Main Point Karlín: Ekologicky šetrné kanceláře
Kdysi dělnická čtvrť, dnes jedno z největších administrativních center uprostřed metropole. Řeč je o Karlínu, v němž po povodních roku 2002 začala výstavba celého komplexu budov podél Vltavy, jež měla obnovit tvář vodou poničené zástavby. Jeho urbanistickou koncepci nedávno uzavřel přední stěžeň – výrazná budova oceněná certifikátem LEED Platinum.
Karlín zažívá v posledních letech obrovský stavební rozvoj, a to navzdory táhnoucí se ekonomické krizi, i když jej zpomalila. Jeho zástavba by se měla v nejbližších letech rozrůst ještě o další projekty, například rozsáhlý bytový komplex, který připravuje developerská společnost Karlin Group Serge Borensteina spolu s dalším projektem administrativní budovy pro Zdeňka Bakalu, v níž by mělo sídlit vydavatelství Economia. Další pozemek – mezi ulicemi Pernerova a Korybuntova – od Karlin Group koupil developer AFI Europe, který plánuje postavit projekt AFI Karlín Business Centre. Tyto projekty tak doplní novou výstavbu River City, k níž nedávno přibyly administrativní budovy Keystone (Karlin Group) a v neposlední řadě Main Point Karlín, která již stihla získat několik prestižních ocenění za architekturu a použité technologie.Vltavské ostrovy
Autoři projektu z ateliéru DaM vzpomínají na rok 2003, kdy byli developerem PSJ Invest vyzváni, aby sa zúčastnili architektonické soutěže na projekt administrativního komplexu naproti budově Danube House, jako na dobu, kdy byli všichni zapálení do obnovy povodněmi poničené čtvrti. Měli před sebou náročnou, ale lákavou výzvu – navrhnout budovu, která by vytvořila spojovací prvek mezi původní blokovou zástavbou a novou částí podél Vltavy. Pozemek naproti trojúhelníkovité budově by mohl svádět k vytvoření druhého protilehlého trojúhelníku jako protipólu, ale vzhledem k regulativům nebylo možno dosáhnout vyváženého tvaru.
Pro lokalitu byla totiž dána poměrně jasná regulační pravidla omezující podobu stavby (výškové i půdorysné regulace), projekt byl také podmíněn vytvořením dopravního napojení a pěší trasy včetně lávky procházející napříč pozemkem, dále zachováním proplachovacího kanálu a podobně. Proto architekti myšlenku trojúhelníku zavrhli a dali se inspirovat blízkou řekou. Vytvořili soustavu tří oblých ostrovů, mezi nimiž mohou proudit lidé podobně jako voda. „Není třeba řešit rozdíly v požadované šířce ulic, průchody územím, příjezdy k benzinové pumpě – zaoblené fasády se všem těmto překážkám vyhnou elegantní křivkou,“ říkají architekti a vysvětlují svoji inspiraci: „Jako by zde žádná omezení neexistovala a budova byla postavena na stopě dávno zaniklých vltavských ostrůvků.“
Půdorys 1. nadzemního podlaží
Půdorys 3. nadzemního podlaží
Situace
Půdorys 9. nadzemního podlaží
–>–>
Ekologicky šetrná
„Veškeré fáze návrhu, od urbanistického tvarování hmoty stavby až po finální řešení konstrukčních detailů, jsme řešili s vizí vzniku svébytné moderní a ekologicky šetrné administrativní budovy,“ vysvětlují architekti a upřesňují, co to pro uživatele znamená: „Navrhli jsme maximum jednoduchých řešení bez závislosti na složitých technologiích – ponechali jsme tak možnost větrání okny, která jsou přirozeně stíněna meziokenními pilíři a vnějšími žaluziemi, a podobně.“ Okna byla navíc zasklena speciálním izolačním sklem s trojitým povlakem stříbra, který maximalizuje úroveň světelné prostupnosti a zároveň snižuje úroveň reflexe a solární zisky. Při realizaci již první kroky směřovaly k vizi získat americké ocenění LEED potvrzující šetrnost budovy z hlediska ekologie. Ještě před výstavbou bylo vyčištěno kontaminované podloží a při stavbě byly využity ekologické materiály. Objekt je chlazen říční vodou, jsou zde terasy se zásobníky dešťové vody, dále je zde instalován systém ventilace indukčními jednotkami a využívá se maximum denního světla. Objekt nabízí i parkovací plochy pro elektromobily, lampy s řízeným osvětlením, výtahy produkující energii či hospodárné nakládání s pitnou vodou. Díky všem těmto opatřením je budova Main Point Karlín ve srovnání se standardními administrativními objekty schopna ušetřit až 38 procent energie.
TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
FOTO: FILIP ŠLAPAL
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.