Šťastný příběh o minipivovaru Trautenberk
Bývalá Tippeltova bouda v Malé Úpě, jež má v rodném listě rok narození 1911, poskytovala vždy návštěvníkům hor restaurační služby i ubytování. V období mezi válkami vyhlášený podnik, patřící mezi nejmodernější stavby svého druhu, zažil také již jako hotel Družba i pád na umakartové dno v letech 70. a 80. Dostal však novou šanci a nyní návštěvníky vítá jako Minipivovar Trautenberk.
Novou etapu existence poskytl kdysi vyhlášené boudě současný majitel Martin Kulík. Ke spolupráci přizval architektonický ateliér ADR s.r.o.. Architekti Petr Kolář a Aleš Lapka dostali za úkol zbavit objekt necitlivých zásahů z druhé poloviny minulého století a maximálně zachovat a renovovat původní styl.
Respekt k historii objektu a k práci předků
Při rekonstrukci byla velmi efektivně a kvalitně využita všechna podlaží. V podzemí vzniklo zázemí pro pivovar a pivní sklep, v prvním nadzemním podlaží se nachází moderní a příjemná restaurace, z níž jsou za velkými okny vidět velké pivní tanky. V dalších nadzemních podlažích jsou pak pokoje ubytovny, účelně, prakticky, ale pohodlně vybavené pro pobyt na horách, jehož hlavní náplní je sportovní vyžití.
Na počátku prací bylo nejprve třeba zbavit objekt zásahů velkého počtu přestaveb. A vzhledem k tomu, že byl ve velmi špatném stavu, nebyla rekonstrukce ani zdaleka kosmetickou záležitostí. Nakonec zbyla ze stavby pouze konstrukce, vše od pláště, stropů a podlah po rozvody sítí bylo třeba udělat nově.
Při stavebních pracích bylo však odhaleno mnoho původních prvků – například pískovcové schody pod vrstvou linolea, obestavěné železné sloupy v prvorepublikovými nýty, jež nyní tvoří nejen funkční, ale i dekorační prvky ve vnitřních prostorách stavby, do budovy se vrátily například i původní repasované lustry a lampy.
Funkční a útulná horská bouda…
Již na první pohled je patrné, že renovace a začlenění hmotově poměrně mohutného objektu do okolní krajiny i zástavby Malé Úpy se zdařily na výbornou. Exteriér s tradičním dřevěným obkladem a s kamenným soklem, doplněný fasádou z falcovaného plechu na přístavbě, působí dominantně, ale ne násilně.
Interiér je v harmonickém kontrastu s vnější podobou a díky respektu k jeho historii a přiznání mnoha původních prvků poskytuje návštěvníkům i hostům neopakovatelnou atmosféru. Je třeba ocenit velmi ladné propojení původních a moderních prvků a současně zachování atmosféry horské boudy s ubytovnou, která si nechce hrát na honosný hotel, ale zůstává s noblesou sama sebou.
Zdařilá a vkusná rekonstrukce v tradičním stylu s industriálními prvky tak poskytuje návštěvníkům také estetický zážitek. Potvrzením je zvláštní cena Agentury ochrany přírody a krajiny za citlivou rekonstrukci stavby v krajině, již objekt získal v rámci vyhlášení Českých cen za architekturu 2018.
…s dobrým pivem
Pokud jde o vybavení, největší přidanou hodnotou rekonstrukce je zřejmě zřízení minipivovaru s maximální kapacitou 10 tisíc hektolitrů piva ročně. Vaří se zde nepasterizovaná a nefiltrovaná piva podle vlastní receptury. Pivovar je akciovou společností, s podporou obce na jeho vznik přispěli zdejší boudaři a místní lyžařský areál SKiMU.
Nepřehlédněte: Starý pivovar premenili na dom s nadčasovou eleganciou
Minipivovar Trautenberk Horní Malá Úpa
Architekt: ADR s.r.o., Petr Kolář, Aleš Lapka, www.adr.cz
Spolupracovníci: Jana Zoubková, Zuzana Kollárová, Pavel Čermák
Zahájení projektu: 2015
Dokončení realizace: 2017
Klient: Pivovar Trautenberk a.s.
Hlavní dodavatel: 3K Stavby a.s.
Text: Daniela Bartošová