Chátrající veřejný prostor ve Zlíně se promění. Podílí se na tom i místní
Třináctipodlažní bytový dům v Sokolské ulici ve Zlíně z přelomu 60. a 70. let je klasickou připomínkou doby socialismu. A to včetně jeho bezprostředního sousedství. To se ale má díky plánované revitalizaci stát atraktivním místem k trávení volného času. Navíc je zajímavým příkladem participativního urbanismu, který zapojuje místní komunitu do diskuse o podobě okolí jejich bydliště.
Projekt přeměny bezprostředního okolí bytového domu se 102 bytovými jednotkami v Sokolské ulici ve Zlíně má jediný cíl. Vytvořit ze zanedbaného místa, které neodpovídá moderním nárokům na komfort bydlení, zelenou oázu a místo setkávání všech generací. V současnosti nenabízí tento poměrně velký prostor místním obyvatelům příliš zajímavých možností k trávení volného času.
Popraskané zpevněné plochy, zídky ve špatném stavu, stromy bez rozmanitosti v keřovém a bylinném patru, nepříliš atraktivní herní prvky pro děti. Není divu, že prostor je využíván veřejností minimálně. Jeho potenciál je přitom mnohem větší. Plánovaná revitalizace má tuto nepříznivou situaci změnit.
Ředitel Kanceláře architekta města Zlína Ing. arch. Jindřich Nový k tomu říká: „Tento projekt je součást větších změn veřejných prostorů kolem ulic Dlouhá a Sokolská, které připravuje naše kancelář s Odborem městské zeleně. Navíc mám k tomuto místu osobní vztah, protože jsem v okolí Sokolovny trávil v dětství většinu volného času. Naším cílem je postupně ve městě tato zapomenutá místa kultivovat a vrátit zpět jejich obyvatelům.“
Výrazná proměna zeleně
Podle nového záměru by se z tohoto prostoru mělo stát atraktivní místo parkového charakteru. Díky nově vysazeným stromům bude v budoucnu poskytovat dostatek stínu a zlepšovat tak lokální klima. Zachována zůstane i většina stávajících vzrostlých stromů. Původně zvolená skladba bříz a stříbrných smrků však z dnešního pohledu ideální není.
“I kvůli náročnějšímu městskému prostředí již některé stromy dosluhují a bude nutno je pokácet,” uvádí k úpravám zeleně Ing. Zuzana Hegmonová z Odboru městské zeleně: “Nyní plocha působí odtažitě i kvůli nedostatečné přitažlivosti sortimentu – schází prvek květů a podzimního probarvování listí”. Nové výsadby mají obohatit sortiment a navodit dojem přírodního hájku v městské krajině. Počítá se s dalšími břízami, borovicemi, ambroněmi, habry, platanem nebo třeba s okrasnou třešní.
Odolnější stromy i více květů
Jak se zeleň díky revitalizaci promění, popisuje podrobně Ing. Zuzana Hegmonová. ”Stávající břízy budou obohaceny o příbuzné břízy papírové, které svou ozdobnou odlupující se bórkou přinesou nový prvek. Smrky budou nahrazeny trvalejšími borovicemi černými, které dobře snáší městské prostředí. Ambroně západní vnesou prvek podzimního probarvení listů. Habry budou příjemným středněkorunným taxonem, který poskytne stín a současně dodrží odstup od budovy bytového domu.
Prostor je vhodný pro výsadbu solitérních dřevin jako např. poměrně rychle rostoucího dubu červeného a platanu. Platan bude vysazen ve zpevněné ploše sloužící pro odpočinkově sportovní aktivity. Žádaný prvek květů bude zastoupen jednak okrasnou třešní, ale především výsadbami vyšších a nižších keřů. Ty budou doplněny i o nízký půdní pokryv a traviny s trvalkami, případně s cibulovinami.”
Mezigenerační setkávání
Mezi hlavní “uživatele” tohoto veřejného prostoru budou samozřejmě patřit děti. Právě pro ně je potřeba vytvořit co nejatraktivnější a zároveň bezpečné herní prvky a co nejpříjemnější prostředí. Jak toho chtějí architekti dosáhnout?
Charakter parku by měl zajistit dostatek stínu, který je v horkých dnech mimořádně důležitý. V místě vznikne nová síť chodníčků z propustného betonu, které povedou od všech vstupů k dětskému hřišti a plácku pro teenagery. Další významnou plochou z propustného betonu bude prostor v čele. Hlavním motivem je kruhová forma.
Funkční rozmístění ploch
V blízkosti bytového domu budou spíše klidnější aktivity jako místo s kruhovým sezením, pískoviště a kolotoč s atypickou klouzačkou pro nejmenší děti. Chybět nebude ani posezení u stromu a štěrkomlatový povrch pro cvičení seniorů. Cílem revitalizace je totiž také setkávání generací ve společném veřejném prostoru. Ve střední části bude pryžový povrch určený pro sportovní aktivity starších dětí, například pro různé hry s míčem.
Zadní část pak bude tvořit propustná betonová plocha s tribunovým sezením, která je zamýšlena jako místo pro skupinová cvičení, tanec a podobně. Celým prostorem se proplétá betonový chodník, který bude sloužit k jízdě nejmenších dětí na odrážedlech, koloběžkách a kolech.
Jak návrh vznikal přibližuje Ing. arch. Kamila Kasanová z Kanceláře architekta města Zlína: “Nosným tématem se stala kruhová forma a hra s transparentností a strukturou. Za inovativní považuji především přístup k tvorbě dětského hřiště, které se parkovou podobou liší od klasických dětských hřišť. Místo se může stát prostorem pro setkávání všech generací v příjemném prostředí zeleného parku, jenž je obohacen o sportovní aktivity.”
Výzva v podobě rušné křižovatky
Nevýhodou místa je blízkost rušné křižovatky. To se také stalo hlavní výzvou pro architekty. V nejhlučnějších částech bude proto umístěna zídka, která je u křižovatky vysoká 1,8 m a postupně se snižuje až do místa, kde je 0,9 m vysoké transparentní oplocení. “Tato zídka bude zároveň sloužit jako opora pro amfiteátrové sezení u plochy pro cvičení a tanec,” uvádí Ing. arch. Kamila Kasanová.
Nový prostor by se měl také více zpřístupnit širší veřejnosti. V oplocení proto vzniknou 3 vchody, přístupné z přilehlého chodníku. Na ulici Sokolská je pak navržena smíšená stezka pro chodce a cyklisty v šířce 3 m. Tu lze protáhnout až k další cyklostezce na ulici Padělky III. a možné je i napojení na další síť cyklostezek v druhém směru.
O co si řekli občané
Aby nový prostor skutečně odpovídal potřebám a přáním místních obyvatel, bylo nejlogičtější požádat je o spolupráci. Obyvatelé měli proto možnost zapojit se do projektu prostřednictvím dotazníkového šetření, které proběhlo v únoru 2024.
“Obyvatelé obdrželi anketní formuláře do schránek a zároveň bylo možné vyplnit je online. Upozornění na dotazník proběhlo formou článku v Magazínu Zlín a také jsme kontaktovali předsedkyni společenství vlastníků bytového domu. Dotazník vyplnilo celkem 52 obyvatel. Převažovaly přitom odpovědi online formou. Pokračováním pak bylo veřejné setkání nad rozpracovanou studií, které proběhlo v půlce června,“ popisuje Ing. arch Kamila Kasanová zapojení obyvatel do projektu.
Výsledky ankety nebyly překvapivé a ukázaly, že současný stav veřejného prostoru občané vnímají jako zchátralý a neutěšený. A jaké byly požadavky místních na novou podobu prostranství? “Většina dotazovaných by ráda prostor využívala vícegeneračně. S tím jsme také počítali. Kromě toho jsme po vyhodnocení dotazníků do projektu doplnili chodník z propustného betonu, na kterém děti mohou jezdit na odrážedlech a učit se jezdit na kole,” uvádí Ing. arch. Kamila Kasanová.
“Dokončená studie vznikla v úzké spolupráci Kanceláře architekta města Zlína a Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlín a je zpracována pro žádost o dotaci 77. výzvy IROP, program Zelená infrastruktura ve veřejném prostranství měst a obcí”, doplňuje náměstek primátora Michal Čížek.
Obyvatelé se tedy mohou těšit na úpravu okolí, kterou sami měli možnost ovlivnit a která bude odpovídat jejich požadavkům a současným trendům.
– Celkem se zapojilo: 52 občanů,
– 69%žen, 31% mužů
– Hlavní zapojení podle věku: 71% 26-65 let, 27% nad 65 let
– Hodnocení současného stavu (1 nejhorší – 5 nejlepší): 2,62
– Trávení volného času: 58% ne
– Hlavní aktivita v současném prostoru: hry s dětmi (17%)
– Jak je vhodné prostor využívat? jako vícegenerační (82%)
– Nejžádanější prvky: posezení (38), dětské hřiště (34), fitness pro seniory (24)
– Mobiliář, který nejvíce chybí: lavičky, odpadkové koše, osvětlení
– Další návrhy občanů: osvětlení, více vchodů, venkovní tělocvična, malé dopravní hřiště, květná zahrada, kamerový systém