Monumentální elektrárna z alba Pink Floyd se přeměnila v pulzující epicentrum Londýna
Ateliér WilkinsonEyre je autorem rozsáhlé rekonstrukce a nového využití ikonické londánské elektrárny Battersea Power Station, která je na seznamu architektonických památek. Návrhy nových a restaurovaných prvků jsou v souladu s tímto mistrovským dílem sira Gilese Gilberta Scotta, přičemž dominantami budovy zůstávají komíny a turbínové haly.
Elektrárna Battersea, původně navržená ve 30. letech 20. století slavným britským architektem sirem Gilesem Gilbertem Scottem, v minulosti zajišťovala pětinu londýnské elektrické energie a zásobovala některé z nejznámějších památek hlavního města včetně budovy parlamentu a Buckinghamského paláce.
V roce 1983 byla vyřazena z provozu a mohl ji potkat osud některých dalších industriálních staveb – chátrání a zánik. Mezitím se však objevila na obalu alba Animals skupiny Pink Floyd z roku 1977, kde se nad ní vznáší nafukovací prase. Možná i tento ikonický moment přispěl k tomu, že se monumentální objekt podařilo zachránit a vdechnout mu novou funkci.
Architektonické zásahy respektují celistvost historické památky a zároveň vytvářejí nové prostory pro pořádání akcí, obchody, restaurace a kavárny, velké otevřené kancelářské prostory a řadu rozlehlých bytů umístěných kolem střešních zahradních náměstí nad kotelnou a turbínami.
Pozitivní místo
Zachování smyslu pro měřítko a vizuální dramatičnost elektrárny je pro projekt klíčové a je ho dosaženo prostřednictvím prvků, jako jsou rozsáhlá centrální síň a prázdné turbínové haly, které se staly obchodními galeriemi.
Jakmile se zrekonstruované velkolepé turbinové haly poprvé otevřely veřejnosti, okamžitě se stala elektrárna jednou z nejzajímavějších maloobchodních destinací v Londýně. Díky zachování stávající struktury a povrchových úprav jsou nyní hlavní objemy v budově využity co nejlépe. Rozprostírající se na třech úrovních speciálně navržených galerií, široká škála restaurací, obchodů a prostor pro pořádání akcí vytváří po celý den živou a pozitivní atmosféru.
Původní řídicí místnosti elektrárny s odlišným dobovým stylem byly rovněž plně obnoveny. Řídicí místnost A se má stát jedinečným prostorem pro pořádání akcí a řídicí místnost B byla přeměněna na nový koncept celodenního baru, kde se návštěvníci budou moci dostat do blízkosti původních ciferníků a ovládacích prvků.
Komínový výtah
Zábavnou atrakcí je bezesporu Výtah 109. Prosklená výtahová kabina, která vyveze návštěvníky na vrchol 50metrového severozápadního komína budovy. Uveze až 30 cestujících, vyjede 109 m nad zemí a odhalí 360stupňový výhled na Londýn. Atrakce bude přístupná veřejnosti i pro soukromé akce; zážitek doplní výstava o historii elektrárny v hale A s turbínami.
Na nádraží Power Station se bude nacházet řada zábavních podniků, které upevní pozici elektrárny jako jedné z nejnavštěvovanějších londýnských destinací pro volný čas. Chybět tu nebude ani kino.
Po legraci (kreativní) práci
Život však není jen zábava, ale i práce. Ačkoliv pracovat zrovna v elektrárně Battersea nemusí být zase takové utrpení. Kancelářské prostory, které se nacházejí na šesti podlažích v horní části budovy Boiler House, lákají smetánku mezinárodních kreativních nájemců, kteří mají zájem o nové způsoby práce, otevřené prostory a industriální estetiku.
Obrovské atrium v samém srdci prostoru spolu filtruje světlo do všech kancelářských pater a zároveň umožňuje výhled na komíny nad ním. Největším nájemcem je společnost Apple, která zabírá více než 46 000 m² na šesti podlažích.
V elektrárně se však nejen pracuje a chodí za zábavou, ale rovněž žije. A obydlí je to vskutku jedinečné a exkluzivní. Obytné prvky jsou směsicí nově postavených bytů a vil a přestavěných jednotek umístěných ve stávajícím objektu elektrárny. Obytné budovy zabírají jak Switch House West, tak Switch House East, po obou stranách elektrárny, a také centrálně na střeše kotelny, kde rámují otevřené upravené zahradní náměstí.
Obyvatelé přestavěných domů Switch House vstupují do budovy přes upravené piazzety na úrovni terénu, zatímco do vil Boiler House se vstupuje proskleným výtahem mezi konstrukčními nosníky bývalých mycích věží, nad nimiž jsou vidět ikonické komíny. Nemovitosti mají různé dispozice a velikosti v závislosti na jejich umístění v budově a organicky reagují na tuto jedinečnou adresu. Battersea přivítala své první obyvatele v květnu 2021.
Rekonstrukce celého objektu trvala přes deset let a vyžádala si investici za devět miliard liber (asi 254 miliard korun). Poctivou a pečlivou prací se však povedl znovu vnést život do jedné z největších cihlových budov v Evropě a přitom zachovat její ikonickou podobu.
Budova elektrárny je dominantou areálu o rozloze téměř 170.000 m², který koupilo v roce 2012 malajské konsorcium v čele se společnostmi SP Setia a Sime Darby Property za 400 milionů liber (asi 11,3 miliardy korun). V celém areálu bude po úplném dokončení jeho renovace až 4000 bytů navržených americkým architektem Frankem Gehrym. Renovace celého areálu má osm fází, hotových bytů je zatím 1600.
Projekt však čelí i kritice. Je označován jako „hřiště pro superbohaté“ s velmi drahým bydlením a luxusními obchody; v době, kdy byl projekt schválen, vyžadovala městská politika, aby 50 % nového bydlení v developerských projektech bylo „cenově dostupné“. Radní zdejší městské části nakonec posvětili plán jen s 15% podílem takového bydlení, ale nakonec se na místě postavilo pouhých 9 %.