Zázemí inspirované Dunajem: Elegantní kanceláře uprostřed historické Bratislavy
Pokud mají kanceláře reprezentovat společnost a její obchodní profil, zázemí pro IPM Group v Bratislavě od studia Perspektiv tuto premisu splňuje dokonale. Nadstandardní pra-coviště nabízí vše od prostoru pro setkávání s klienty přes organizaci eventů až po lekce jógy.
Firma IPM Group působí v oblasti finančního poradenství a managementu investic a spravuje aktiva v hodnotě více než jedné miliardy dolarů. Je průkopníkem v sektoru InfraTech, konkrétně v mezioborových investicích do infrastruktury a technologií. Všechny tyto aspekty architekti ze studia Perspektiv reflektovali a do návrhu nových kanceláří uprostřed Bratislavy propsali jak dynamickou firemní kulturu, tak mezinárodní charakter společnosti.
„Naše společnost se v posledních letech rozrostla a my jsme potřebovali prostory, které by byly nejen kapacitně větší, ale také ztělesňovaly naši vizi lepší, čistší a technologicky vyspělejší budoucnosti. Jsme velmi vděční za spolupráci se studiem Perspektiv, které okamžitě pochopilo naše směřování a převedlo ho do krásných a reprezentativních prostor v samém srdci Bratislavy,” vysvětluje Marián Boček, Managing Partner IPM Group.
Výjimečný výhled, vysoký standard
Investor byl po letech strávených ve světových business metropolích zvyklý na vysoký standard a toužil zažít stejný pocit i ve svém domovském zázemí. A povedlo se. Exkluzivní polohu mezi slovenskými národními institucemi střídá výhled na budovu Reduty uprostřed Bratislavy, to vše doplňuje prémiové vybavení a elegantní design.
Mobilita, infrastruktura a energie byly hlavními pilíři návrhu. „Při navrhování nás inspirovali představitelé firmy a jejich energie. Jsou to lidé, kteří vytvářejí trvalé hodnoty pro své klienty s pozitivním dopadem na svět okolo nás. Chtěli jsme jim vytvořit zázemí, místo pro setkávání, které bude sofistikované a pohodlné zároveň, v srdci Slovenska, a přesto blízko celému světu,“ vysvětluje architekt Ján Antal.
Dvoupatrové zázemí kanceláře je s ohledem na lepší mobilitu propojeno atypickým spirálovým schodištěm, které se pro svoji komplikovanou povahu sestavovalo z jednotlivých dílů až na místě. Schodiště plynule navazuje na prostor recepce, který je zakončen dynamickým zvlněním, a odkazuje tak na proud řeky Dunaj. Vstupní část s lounge zónou oživuje světelná instalace na míru složená ze 64 trojúhelníků, které do prostoru přinášejí vizuální identitu investiční skupiny Avanea.
Flexibilní transformace prostoru
Vrchní patro funguje jako reprezentativní místo pro setkávání s klienty. V rámci flexibility kanceláře architekti doplnili komunitní zónu také o multifunkční kuchyňský bar, z něhož se pomocí pár pohybů může stát plnohodnotné pódium pro firemní eventy a během chvilky se místnost může proměnit také na jógové studio. Na patře se nacházejí i nejrůznější pracovní zákoutí, od privátního worklounge umístěného ve výklenku až po reprezentativní zasedací místnost v tlumených tónech.
Pokud se však zaměstnanci budou potřebovat vzdálit od ruchu kanceláře nebo budou chtít zakončit pracovní den odpočinkem, tak k tomu skvěle poslouží loungové posezení s barovou atmosférou. Prostor o poschodí níž patří primárně zaměstnancům. Dominuje mu světlá dubová dýha na atypické knihovně, která se bude postupem času zaplňovat knihami či designovými předměty z cest.
Barevná i materiálová paleta kombinuje jak svět startupů, tak investičních fondů. Ušlechtilé materiály typu lakované MDF či dubové parkety v rybinovém vzoru představují elegantní základ, který kontrastuje s industriálními prvky v podobě konstrukčního betonu nebo odhalených stropů, včetně přiznaných technologií. Dubová dýha s tmavým mořením se dále opakuje na atypických prvcích, například lamelových dveří, jejichž otočné pivotové otevírání akcentuje lehkost prostoru. Tuto neutrální paletu materiálů doplňují akcenty barevnosti firemní identity v odstínech tyrkysové či kobaltově modré.
Lokální design
Managing Partner IPM Group je hrdým Slovákem, proto v prostorách nechybějí lokální značky, jako je například Javorina, která spojuje tradiční řemeslné postupy s ekologickými principy. Slovenský textilní design se do prostoru propisuje díky na míru navrženým závěsům od designérky Michaely Bednárové.
„Ukotvit design v místě jeho vzniku prostřednictvím lokální tvorby nám přijde smysluplné. Proto jsme při výběru nábytku sáhli po tradičním slovenském výrobci a také oslovili textilní designérku, která stojí za značkou Puojd. Jsou to malé kroky, které ale jasně vypovídají, že slovenská tvorba se mezi tou zahraniční rozhodně neztratí,“ vysvětluje architektka Barbora S. Babocká.
LOKALITA: Bratislava Slovensko
ARCHITEKT: Perspektiv
AUTORSKÝ TÝM: Ján Antal, Barbora S. Babocká
SPOLUPRÁCE: Jakub Budaj, David Chaľ
PLOCHA: 770 m²
REALIZACE: 2021