Dům U Tomana
Projekt rekonstrukce domu číslo 22 na brněnském náměstí Svobody si kladl za cíl jasně se odlišit od okolních restaurací a hotelů a přiblížit v jednom prostoru návštěvníkům to nejlepší z brněnské identity. V jedné budově tak může návštěvník zažít prostory inspirované motocyklovou Grand Prix, vilou Tugendhat i kasematami na Špilberku.
„Už při první návštěvě domu v lednu 2017 nám bylo jasné, že pod nánosy necitlivých stavebních úprav v sobě historické prostory skrývají úžasný potenciál,“ vzpomíná na první dojem M.Arch. Ivana Linderová z londýnského ateliéru Studio Identity Design, který za návrhem interiérů stojí.
Hlavní myšlenka investora byla vytvořit v prvním patře, v přízemí a podzemním podlaží budovy restauraci s vlastním pivovarem o ploše více než 400 m2, a vnést tak na náměstí prostor, který svou velkorysostí zastíní všechny podniky v okolí. Pět pater nad restaurací měly vyplnit apartmány ke krátkodobému či dlouhodobému pronájmu.
Inspirace Brnem
Moravská metropole je městem s bohatou historií, která mu vtiskla nezaměnitelný charakter. Zajímavá místa, jež utvářela brněnský příběh, se stala inspirací pro jednotlivá podlaží sloužící k ubytování. Apartmány ve třetím patře odkazují na brněnský okruh Grand Prix a estetiku dílny motoristického nadšence. Vyskytuje se zde odhalené cihlové zdivo, na míru vyráběný ocelový nábytek i industriální osvětlení.
Čtvrté patro nezapře, že Brno bylo mezi válkami jedním z center evropského funkcionalismu. Apartmány v tomto podlaží hrdě odkazují ke stavbám jako vila Tugendhat, hotel Avion, brněnské krematorium a Palác Morava.
Odkaz funkcionalismu se do designového zpracování vepisuje v podobě nábytku z ebenového dřeva a chromovaných trubek, podsvícených onyxových stěn a modernistických obrazů na stěnách. Uměleckou tvář Brna, jeho pestrou divadelní, hudební a výtvarnou scénu, se snaží vyjádřit zařízení pátého patra.
Historické prostory s vysokými stropy zdobí pestrá směsice tematických obrazů, grafik, plakátů zvoucích na představení Národního divadla města Brna, portréty významných brněnských umělců a notové záznamy hudebních děl. Nábytek navržený na míru byl inspirován klavírem, interiérové detaily se jinak snaží o jednoduchost a vzdušnost.
Přečtěte si také: Stoprocentní funkcionalismus
K historii města Brna neoddělitelně patří i Špilberk a jeho kasematy, které v minulosti sloužily jako vězení. Na dalším patře se autorky snažily navodit mírně melancholickou „vězeňskou“ náladu použitím monochromatických doplňků, betonovou stěrkou na stěnách, kovovým nábytkem s detaily „mříží“ a výzdobou v podobě pout a dalších mučicích nástrojů.
Korunu celého konceptu tvoří důstojné sedmé patro inspirované městskými lázněmi, které ještě na počátku 20. století hrály v životě Brňanů důležitou hygienickou funkci. Kromě toho ale lázně evokují relaxaci a klid, který v důstojném prostoru zajišťují podsvícené polopropustné závěsy.
Místo: Brno
Architekt: Ivana Linderová, Dagmar Zvoníčková / Studio Identity Design Ltd.
Užitná plocha: 630 m2
Podlahy: KPP
Realizace: 2019
Foto: Studio Identity Design, KPP
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2019.