Hotel v chráněné francouzské lokalitě. Stavení v souladu s přírodou
Francouzská horská vesnice Breitenbach, ležící mezi regiony Vosges a Alsasko, je neobyčejná hned z několika důvodů. Leží v krásné horské lokalitě a současně zde žijí obyvatelé s velmi silným vztahem k přírodnímu prostředí. Ten projevují nejen slovy, ale především skutky – provozují zde ekologický pivovar, chovají včely, zpracovávají mléko na jogurty a další mléčné produkty a vyrábí vlastní sýr.
Je tedy vcelku přirozené, že právě tady, v srdci jedné z evropských chráněných lokalit soustavy Natura 2000, byl postaven Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord. Pod návrhem tohoto projektu jsou podepsány renomované norské architektonické studio Reiulf Ramstad Arkitekter a ASP Architecture.
Příběh, první myšlenky vzniku a následná realizace hotelu postaveného pro francouzsko-dánského klienta, jsou stejně zajímavé jako místo, kde stojí. Projekt je jakýmsi extraktem setkávání – potkávají se v něm dvě kultury (Francie a Skandinávie), dvě vášně (příroda a architektura) a dva muži (Emil Leroy a Reiulf Ramstad) s nadšenou a velmi nápomocnou místní komunitou z vesnice Breitenbach.
„Architektonický projekt musí najít společného jmenovatele obou kultur, splynout s místem, avšak nezmizet, ale ukázat, že příroda, ekologie a pokrokovost nejsou neslučitelné,“ komentuje návrh architekt Reiulf Ramstad.
Krajinný hotel na čtyřicátém osmém stupni severní šířky
Z výjimečného setkání francouzsko-dánského klienta a norského architekta se zrodil projekt takzvaného krajinného hotelu, jenž nabízí svým návštěvníkům bezprostřední kontakt s divokou přírodou, hluboké prožitky inspirované skandinávskými tradicemi a navazující na kulinářské, wellnessové a přírodní možnosti regionu. Citlivým spojením místní identity s nádhernou krajinou vtiskl Reiulf Ramstad stavbě jedinečný architektonický výraz.
Obklopeni výdobytky techniky a moderními vymoženostmi hledáme v náročných časech života stále více útěchu v přírodě. Do lesů a zeleně míříme vždy, když si chceme utřídit myšlenky či si prostě odpočinout. Primárním cílem projektu nebylo proto vybudovat hotel jako takový, ale zprostředkovat těsný kontakt s přírodou.
Základním prvkem hotelu je tedy tradiční skandinávská stavba – hytta, malá venkovská chata, ve které Norové obvykle tráví víkendové pobyty, v tomto případě navíc v různých tvarových interpretacích. V pahorkaté krajině obklopené stromy a uprostřed přírodních živých plotů a divokých luk ční jako balvany čtrnáct malých, lehkých, diskrétních staveb, jakoby jednoduše rozhozených po svahu.
V souladu s původní myšlenkou vzniklo spíše přátelské místo, kam budou lidé jezdit a trávit čas v úžasném prostředí, zcela odlišném od světa, který běžně znají – v novém vesmíru bez spěchu a hluku, kde budou moci jen tak odpočívat nebo vyrazí na procházky po vogézských kopcích a údolích, a to bez ohledu na počasí, stačí jen správné oblečení a obutí.
Příroda v názvu
Čistý design a klasické linie jednotlivých staveb evokují severské země s vizí života v souladu s krajinou. Jednotlivé kabiny z neošetřeného kaštanového dřeva, vytěženého na protějším kopci, jsou postaveny na pilířích, je tedy možné je odstranit a ponechat krajinu nedotčenou v její přirozené podobě.
Chaty jednoduchých geometrických tvarů lze na základě odlišné typologie a dispozic rozdělit do čtyř skupin. „Hytter Grass“, chaty nazvané „Tráva“, jsou jednopodlažní objekty soustředěné poblíž hlavní budovy. Štíhle se tyčící chaty „Tree“ a a „Ivy“, „Strom“ a „Břečťan“, kombinují vertikální rozměr s panoramatickými výhledy.
A konečně kabiny s hrdým názvem „Fjell“, „Hora“, s chráněnými venkovními prostory na vrcholu kopce jsou připraveny přivítat rodiny s dětmi. Interiéry jsou minimalistické a rustikální, charakterizované použitím světlého dřeva, pohodlným vestavěným nábytkem a prostorovými kontrasty, dokonale tak ztělesňují severský koncept „hygge“.
Tento norský a dánský výraz stručně shrnuje pohodový přístup k životu spojený s příjemným bydlením a schopností najít v každé životní situaci něco pozitivního a krásného, prostě radovat se ze života. Hygge je potěšení, soulad, pospolitost, útočiště, bezpečný přístav.
V náruči Země
Při vstupu do areálu vítá návštěvníky hlavní budova, která je nejen administrativním centrem, ale současně je zde také restaurace a wellness. Její obálka je obložena alsaským šindelem z kaštanového dřeva, vyráběným v rámci integračního workshopu v Saverne. Interiér hlavní budovy i chat je pohodlný a kultivovaný, nic není navíc, nic není zbytečné.
Surové kaštanové dřevo příjemně ladí s měkkými tkaninami v teplých přírodních odstínech a s čistými liniemi staveb. Vše dokreslují nádherné výhledy na panorama hor. Šetrný a ohleduplný k přírodě je hotel i svým provozem – centrální budova i všechny chaty splňují metodiku německého institutu Passivhaus v Darmstadtu pro návrh energeticky úsporných budov.
Hotel na čtyřicátém osmém stupni severní šířky je ztělesněním novodobého luxusu: bez okázalosti a lesku, ale s devizami možná cennějšími – nabízí totiž prostor, soukromí, klid, střízlivost, přírodu a čerstvý vzduch, a v neposlední řadě i příspěvek k udržitelnosti života na Zemi.
Nechybí ani kreativní restaurace
V protikladu k běžnému hektickému, zvukovým i světelným smogem přesycenému prostředí, v němž mnoho lidí soustavně pobývá. Zde, tváří v tvář krajině, nacházejí návštěvníci esenci přirozené krásy a pohodlí v měnících se světlech a stínech postupujícího dne či barvách ročních období.
Funkce hotelu by nebyly komplexní bez dobré a kvalitní kuchyně. Kromě kultury, lidí či zemí se zde propojují také skandinávská kulinářská inspirace a rozmanitost a chutě místních potravin. Výsledkem je intuitivní a kreativní kuchyně, specifická a určovaná využíváním sezónních produktů.
Koncept hotelu popisuje Emil Leroy-Jönsson, zahradní architekt a majitel hotelu: „V hotelu se setkávají mé dvě vášně, mé dvě kultury – příroda a architektura, Dánsko a Alsasko. Představil jsem si prostor svobody, otevřený a zároveň intimní, místo k životu, jednoduché a přátelské, kde si každý najde čas na plné prožití každého okamžiku. Toto místo odpovídá mým hlubokým hodnotám – ekologická budova, stoprocentně domácí restaurace s potravinami z naší vlastní zeleninové zahrady a od našich místních dodavatelů. Je to více než hotel, je to vesmír.“
Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord
Umístění: Breitenbach, Francie
Autor: Reiulf Ramstad Arkitekter & ASP Architecture
Klient: soukromý – Emil Leroy-Jönsson
Celková plocha: 20 000 m2, plocha chatek od 20 m2 do 60 m2
Dokončeno: 2020