Střep v centru Londýna – mrakodrap Shard
Nejvyšší budova Velké Británie a vlastně celé západní Evropy se na začátku února otevřela veřejnosti. Mrakodrap, jehož původní jméno London Bridge Tower se postupem času přeměnilo na The Shard- Střep, je vysoký 310 metrů a pozorovat Londýn z něj můžete z výšky 243 metrů. Stejně jako slavná Okurka Normana Forstera má i The Shard mnoho nepřátel, kteří mrakodrapu říkají Obří slánka.
Pro své umístění byl mrakodrap původně pojmenován London Bridge Tower, foto: ThinkstockRenzo Piano, italský architekt a držitel Pritzkerovy ceny za architekturu, je všeobecně známý především díky pařížské galerii Centre Georges Pompidou, na které spolupracoval s architektem Richardem Rogersem. Jeho práce na londýnském mrakodrapu The Shard začala již v roce 2000, kdy se setkal s londýnským obchodníkem Irvine Sellarem, který plánoval přestavbu administrativní budovy ze sedmdesátých let poblíž London Bridge.
Během jejich společného oběda vznikl první návrh Renza Piana na mrakodrap připomínající ledovec.
Dlouhou dobu se zdálo, že The Shard nevznikne především z finančních důvodů. Zvrat nastal v roce 2008, kdy se do stavby rozhodlo investovat sdružení katarských investorů. Svým vkladem si zajistili výrazně majoritní podíl na novém mrakodrapu. Přes mnoho kritických ohlasů na architektonický návrh Renza Piana se v roce 2009 začalo stavět. Na stavbě pracovalo pět jeřábů a betonové jádro budovy bylo dokončeno začátkem roku 2011.
Současně s růstem jádra probíhala i výstavba betonových podlaží, ocelové konstrukce i opláštění, které sestává z 56 tisíc metrů čtverečních skleněných tabulí. Náklady na stavbu, která byla slavnostně otevřena 5. července 2012, se vyšplhaly na 450 milionů liber. The Shard má 72 pater, z toho pět horních slouží jako vyhlídka na Londýn. V dalších dvanácti patrech jsou nejvýše položené byty v Británii. Ve 34. až 52. patře bude hotel Shangri-La , pod ním pak kanceláře, restaurace a lázně.
The Shard, neboli Střep měří 310 metrů,
foto: Thinkstock
Nedaleko Střepu je londýnská radnice od architekta Normana Fostera,
foto: Thinkstock
Skleněná fasáda má plochu 56 tisíc metrů čtverečních,
foto: Thinkstock
The Shard dosáhl maximální povolené výšky stanovené kvůli bezpečnosti leteckého provozu,
foto: Thinkstock
únor 2010,
foto: Wjfox2005, Wikimedia Commons
červenec 2010,
foto: Mat from London, Wikimedia Commons
listopad 2010,
foto: George Rex Photography, Wikimedia Commons
duben 2011, foto: Aurélien, Wikimedia Commons
srpen 2011,
foto: Willrocks10, Wikimedia Commons
říjen 2011, foto: Warbs 816, Wikimedia Commons
duben 2012, foto: Tomasz Sikorski, Wikimedia Commons
Veronika Benešová
zdroj: the-shard.com