Domov daleko od domova. České studio uspělo v Berlíně s kancelářemi 21. století
Na ploše 12 000 m² v nové administrativní čtvrti Berlína dokončilo studio Perspektiv zázemí pro online platformu interiérového designu home24 v duchu vize Home, away from home.
Více než 2,4 milionu zákazníků a působnost v sedmi státech Evropy a v Brazílii dělá z home24 platformu číslo jedna v oblasti online nákupu nábytku a bytových doplňků. Pro stávající počet čítající více než 500 zaměstnanců, který se bude rozšiřovat, připravuje studio Perspektiv centrálu v multifunkčním projektu DSTRCT.Berlin od HB Reavis.
Ta se nachází na pomezí čtvrti Friedrichshain a Prenzlauer Berg. Na šesti patrech o celkové ploše 12 000 m² a 1000 m² terasy vznikne unikátní prostor, který vyzdvihuje klíčové principy udržitelnosti, diverzity, komunity a spolupráce.
Na základě referencí developerské společnosti HB Reavis oslovila architekty německá divize s poptávkou na realizaci kanceláří pro home24. Východisko představovala hloubková analýza potřeb společnosti home24 od poradenské kanceláře Origameo, která posloužila jako výchozí bod pro tvorbu návrhu kanceláří, jež zpracovávají architekti z Perspektiv.
Showroom, kanceláře i fitko
Vzhledem k velkému počtu zaměstnanců odlišných národností a kultur chtěl klient vybudovat kanceláře, ve kterých bude dobře každému jedinci. Stěžejním tématem proto byla vize Home, away from home, která kombinuje principy agilní kanceláře s domácím prostředím. Prostřednictvím nich hodlá firma komunikovat identitu e-commerce průkopníků, kteří úspěšně kombinují technologie a kreativitu.
„Klíčovým hlediskem při navrhování bylo přilákání talentů. Pracoviště už není místem, kam zaměstnanec jen přijde a bude zde sedět a pracovat. Je místem setkávání, navazování kontaktů a budování firemní značky. Právě těmito principy jsme se inspirovali, protože jedním z hlavních podnětů projektu bylo vytvořit zázemí, které by spojilo zaměstnance z různých kanceláří, zlepšilo komunikaci a podpořilo pocit hrdosti v rámci firmy,“ vysvětlují architekti Ján Antal a Barbora S. Babocká.
Záměrem architektů bylo také propojení interiéru s exteriérem, což usnadňují velké prosklené plochy budovy. Vstup z parteru navazuje na reprezentativní vstupní zónu se showroomem, jejíž součástí je také největší prostor se zasedacími místnostmi.
Návrh architekti koncipovali tak, aby designový tým home24 dokázal obměňovat prostor pomocí volného nábytku a dekorací v návaznosti na trendy a vlastní designové ideje. V rámci uspořádání tak vstupní část představuje ideální místo pro setkání s klientem. Vše je prakticky po ruce a z jednání v zasedačce se lze přesunout do showroomu nebo do vzorkovny.
Architekti velkorysý prostor rozdělili na jednotlivé zóny. Eventovou a komunitní část zastupuje Urban Jungle, rozprostírající se na dvou snížených podlažích. Díky vnitřní vestavbě a členění se z prostoru stává maximálně flexibilní event space, ve kterém se lze setkávat, pracovat, či dokonce uspořádat event s celkovou kapacitou 500 zaměstnanců.
Solitérní objekt pódia, který dominuje přízemí, současně vytváří zázemí pro interní kavárnu. Vyznavači pestrého pracovního prostředí také zaručeně ocení fitness doplněný o yoga room. Myslelo se také na rodiče, a proto v zóně Urban Jungle najdou zaměstnanci i pracoviště s přidruženým dětským koutkem.
Ani nejmodernější kancelářské prostory však nemohou být postaveny pouze na společenských zónách. Pracovní místa zde jsou, v návaznosti na principy hybridního pracoviště se však nejedná o ta dedikovaná. Se vzrůstající oblibou střídání času na home office a v zaměstnání tak mohou pracovníci svá stanoviště měnit dle potřeby.
Co patro, to jiný styl
Architekti zohlednili nejoblíbenější styly z platformy home24 i ve vyšších podlažích. Každé z pěti office pater má svou komunitní zónu, která odráží konkrétní styl. V jemných nuancích se jednotlivé elementy objevují na celém poschodí, a to včetně zasedaček.
Poslední z pater má za cíl navodit autentickou náladu, ve které se najde každý. Důvod je prostý – nachází se zde bar s výhledem na panorama Berlína. Autoři chtěli akcentovat berlínskou barovou atmosféru. Proto zde nechybí přiznané surové materiály nebo upcyclované prvky. Plejáda stylů je korunována výběrem nábytku z firemního portfolia.
Zelená udržitelnost
Centrála home24 se nachází v nové moderní budově, která byla navržena s důrazem na zelené certifikace typu WELL Gold, DGNB Gold nebo digitální WiredScore Platinum. V souladu s mobilitou budoucnosti bude v komplexu umístěna také největší garáž pro jízdní kola v Berlíně, a to včetně elektrických nabíjecích stanic.
Sjednocujícím materiálem v prostoru je přírodní dub, který akcentuje útulnou a domáckou atmosféru. Do kontrastu k němu architekti zvolili litou epoxidovou podlahu, jejíž industriální nádech ještě podtrhuje přiznaný beton na stropech a jádru.
Revitalizovaný areál jedněch z největších jatečních závodů v Evropě, včetně nových futuristických staveb, dodává historickému místu nový architektonický i ekonomický impuls. Projekt má nejlepší předpoklady stát se pulzujícím místem, srovnatelným například s newyorskou čtvrtí Meatpacking District.
DSTRCT.BERLIN
LOKALITA: Berlín, Německo
ARCHITEKT: Perspektiv / Ján Antal, Barbora S. Babocká, Markéta Michálková
SPOLUPRÁCE: Petra Malovaná, Jakub Budaj, Monika Škardová
DEVELOPER: HB Reavis
PLOCHA: 12 000 m²
PROJEKT: 2022
Článek vyšel v časopisu ASB 2/2023.