém hotelu Casa TO.
V malebném prostředí Jesenicka vyrostla zajímavá stavba - Apartmány Filipovice. Za návrhem stojí architektonické studio CL3. Dvojice rekreačních objektů v obci Bělá pod Pradědem v sobě kombinuje tradiční prvky architektury Jesenicka s moderním minimalistickým stylem.
Fond R2G vlastnící pražský hotel Intercontinental, podá žalobu proti rozhodnutí odboru stavebního řádu pražského magistrátu, kterým úřad zrušil územní rozhodnutí k plánovaným úpravám okolí hotelu včetně novostavby na náměstí Miloše Formana. Majitelé nemají v plánu z projektu odstranit kritizovanou stavbu a rozhodnutí úřadu je podle nich zmatečné a nezákonné.
Vietnamská bistra se zejména v posledních letech stala vyhledávanými podniky i těch gurmánů, kteří by tam ještě na počátku tisíciletí jen těžko zavítali. Mladá generace vietnamských podnikatelů si navíc dává stejnou měrou záležet na kvalitě pokrmů, tak i na vzhledu interiéru. Příkladem je nové bistro na Dejvické, kde se studio NEUHÄUSL HUNAL hodně činilo, aby do centra Prahy přeneslo kus nefalšovaného Vietnamu.
V Jeseníkách v blízkosti obce Ostružná a lyžařského areálu Ramzová začala výstavba prémiového holiday resortu. Aparthotel Lesní stráně budují developerské společnosti DOMOPLAN a MyResorts, které patří do skupiny FIPOX. Společně s 54 apartmány nabídne služby pětihvězdičkového hotelu. Architekty projektu je Colllab studio, interiéry a wellness navrhlo studio Identity Design.
Přízemí a rozsáhlé sklepení staršího činžovního domu v Praze-Karlíně dlouho hledaly svůj účel. Než zde otevřela vinárna WineList, vystřídaly se tu celkem čtyři různé podniky, naposledy vietnamská restaurace. Každý nájemník si prostory přizpůsobil k obrazu svému. Architekti ze studia COLLARCH se tak museli potýkat se zajímavým mixem historických a současných stavebních prvků, které na sebe někdy příjemně navazovaly, jindy se však naprosto popíraly.
Posedět nad talířem dobrého jídla v blízkosti klidné vodní hladiny. Kvůli takovému zážitku se člověk musí většinou vydat někam do přírody k rybníku. V Českých Budějovicích je tomu jinak – za uklidňující atmosférou se stačí vydat prakticky do centra města.
V husté zástavbě pražských Holešovic nenajdou místní zrovna moc veřejných prostranství, kam by mohli vyrazit za relaxací a odpočinkem. Jednou z takových lokalit je Ortenovo náměstí. Park o trojúhelníkovém půdorysu nabízel ještě nedávno pouze menší dětské hřiště a pár laviček. Zásahem architektů ze studia COLLARCH tu ovšem vzniklo mimořádně příjemné a funkční doplnění – Kavárna Kontejner.
Hranice mezi minulostí a budoucností, mezi snem a realitou, mezi exteriérem a interiérem - architekti z noa* zviditelňují neviditelné hranice a zasazují je do širšího kontextu. Místo rozdělení se hranice stávají spojením dvou světů.
Horská chata Sasso Nero vyrostla v Dolomitech v prostředí vystaveném povětrnostním vlivům v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů. Stavba, která připomíná monolit na skále, vyvolávala kontroverze již při svém původním návrhu. I po otevření vzbudila rozruch - jak v architektonické a stavební komunitě, tak mezi ohromenými turisty.
Cukrárna Povidloň v Lipně nad Vltavou získala jméno podle tradičního šumavského dezertu. Zákusek z nadýchaného odpalovaného těsta s tvarohem a povidly však zdejší šéfcukrář Michal Mandys povýšil na francouzský éclair. Harmonické spojení dobře osvědčené tradice a inovace se ale propsalo i do interiéru cukrárny od ateliéru A8000.
Desítky let bez údržby, znárodnění, fatální povodně i složitost kolaudace zrekonstruované historické budovy podle měřítek 21. století… osud zámku Mitrowicz, dříve známého jako zámek Koloděje nad Lužnicí, nebyl za jeho dlouhou a bohatou historii vždy jednoduchý. I přesto se podařilo vdechnout mu nový život, aby se mohl v roce 2016 vůbec poprvé ve své historii otevřít veřejnosti.
Objekt původně z dvacátých let minulého století sloužil jako řeznictví, obchod a nakonec jako herna. Tato budova střídala v minulosti majitele a procházela změnami, které interiér i exteriér stavby znehodnotily. Nedávná rekonstrukce vrátila stavbě zašlou krásu.