Centrum obnovy památek architektury 20. století
Kromě vzorově zrekonstruované Vily Stiassni začala pro účely výzkumu, výstav, přednášek a konferencí sloužit i novostavba, která vyrostla v témže areálu. V Brně tak vzniklo jedinečné centrum zaměřené na obnovu památek architektury 20. století.
O výstavbě nové budovy v areálu patřícím Národnímu památkovému ústavu v Brně se začalo uvažovat v roce 2009. Ta měla rozšířit kapacitu vily a nabídnout prostory pro prezentaci výzkumné práce rozličnou formou – ať už výstavní nebo prezentační pro různě velké publikum. Záměr vznikl ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně, jejíž studenti tak budou moci využívat odbornou knihovnu, studijní depozitáře a výukové expozice.
Náročná rekonstrukce vily a další úpravy areálu včetně nové budovy pro účely Centra obnovy památek bylo možné i díky dotaci Evropské unie z Integrovaného operačního programu ve výši necelých 180 milionů korun, přidělené na konci června v roce 2010. Národní památkový ústav se podílel částkou více než dvanáct milionů korun ze svého rozpočtu. Realizace pak probíhala do konce roku 2014. Centrum se tak oficiálně stalo také celostátním metodickým garantem problematiky péče o památky moderní architektury. Vedoucím a manažerem projektu Centra obnovy památek architektury 20. století se stal památkář PhDr. Petr Kroupa.
Průčelí do zahrady tvoří sestava ocelobetonových podpor ve tvaru písmene X.
Průhledy a výhledy
Novostavba s přednáškovým sálem měla vzniknout v horní části svažitého pozemku při ulici Preslova na místě bytového objektu a garáží ze 70. let 20. století. Projekt budovy byl svěřen brněnskému atelieru Archteam. Alena Režná a Milan Rak navrhli jednoduchou pravoúhlou hmotu, která svojí šířkou a výškou navazuje na stávající sousední objekt. Ukotvenost formy podtrhují stěny z černého pohledového betonu a velké prosklené plochy. Budova plní také funkci hlavního vstupu do areálu z ulice Preslovy a svým výrazem evokuje dojem vstupní brány. Prosklené plochy zároveň umožňují výhled na celou zahradu Vily Stiassni a zároveň průhled skrze objekt do areálu z ulice.
Pracoviště na evropské úrovni bude unikátní svou metodickou, výukovou a v praxi uplatňovanou náplní.
Dům je dvoupodlažní se vstupy do obou úrovní. „Horní úroveň je přístupná z ulice. Vstupuje se na galerii dvoupodlažního foyer, na níž je umístěn pult s informacemi pro návštěvníky, s prodejem knih a občerstvením. Ve spodní úrovni, přístupné rampou ze zahrady, jsme vytvořili foyer s prostorami pro výstavy a zázemí pro návštěvníky umístěné pod galerií. Z foyer jsme pak navrhli vstup do přednáškového sálu, na který navazuje zázemí sálu a technické vybavení budovy,“ popisují architekti. Na střeše byla vytvořena terasa s výhledy nejen na celý areál vily, ale i na Brno.
Součástí je i výstavní prostor
Konstrukce a materiály
Nosnou konstrukci tvoří stěny z probarveného černého pohledového betonu a přiznané ocelobetonové pilíře. Průčelí do zahrady, které je otevřené přes celou výšku budovy, tvoří sestava ocelobetonových podpor ve tvaru písmene X. Ty mají nosnou a ztužující funkci a zároveň jsou výrazným výtvarným motivem budovy. Černá obálka budovy kontrastuje s čistými bílými plochami podlah, stěn a schodišť v interiéru. Kontrast je zdůrazněn černým litým betonem fasády a vnitřními prefabrikovanými schodišti z bílého betonu. Bílý interiér je doplněn žlutými vloženými plochami a mobiliářem.
Přednáškový sál s výhledem do zahrady
Betonová fasáda budovy má vnitřní zateplení, které zároveň tvoří vnitřní bílý plášť. Jižní prosklená fasáda v zimních a přechodných měsících umožňuje pasivní tepelné zisky ze slunečního záření. V létě je zabráněno přehřívání interiéru venkovními žaluziemi. Vnitřní klima zlepšuje i zelená střecha. V ploše střechy jsou zapuštěna tepelná čerpadla vzduch-vzduch, fungující jako zdroj vytápění i chlazení budovy, která celkově splňuje parametry energeticky úsporného domu.
Budova je rozdělená do tří úrovní
Na evropské úrovni
Edukační a vědecké centrum bude připravovat výukové a poradenské programy a metodiky pro obnovu památek architektury období 1920–1940 s tématikou staveb a zahrad. Prostory areálu budou sloužit ke studijním a badatelským účelům v návaznosti na odbornou knihovnu, studijní depozitáře a výukové expozice. Využívat je budou rovněž studenti partnera FA VUT (a plánuje se navázání spolupráce i s dalšími školami a institucemi). Dále zde budou pořádány odborné semináře a tematické konference, zejména v nově budovaném objektu pro přednáškovou činnost v horní části areálu, a postupně tak bude vytvořeno pracoviště na evropské úrovni unikátní svou metodickou, výukovou a v praxi uplatňovanou náplní.
TEXT: KK
FOTO: ARCHTEAM
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.