Být dobrým sousedem. Komunitní obchoďák ve Vídni reaguje na požadavky zákazníků
Obchod s nábytkem bez parkoviště, s restaurací, hostelem a veřejnou střešní terasou. Zdá se to být utopie? V centru Vídně od roku 2021 realita. Místnímu ateliéru Querkraft Architekten se podařilo vytvořit komunitní obchodní dům, kde pořízení nábytku nemusí být hlavním důvodem návštěvy.
Obchodní dům IKEA bývá situován nejčastěji na okraji měst, kde mívá podobu rozlehlého skladu s přístupností pro nákladní auta. Většina nakupujících se na návštěvu dopraví autem, do kterého si naloží naplocho sbalený nábytek. Chování spotřebitelů se ale za poslední roky výrazně změnilo. Internetový obchod prosperuje a onlinová konkurence je silná už i na trhu s nábytkem.
Přibližně dvě třetiny obyvatel Vídně žijících ve vnitřních městských částech už ani nemají auto. Přicházejí veřejnou dopravou, pěšky, jezdí na kolech nebo skútrech. IKEA Vienna Westbahnhof je reakcí na novou podobu urbánní mobility, změnu chování spotřebitele a environmentální přístup společnosti.
Komunitní obchoďák
Z třífázové architektonické soutěže zahrnující několik workshopů vzešel v roce 2017 jako vítěz ateliér querkraft architekten. Již ve fázi přípravy projektu investor formuloval jako hlavní cíl: „Chceme být dobrým sousedem“. Přístup ateliéru querkraft architekten k dosažení tohoto cíle se odráží v budově, která představuje přidanou hodnotu i pro své okolí.
Veřejnosti přístupná střešní terasa, která nabízí místo k pití kávy, k relaxaci a kochání se výhledem na město, a velké množství zeleně na všech fasádách – to jsou aspekty, které přispívají k tomu být „dobrým sousedem“.
Koncept architektury je založen na mřížce. Symbolizuje flexibilitu, světlo a jednoduchost. Architekti říkají, že inspirací se stal běžný kus nábytku – knihovna. Vnější obálka budovy tak připomíná policový systém. Asi 4,5 metru hluboká policová fasáda vede kolem budovy a poskytuje stín. Umožňuje rozšiřování prostorů, poskytuje prostor pro terasy a zeleň, stejně jako pro servisní prvky, jako jsou výtahy, únikové schody a technické vybavení budov.
„Budovu jsme vyvinuli jako volně konfigurovatelnou strukturu s maximální flexibilitou, kde zasklené boxy (doplňky) na každém patře mohou zvětšit prostor. Lze je pronajmout a použít různými způsoby,“ říkají o netradiční budově architekti. Střídání plných a prázdných bloků umožnilo vytvořit na každém podlaží zahradu.
160 stromů
Bohatá zeleň umístěná na fasádě a na střeše má citelný vliv na mikroklima. Vzhledem k tomu, že jsou stromy použity v různých výškách a hloubkách v budově, výsadba je intenzivnější, než by umožňovala samotná plocha pozemku pod budovou. Ve Strategickém plánu města Vídně je výsadba zeleně jedním z nejdůležitějších opatření.
Popínavé rostliny a stromy v obchodním domě IKEA mají chladivý a zvlhčující účinek – jako jakýsi přírodní klimatizační systém. Teplota vzduchu se díky tomu zlepší i na úrovni chodců. Počítačové simulace ukazují relevantní pokles teploty o 1,5 °C.
Mix funkcí
Prefabrikované železobetonové sloupy stojí na mřížce 10 x 10 metrů, která umožňuje flexibilitu ve využití a designu prostor. Jak se již ukazuje, lze snadno provést úpravy pro splnění měnících se požadavků. Maloobchod IKEA a restaurace zabírají spodní patra, hostel se 345 lůžky se nachází ve dvou nejvyšších patrech. Tento mix vytváří budovu, která žije 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Vídeňský obchodní dům aspiruje na to stát se ikonickým místem setkávání ve Vídni. „Místo, které lidé rádi navštěvují a zažívají. Místo socializace a společného prožívání,“ popisuje vizi vedení švédského nábytkářského gigantu. Návštěvníci zde mohou nakoupit vše, co lze snadno přenést hromadnou dopravou, na kole nebo pěšky. Vše ostatní jim dodají v týž den z logistického centra ve Vídni přímo domů.
OBCHOD S NÁBYTKEM IKEA, HOSTEL A VEŘEJNÁ TERASA, VÍDEŇ, RAKOUSKO
ARCHITEKT Querkraft Architekten
KRAJINÁŘSKÝ ARCHITEKT Kräftner Landschaftsarchitektur, Green4Cities
INVESTOR IKEA Österreich
ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ 2017
REALIZACE 01/2020 – 08/2021
UŽITNÁ PLOCHA 29480 m2
ZASTAVĚNÁ PLOCHA 3977 m2
Článek vyšel v časopisu ASB 6/2022.