Snohetta 2
Galerie(7)

Vize kanceláří budoucnosti: Centrála Le Monde od ateliéru Snøhetta

Partneři sekce:

V minulém roce dokončila architektonická kancelář Snøhetta v centru Paříže nepřehlédnutelnou ikonu. Jedná se spíše o vizuálně atraktivní výstřelku, nebo za tvarem a vzhledem budovy stojí i něco jiného?

Kancelářská budova určená pro centrálu francouzského deníku Le Monde sestává z poloprůhledné skořepiny, která je posetá tisícovkami skleněných dlaždic, jež vytvářejí dynamický rozpixelovaný povrch.

Snohetta
Snohetta.
Snohetta.....
Snohetta....
Pohledy
Situace

Objekt sousedí s historickým vlakovým nádražím Gare d’Austerlitz a nachází se nad částí zde vedoucích kolejí a nástupišť (konktrétně se jedná o nástupiště 7 až 13). Díky tomu nemohlo být vytvořeno suterénní technické patro budovy a celé technické zázemí se tak nachází přímo uvnitř budovy. Rovněž bylo potřeba zmírnit tlaky na povrch nad kolejemi a svedení těchto sil pouze do dvou konkrétních míst.

Snohetta...
Stavba se rozkládá nad částí kolejí a nástupišť, bylo třeba zmírnit tlaky na povrch nad kolejemi a svedení těchto sil pouze do dvou konkrétních míst. | Zdroj: Snøhetta

Původně se počítalo se dvěma oddělenými stavbami ve stabilních místech pozemku, architekti však využili přemosťující ocelovou konstrukci, čímž vzniklo ono konkávní prohnutí přízemní části budovy, která tak získala jednotný vzhled.

V úrovni ulice se stavba otevírá kolemjdoucím díky betonovému náměstíčku se zelení a s na míru vytvořeným betonovým mobiliářem. Pozemek díky tomu nabízí kolemjdoucím místo pro relaxaci i přirozený úkryt před nepřízní počasí v konkávním oblouku.

V letošním roce bude prostor náměstíčka propojen mostem se zmíněným vlakovým nádražím a stane se tak důležitým komunikačním prostředkem pro pěší a cyklisty. Snøhetta podporuje ekologické možnosti přepravy, a tak na pozemek deníku architekti umístili i 300 parkovacích míst (stojanů) pro kola.

Snohetta......
Přilehlé venkovní prostory lze využít k odpočinku a relaxaci. | Zdroj: Snøhetta

Budova i přilehlé náměstí mají vyjadřovat otevřenost vůči občanům, ti mohou venkovní prostory využít k odpočinku a relaxaci. Le Monde Group tímto krokem zároveň investuje do svých zaměstnanců, kterým nabízí příznivé pracovní prostředí. To je obzvláště chvályhodné, zejména pokud uvážíme fakt, že se nacházíme v době, která nahrává spíše zmenšování pracovních skupin a slučování pracovních pozic pro zmenšení počtu zaměstnanců.

Sídlo šesti redakcí Le Monde Group

Šest redakcí čítajících na 1600 zaměstnanců, které spadají pod Le Monde Group (Le Monde, Courrier International, Télérama, La Vie, HuffPost, l’Obs), které byly dříve roztroušeny po různých pařížských okrscích, dnes společně sdílí jednu kancelářskou budovu a jejich vzájemná spolupráce se tak stala mnohem efektivnější.

Plášť ze 20 000 pixelů

Vizuálně poutavý plášť budovy se podobá například dřívějšímu nerealizovanému projektu ateliéru na Xingtai Grand Theatre v Číně, se kterým vyhráli architektonickou soutěž. Fasádu tvoří více jak 20 000 pixelovaných skleněných prvků, které jsou umístěny v pravidelném rastru, a onu dynamičnost jim dodává fakt, že mohou být různě natočeny podle povětrnostních a světelných podmínek.

Snohetta
Letos bude prostor náměstíčka propojen mostem s vlakovým nádražím a stane se důležitým komunikačním prostředkem pro pěší a cyklisty. Fasádu tvoří na 20 000 skleněných prvků. | Zdroj: Snøhetta

Snøhetta uvádí, že těchto konfigurací existuje až 772, což je závratné číslo. Každý z těchto prvků má danou opacitu (na škále od čirého skla po zcela opakní provedení) odvíjející se od jeho natočení, díky čemuž je možné korigovat množství denního světla, které do interiérů proniká. Z dálky údajně tato fasáda připomíná textový vzor odkazující k jejímu využití.

O studiu Snøhetta

Jedná se o nejvyšší horu v norském pohoří Dovrefjell, ale také o norskou architektonickou kancelář, kterou proslavilo vítězství v soutěži na Alexandrijskou knihovnu v Egyptě, za kterou architekti získali ocenění World Architecture Award a Aga Khan Award for Architecture (AKAA). Studio založili Kjetil Trædal Thorsen, Christoph Kapeller a Craig Edward Dykers roku 1989, v současné době vedou padesátičlenný tým této kanceláře architekti Craig Dykers, Ole Gustavsen a Kjetil Thorsen. Společnost sídlí v Oslu a v New Yorku, ale má také studia v San Francisku, Innsbrucku, Paříži, Hongkongu, Adelaide a Stockholmu. Mezi jejich známé práce patří budova opery v Oslu, San Francisco Museum of Modern Art či první podvodní restaurace Under.

Základní údaje:
Název projektu:
 Le Monde Group Headquarters
Autor: Snøhetta
Umístění projektu: Paříž, Francie
Projekt: 2015
Rok dokončení: 2020
Klient: Le Monde Group // Redman IDF
Spolupráce: SRA Architectes
Statika: Khephren Ingeniérie
Životní prostředí: Green Affair
TEXT: Kateřina Tobišková