Monte Rosa Hut: Situace ostrova
Východisková situace výstavby vysokohorské chaty pod vrcholem populárního alpského štítu Monte Rosa připomíná osamocený tropický ostrov – intenzita slunečního záření, izolace od vnějšího světa a nutnost spolehnout se na vlastní zdroje energií i rozumné nakládání s odpadem.
Projekt vysokohorské chaty získal třetí místo v soutěži Holcim Awards for Sustainable Construction. Projekt je zajímavý už z hlediska jeho autorského týmu – vznikal jako studijní projekt na Fakultě architektury ETH v Curychu. Pro řešení problému vznikla speciální pracovní skupina s názvem Studio Monte Rosa pod vedením architekta Andrey Deplazese.Cílem bylo vytvořit skutečný, realizovatelný projekt stavby umístěné v nadmořské výšce 2 883 m. Nejdůležitějším faktorem při projektování této vysokohorské chaty byla její autonomie, poloha v extrémních klimatických podmínkách. Stavba jako taková musela být energeticky soběstačná. Navíc si autoři kladli za cíl vyprojektovat budovu, která nebude zasahovat do okolí – výrazem, formou, použitou technologií a nakonec ani logistikou staveniště.
Typická krystalická forma je přirozeným výsledkem zmiňovaných přístupů. Její charakteristický vzhled připomínající broušený diamant je odpovědí na základní principy definované v odpovědích na otázky udržitelnosti architektury vysokohorské chaty. Stavba se díky fotovoltaickým článkům instalovaným na fasádě stává energeticky soběstačnou. Dispozice každého z pěti podlaží je podobná, zajímavostí je spirálovitě stoupající schodiště – komunikační koridor pomáhá vytvářet tepelný komfort pokojů uvnitř dispozice a zároveň nabízí unikátní výhled na panorama švýcarských Alp. Překvapivé jsou minimální okenní otvory v ložnicích – podle slov tvůrců jde o přizpůsobení stavby potřebám vysokohorských turistů.
Kostru stavby tvoří dřevěná konstrukce vyprojektovaná za pomoci počítače tak, aby mohla být stavba de facto sestavená z předpřipravených dřevěných dílců, které potom na staveniště dopravuje vrtulník. Počítačové programy pomáhaly nejen s navrhováním dřevěné konstrukce, ale i s jejich výrobou – tak, aby se dosáhlo úspory materiálu i usnadnila doprava. Stavba se tedy na místě skládá z menších „diamantů“ převezených ze základny. Ty se potom in situ spojují způsobem typickým pro místní dřevařskou tradici. Fasáda je kvalitně izolovaná, kromě zmíněných fotovoltaických článků ji doplňují solární kolektory na ohřev teplé vody (celkově se tak získává 90 % potřebné energie).
Uvažuje se i o využití bioplynu z odpadových zdrojů vyprodukovaných samotnými obyvateli Monte Rosy. Chata nabízí sto dvacet pět lůžek v nestandardně řešených pokojích a restauraci s kuchyní. Stavba unikátního projektu už byla započata, s dokončením se počítá v létě 2009.
Monte Rosa Hut
Místo: Monte Rosa, Švýcarsko
Investor: Švýcarský vysokohorský klub (SAC)
Architekt: tým architektů Monte Rosa (Fakulta architektury ETH Curych), vedoucí projektu arch. Andrea Deplazes
Projekt: 2006
Realizace: 2008–2009
PhDr. Matej Šišolák
Foto: Holcim Foundation
Autor je redaktor vydavatelství JAGA.
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.