Exteriér

Partneři sekce:

Varšava láká na rozmanité památky i zajímavosti. Je jako Fénix z popela, a to skoro doslova, jelikož během 2. světové války byla téměř zničena. Město však nabízí i krásné parky, mezi nimiž vyniká Mokotowskie pole, jeden z největších a nejoblíbenějších parků ve Varšavě. Není proto divu, že i zde proběhla významná revitalizace.

Dana Beková -

Tržiště Pod Kaštany ke Zlínu neodmyslitelně patří celá desetiletí. Moderní podobu mu nyní vdechli místní architekti z kanceláře Ellement architects. Oceňují ji nejen návštěvníci, ale i odborníci, což se projevilo i nominací na letošní Českou cenu za architekturu, či ziskem Grand Prix Architektů v jedné z kategorií.

Milan Mostýn -

Třináctipodlažní bytový dům v Sokolské ulici ve Zlíně z přelomu 60. a 70. let je klasickou připomínkou doby socialismu. A to včetně jeho bezprostředního sousedství. To se ale má díky plánované revitalizaci stát atraktivním místem k trávení volného času. Navíc je zajímavým příkladem participativního urbanismu, který zapojuje místní komunitu do diskuse o podobě okolí jejich bydliště.

Denisa Hrnčířová -

Místo ukryté v samém srdci Portugalska prošlo proměnou. Rekonstrukce náměstí horské vesnice Piódão se neslo ve jménu břidlice. Dřívější parkoviště nahradily třešně a místo tak bylo opět navráceno pěším. Za projekt, který okouzlil především svou přirozeností si nominaci na prestižní cenu Mies van der Rohe Award 2024 odnesli architekti João Branco a Paula del Río z portugalské Coimbry.

Michaela Irová -

Vídeňská radnice představila spolu s rakouským dopravcem ÖBB ambiciózní plány na přeměnu rozsáhlého území bývalého seřaďovacího nádraží na severovýchodě města v chráněné přírodní území. Magistrát chce přírodě navrátit plochu o 90 hektarech, hotovo by mělo být do roku 2030.

redakce -

V posledních letech se Praha konečně začala zabývat i místy, která nejsou pro nikoho radostná. Jedná se o modernizaci hřbitovů. V zahraničí je to téma velmi časté a především otevřené k diskusi. V České republice se jedná spíše o deprimující a nepříjemný podnět. Časy se však mění, a i hřbitovy se dočkaly.

Dana Beková -

Nejprve náměstí s váhou, pak s tunelem - dnes po revitalizaci je náměstím s váhou i tunelem, a ještě majákem, jak ho nazývají autoři revitalizace architekti ze studia OVA. Náměstí se tak ze zbytkového prostoru, který zde zůstal po stavbě tunelu opět stalo místem setkávání. Houšť zeleně i parkoviště bylo nahrazeno otevřeným prostranstvím, prostorem, který může spojovat. Z bariéry a neprostupného území se tak stává významná spojka, křížení cest.

Michaela Irová -

Jak vytvořit novou městskou zástavbu? Historicky se vystřídaly různé přístupy, jak vůbec pojmout otázku plánování měst, ve Švédsku to teď zkoušejí jinak - v pomalejším rytmu, aby se člověk dokázal na vzniklé změny adaptovat, s participačním programem, pokládáním otázek bez zátěže, že na každou je vždy nutné najít odpověď. A všechno to začíná prázdnem.

Michaela Irová -

České Budějovice si dlouhodobě uvědomují, jak důležité je koncepčně pracovat s řekou. Dokazuje to i nedávné dokončení revitalizace městského parku Dukelská, která umožňuje místním přímý kontakt s vodou a posiluje reprezentativní atmosféru důležité lokality v rámci celého města.

Matěj Beránek -

Ve svahu nad řekou, v místech, kde se Vltava nadechuje k oblouku meandru, vyrůstá z břidlicové skály obnovený historický vinohrad. Architekti z ateliéru Marco Maio Architects pro něj navrhli útulné patio, do něhož propsali principy i duch středomořského stavitelství.

Tereza Škoulová -