Hotel Bjornson nechá ubytované zmizet v lesních apartmánech
Výstavba wellness hotelového resortu je obvykle vítanou pobídkou cestovního ruchu, ale pro přírodu v okolí většinou znamená jen špatné zprávy. Slovenský Bjornson je čestnou výjimkou z pravidla.
Zasněžený wellness hotel hezky vedle sjezdovky a lanovky je parádní, pokud si plánujete týdenní lyžařský pobyt na horách. Ale po nezimní část roku působí v krajině i na místní obyvatele nepatřičně zbytněle a zbytečně. Stírá původní krásu místa, protože okolní příroda nežije jen z turistických sezón. Křehká scenérie Demänovské doliny v srdci Nízkých Tater je okouzlující v každém ročním období a zaslouží si zvýšenou ochranu.
Proto potěší způsob, jakým tu byla uchopena výstavba nových apartmánů pro hotel Bjornson. Ne jako další expanzivní vícepatrový masiv jednotlivé stavby, konkurující svou výškou horám a vytvářející nesmazatelnou stopu v území, ale jako v údolí nahloučené nenápadné seskupení několika izolovaných apartmánů.
Podstatou přístupu investora nového wellness zařízení a hotelových apartmánů tu bylo rozložení pater hypoteticky objemné stavby do samostatných obytných jednotek, volně rozprostřených do plochy. Užity k tomu byly z povahy své konstrukce chytře řešené modulární boxy, jež pro daný záměr dodali architekti ze studia Ark-shelter.
Každý z jedenácti takových apartmánů nabízí 75 metrů čtverečních osobního prostoru, absolutní soukromí a pohodu, vyplývající z nenarušené harmonie těsné blízkosti lesa. Projekt lze chápat jako ekologičtější alternativu proti konvencím, neboť se vzniklé stavby nepojí se zemí pevnými základy a minimalizují tím svou stopu v území.
Když to jednou uděláte dobře…
Moduly Ark-shelter vycházejí z patentované konstrukce specifického rámového skeletu zatepleného minerální vlnou, k němuž se z interiéru pojí velkoformátové smrkové obklady, parkety dubových podlah. Vnější fasádu zajišťují tmavé impregnované latě ze smrkového dřeva, doprovázené a zjemněné světlejším dřevem teras a balkonů.
Ark-shelter je současně názvem studia i produktu – alternativního obytného boxu, který je v Evropě už dobře zavedenou značkou. A na příkladu tatranského hotelu Bjornson je dobře vidět, proč tomu tak je. Jejich kladem je totiž funkčně neohraničená flexibilita doprovázená univerzálností.
Zatímco u vrstvené vícepatrové konstrukce musíte podstupovat komplikovaná stavební řešení, abyste sladili požadavky výhledů, optimalizace provozu a přístupu, na lokalitě v Jasné stačilo jen posouvat a pootáčet jednotlivé obytné buňky tak, aby každý apartmán získal maximum. Jedno technicky vyladěné uspořádání Ark-shelter pak v praxi stačí nenásilně adaptovat takřka libovolnému místu.
Zde, v konkrétním dispozicích, byly moduly upraveny složením ze dvou buněk (tím došlo ke znásobení komfortu užitného prostoru) a také s ohledem na jednosměrný výhled (aby se nepřekrývaly pohledové linie z jednotlivých apartmánů). Každá jednotka v sobě nyní nese hlavní ložnici, obývací a dětský pokoj, vstupní zádveří a hygienické zázemí.
Interiér dvou sólo boxů lze dále adaptovat odsunutím centrální stěny a vytvořit jednu sdílenou jednotku. Třeba když se ubytovaných z jedné velké rodiny sejde víc a chtějí trávit čas společně. Pak si společný sdílený prostor nezadá atmosférou s halou horské chaty.
Resort, který nemění krajinu
Sílu celé realizace přitom odráží „necílový“ stav lokality. To, co v Jasné zůstane poté, až na jaře sejde sníh. Nezůstane tu stát pochmurný hotelový kolos, asfaltové příjezdové plochy a parkovací stání. Jen shluk malých staveb, vesničky nenápadných apartmánů. Které díky svému nenápadnému provedení, zapracování přírodních materiálů a ozeleněným střechám splynou s loukou a scenérií lesa. Ark-shelter v hotelu Bjornson tedy do krajiny Nízkých Tater vstupují, ale nic si z ní neberou a nemění ji k obrazu svému.
Lokalizace: Nízke Tatry – Jasná, Demanovská dolina, Slovensko
Architektonické studio: Ark-shelter
Vedoucí projektu: Michiel De Backer, Viktor Mikovčák, Martin Mikovčák,
Užitná plocha: 700 m2
Zastavěná plocha: 11 × 75 m2 (apartmány) 4 × 20 m2 (wellness)
Plocha pozemku: 3 600 m2
Realizace: 2019–2020
Investor: Hotel Bjornson