Pokoje v hotelu Avion
Úzká budova hotelu v brněnské České ulici je jedním ze symbolů meziválečné avantgardy. Funkcionalistický hotel od Bohuslava Fuchse se musel vypořádat s pouhých 8 metrů širokou parcelou, nepochopením, se kterým se dobová veřejnost dívala na strohou fasádu, a především s ranami, které přineslo turbulentní 20. století.
Moderní budovu zadal ve dvacátých letech Bohuslavu Fuchsovi místní úspěšný restauratér Miroslav Kostelecký. Plánem bylo na místo v České ulici vměstnat budovu, která bude mít uliční frontu pouhých 8 metrů, a přesto se do ní vejdou kavárna a bar v přízemí a 50 pokojů pro hosty.
Ikonická budova brněnského funkcionalismu byla vybudována v letech 1927–1928 a její členění dlouhými plochami oken, elegantní bíle obložená podnož i zaoblené skleněné výkladce se staly symbolem toho nejlepšího, co lehká architektura 20. let dokázala na českém území vyprodukovat.
Úpadek a doufání v záchranu
Druhá polovina dvacátého století ale úspěšným a odvážným restauratérům nepřála a budova bez větších investic postupně morálně i technicky chátrala. V roce 1964 byla zapsána na seznam nemovitých památek a od 80. let probíhaly částečné opravy, ty však byly prováděny velmi necitlivě.
Postupným nahrazováním původního vybavení se stírala stopa mezinárodního stylu a duše 20. let se vytrácela. V roce 2005 zakoupil hotel od restituentů současný majitel, který s ním měl velké plány.
Vznikl návrh rekonstrukce známé architektky Evy Jiřičné, projekt se však potýkal s finančními problémy a rozměry ambiciózní přestavby musely být bohužel významně přehodnoceny.
V roce 2016 byla nakonec zahájena rekonstrukce, která redukuje původní návrh (odhadovaný na 80 milionů korun) na úpravu pouze některých částí do podoby z roku 1928, zatímco jiné by měly být modernizovány.
Funkcionalistická hravost
Ačkoli je funkcionalismus často považován za synonymum strohosti v architektuře, v interiéru to často není pravda. Samozřejmě, že i zde se projevovala snaha očistit prostor od nepotřebného harampádí a odlehčit pokoje od těžkého nábytku, zároveň ale meziváleční architekti milovali účelnost lodních kajut.
Do interiérů tak často pronikala námořnická estetika se svými zábradlími, kulatými otvory a zaoblenými hranami.Takové jsou i interiéry čtyř pokojů od brněnského ateliéru AMOS DESIGN.
Hotelovým hostům nabízejí velké dvojlůžko zavěšené do konstrukce z chromovaných trubek, v podobném stylu laděný a veskrze autentický nábytek a účelně, čistě pojatý prostor. Lehkost pokojů je podpořena také dělením pomocí skleněných příček, které vychází z návrhu Evy Jiřičné, svoje věci si mohou hoteloví hosté uložit do vestavěných skříní.
Jednoduchost nábytku doplňují výrazné barevné akcenty v červené a modré barvě. Ve své podstatě jsou pokoje návratem k tomu, co by se dalo popsat jako leitmotiv funkcionalistické architektury. Prostor a světlo jsou luxus, vše ostatní řešme účelně.
Místo: Avion, Česká ul., Brno
Architekt: Vladimír Ambroz / AMOS DESIGN
Realizace: 2019
Foto: AMOS DESIGN
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2020.