Crystal Houses v Amsterodamu – skleněná fasáda pevnější než beton
Transparentní skleněná fasáda rekonstruovaného historického domu v centru Amsterodamu od studia MVRDV boří představu, že sklo je křehký materiál. Skleněné cihly na fasádě vyvinuté společně s italskými výrobci a ve spolupráci s odborníky z univerzity v Delftu jsou pevnější než beton. Tento projekt s názvem Crystal Houses již získal několik architektonických ocenění.
Skleněná fasáda navržená jako replika původní historické budovy z červených cihel dodává luxusní ulici, ve které stojí, nádech moderního designu při zachování původního architektonického charakteru. To byl také požadavek investora Warenar, který architektům zadal navržení nového obchodu pro značku Chanel v ulici P.C. Hoofstraat. Obchod vznikl spojením dvou identických sousedních domů.
Mnoho podobných domů v této ulici ztratilo po rekonstrukci svůj charakter a tomu chtěli architekti z MVRDV zabránit. Chtěli vrátit domu původní fasádu, ale ve skleněném provedení, což je něco úplně nového. Tento design přináší řešení, jak zachovat místní charakter v nákupních čtvrtích, které začínají vypadat vzhledem k existenci globálních značek stejně a jsou těžko lokálně rozpoznatelné. Crystal Houses nabízejí moderní prostory a splňují tak potřeby zákazníka, zatímco si zachovávají architektonický charakter a individualitu, čímž dodávají danému obchodu na výjimečnosti.
Skleněná fasáda napodobuje původní vzhled budov až do detailů, jako je vrstvení cihel nebo ukončení u oken. Horní patra, kde jsou obytné prostory, jsou již ale cihlová, jak to určují památkáři, aby se nenarušil vzhled domu v historickém centru. Spojený dům poskytuje 620 m2 komerční plochy a 220 m2 obytné.
Po koncipování původního nápadu začali MVRDV pracovat s množstvím partnerů a odborníků, aby vyvinuli technologie vedoucí k úspěšné realizaci tohoto projektu. Pevné skleněné cihly byly řemeslně zpracovány v italské firmě Poesia nedaleko Benátek. Výzkum a testování provedené odborníky z Technické univerzity v Delftu ve spolupráci s inženýrskou firmou ABT a stavební firmou Wessels Zeist vedlo k vývoji inovativních konstrukčních řešení a výrobních technologií včetně použití vysoce pevných a transparentních lepidel od firmy Delo Industrial Adhesives v Německu, která spojila cihly k sobě bez použití malty.
Šest až deset expertů pracovalo denně po celý rok na stavbě, která spíše připomínala laboratoř. Vzhledem k citlivosti materiálu, extrémně vysokým nárokům na přesnost a řemeslnému zpracování bylo nutné, aby rozvojový technický tým byl na místě během celé rekonstrukce. Protože toto je svého druhu první taková konstrukce na světě, byly také použity úplně nové metody a technologie. Od high-tech laserů a laboratorních UV lamp až po méně sofistikované materiály jako holandské plnotučné mléko, které se ukázalo díky své nízké transparentnosti ideální tekutinou, která fungovala jako reflexní povrch pro správné usazení první vrstvy cihel. Testy TU Delft ukázaly, že skleněné cihly jsou přes svůj celkem křehký vzhled neuvěřitelně pevné, dokonce pevnější než beton. Například celoskleněný překlad (architráv) unese váhu až do 42000 Newtonů, ekvivalent dvou obsazených aut SUV.
Vývoj a použití těchto nových technologií ukazuje i nové možnosti architektury do budoucna, například minimalizaci odpadu. Odpadní materiál, jako například nepovedené cihly, mohl být jednoduše a kompletně recyklován. Cihly byly jednoduše roztaveny a skleněná hmota znovu nalita do forem. To platí i o celé nové fasádě. Jakmile bude jednou zastaralá a bude třeba ji vyměnit, může být tímto způsobem materiál recyklován.
Jedinou výjimkou jsou elementy, které zajišťují bezpečnost stavby jako betonová podezdívka postavená tak, aby vydržela náraz automobilu do budovy. Pro případ jakéhokoliv poškození byly vytvořeny opravárenské protokoly, ve kterých je uveden postup nahrazení jednotlivých cihel.
Jako zdroj energie slouží tepelné vodní čerpadlo s vrtem 170 metrů hlubokým, které zajišťuje optimální klima v budově po celý rok. Toto moderní sofistikované řešení zabezpečuje také správnou ekologickou rovnováhu k fasádě vytvořené primárně ze skla, jehož výroba představuje určitou ekologickou zátěž.
Tento projekt je tak zajímavý a inovativní, že již začíná sbírat architektonické ceny. Nedávno byl v Berlíně na Festivalu architektury vyhlášen nejlepší stavbou roku v kategorii obchodních staveb a získal také ocenění Glass Innovation Award 2016, které uděluje sklářská sekce nizozemské asociace pracovníků ve stavebnictví (GBO). Originální skleněná fasáda se ale líbí i široké veřejnosti, o čemž svědčí první cena publika v soutěži Dutch Design Awards konané v říjnu letošního roku v rámci festivalu Dutch Design Week.
Architekt: MVRDV (Winy Maas, Jacob van Rijs and Nathalie de Vries with Gijs Rikken, Mick van Gemert, Marco Gazzola, Renske van der Stoep, Antonio Luca Coco)
Spolupracující architekt: Gietermans & Van Dijk Wim Gietermans (Arjan Bakker, Tuğrul Avuçlu)
Výroba a dodavatel skleněných cihel: Poesia (Vetreria Resanese, Ivano Massarotto)
Dodavatel stavebních prací: Wessels Zeist: Robert van der Hoef, Richard van het Ende, Marco a Ronald Van de Poppe
Projektant a poradce: Brouwer&Kok (Paul Brouwer), ABT (Rob Nijsse)
Výzkum: Delft University of Technology (Frederic A. Veer, Faidra Oikonomopoulou, Telesilla Bristogianni)
Text: Jitka Prokopičová
Foto: Daria Scagliola & Stijn Brakkee, Poesia, MVRDV