Vinárna WineList: Nadčasový interiér zbavený nánosů času
Přízemí a rozsáhlé sklepení staršího činžovního domu v Praze-Karlíně dlouho hledaly svůj účel. Než zde otevřela vinárna WineList, vystřídaly se tu celkem čtyři různé podniky, naposledy vietnamská restaurace. Každý nájemník si prostory přizpůsobil k obrazu svému. Architekti ze studia COLLARCH se tak museli potýkat se zajímavým mixem historických a současných stavebních prvků, které na sebe někdy příjemně navazovaly, jindy se však naprosto popíraly.
Tým architektů ve složení Ondřej Janků, Veronika Kommová a Shota Tsikoliya se proto rozhodli zachovat kvalitně zpracované historické prvky jako jsou např. původní klenuté cihlové stropy. Nepohrdli ani vyhovujícím technickým řešením z pozdější doby, jako je například vzduchotechnika objektu.
Oproti tomu každá nevhodná nebo nekvalitní úprava byla bez milosti odstraněna. Na konci tohoto takřka restaurátorského procesu vznikl očištěný interiér, který následně doplnili novou vestavbou, která svou estetikou a kvalitou provedení navazuje a doplňuje na vše kvalitní, co zbylo.
Nahoře a dole
Vinárna je tvořena dvěma částmi – přízemím pro denní provoz s převládajícími tóny bílé a světle-šedé a sklepením, které je laděno do elegantní večerní černo-šedé. Interiér přízemní části vinárny je sjednocen jemnou šedobílou patinovanou výmalbou stěn a stropu.
Zaoblené hrany a kouty obvodových zdí dále zjemňují charakter interiéru. Litá, epoxidová podlaha s omyvatelnou hranou po obvodu místnosti je tónována do cihlově růžové. Ve stejném materiálovém provedení je i hlavní bar vinárny s integrovanou chladící vitrínou.
Dominantním prvkem interiéru je vestavná skříň z masivního kartáčovaného dubu s vestavěnými samoobslužnými automaty na víno. Ze stejného materiálu je provedeno i posezení, doplněné o kovové či plastové prvky. Jak už to ve vinárnách bývá, osvětlení je řešeno intimně, menšími bodovými světly.
Estetika interiéru se propisuje i do uličního parteru. Nové dřevěné výkladce rámují pohled do vinárny z exteriéru a decentní výstrč a nápis na fasádě z černě lakovaného plechu prezentují vinárnu navenek.
Vydá-li se návštěvník po velkoryse pojatém schodišti, jemuž dominuje podhled z ohýbaných mosazných plátů a velkorysé závěsné svítidlo připomínající lunu v úplňku, sestoupí do rozsáhlého sklepního prostoru. Kde to bylo možné, interiér byl očištěn od necitlivých stavebních úprav. V maximální míře se odhalilo smíšené historické zdivo a původní sklepní klenby, pokud se původní zdivo nedochovalo nebo bylo doplněno o nové nehezké vyzdívky, povrchy interiéru se zcelily štukem s patinovanou výmalbou.
Genius loci
Podobně jako v nadzemní části, i zde je interiér doplněn o kvalitní nábytek z kartáčovaného dubu, který je vyroben na míru tak, aby dotvářel a zpříjemňoval jednotlivé části spletitého sklepení a doplňoval je o jednotlivé funkční prvky jakou jsou místa pro vložení automatů na víno, knihovna s projekčním plátnem nebo lavice s integrovanými tepelnými konvektory.
Nejvýraznějším prvkem sklepních prostor je potom ocelový podhled nad barem s místem pro zavěšení 200 sklenic na víno. Integrované osvětlení v podhledu využívá sklenice jako světelný difuzor. Ve sklepení nalezneme i toalety a samostatný klimatizovaný sklad vína s ocelovým regálem na lahve, který svým provedením běžnou technickou místnost esteticky ozvláštňuje.
„Všechny historické a současné vrstvy vytváří dohromady nezaměnitelného a nadčasového genia loci,“ vystihli jednoduše svou realizaci architekti ze studia Collarch.
Vinárna WineList
Lokalita: Karlín, Praha, Česká republika
Autor: COLLARCH – Ondřej Janků, Veronika Kommová, Shota Tsikoliya
Realizace: 2021
Užitná plocha: 250 m2