Jeden objekt, několik světů. Rekonstrukce Likerky jí vrátila zašlou krásu

Partneři sekce:

Objekt původně z dvacátých let minulého století sloužil jako řeznictví, obchod a nakonec jako herna. Tato budova střídala v minulosti majitele a procházela změnami, které interiér i exteriér stavby znehodnotily. Nedávná rekonstrukce vrátila stavbě zašlou krásu.

Městský dům v Trenčianských Teplicích je svojí polohou předurčen ke společenské funkci. Svou kratší fasádou uzavírá ulici Kúpeľná a následně se z boku otevírá do parku. „Klienti nás oslovili s myšlenkou přeměnit tento dům na výrobnu likéru, kavárnu a malý obchůdek,“ začíná své vyprávění Ing. arch. Juraj Hubinský, spoluautor projektu.

Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky

„Od začátku jsme uvažovali o nutnosti očistit objekt od nánosů různých historických období a navrátit mu genia loci. Na základě historických fotografií jsme upravili okenní otvory do původních poloh. Abstrahovali jsme původní dřevěné průčelí objektu směrem do ulice do podoby plastických novotvarů ze dřeva, navíc i v barvě omítky. Nesnažili jsme se objekt památkářsky restaurovat, ale v jemných odkazech převyprávět historickou podstatu do dnešní doby.“

Čtyři celky

Osou dispozice prochází chodba, která dělí provoz na čtyři základní celky. Každý z nich má svoji vizuální a prostorovou charakteristiku podle své funkce. Obchůdek s výkladem je kompaktní bílý box, navozující lékárenský charakter, kde však namísto léků můžete koupit gin a likér s příměsí mnoha léčivých bylinek, vyrobené přímo v objektu.

Předsíň toalet v tmavě zelené barvě kontrastuje se šedými toaletami. Ostatní technické prostory, sklady či kotelna jsou bíle obloženy. Keramický obklad či dlažba jsou společným charakteristickým prvkem, který se objevuje v každé místnosti.

Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky | Zdroj: Lousy Auber

Kavárna

Kavárna je zemitým, béžovým odbytovým prostorem. Použití ornamentu má v prostoru umocnit dobový charakter objektu a povahy výrobků, které zde vznikají. Výrazových prostředků či materiálů je v tomto společenském prostředí největší množství.

Měkké čalouněné sezení, závěsy, zrcadla či decentní ambientní osvětlení z opálových svítidel podporuje kavárenskou atmosféru a socializaci návštěvníků. Dominantou prostoru je dlouhý barový pult z dřevěných tyčí v zelené barvě s prostorem za barem, který se vnořuje do nosné stěny.

Obchod a kavárna

„Obchod a kavárna je opticky propojena skrze centrální osu chodby dvojicí stejně velkých portálů v nosných stěnách,“ přibližuje tuto část Juraj Hubinský. „Likerka je jeden objekt, ve kterém se odehrává několik světů. Chodec pohybující se v exteriéru podél perforací na čelní fasádě nabývá dojmu, že je uvnitř domu několik odbytových prostor, což bylo naším požadovaným efektem.“

Rekonstrukce Likerky
Rekonstrukce Likerky | Zdroj: Lousy Auber

Výroba a příprava

Samotné místo výroby a přípravy vytvářejí barevné, černobílé protiklady. Technologická část funguje jako „black box“, ve kterém na černém pozadí „svítí“ destilační nádoby a zrací sudy.

Technologie vládne tomuto prostoru a zprostředkovává divákovi z kavárny skrz plně zasklenou stěnu představu o samotném procesu výroby. Tato kulisa zdůrazňuje samotnou podstatu celého objektu a toho, co se v něm odehrává.

Terasa a městská promenáda

Velkou devizou celého prostoru je jednoduchá terasa dlážděná čedičovými kostkami, orientovaná do městského parku. Terasa je propojena s kavárnou na východní fasádě skrze okenní otvory s dveřmi. Rozkládá se pod mohutnými lípami, které v létě vytvářejí příjemný stín.

Vzhledem k poloze terasy vůči městské promenádě je oddychovým místem během procházek a podílí se na oživování pohybu ve městě. A to je i společný výsledek snažení autorů s investorem – nejen revitalizovat objekt, ale oživit celý okolní prostor lázeňského města.

REKONSTRUKCE LIKERKY

Místo: Kúpeľná 574/1, Trenčianske Teplice
Realizace: 2018–2020
Investor: Spirit company, s. r. o.
Autoři: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Petr Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek
Výše investic: 450 000 €
Užitná plocha: 214,4 m2
Ľudovít Petránsky