Křišťálový strom v Mariánských Lázních: Moderní pocta zesnulým
I hřbitovy procházejí modernizací. Možná je to pro někoho morbidní, na druhou stranu tato místa přivádějí nejen ke vzpomínání, ale i k objevování architektury. Za zmínku stojí například hřbitov ve Strašnicích v Praze, kde se návštěvníkům nabízí prohlídka krematoria nebo možnost uspořádání „jiného“, osobitějšího pohřbu. Koneckonců, hřbitov v Ďáblicích nabízí i možnost natrhání lučních květin na místní louce. Není proto divu, že se v tolik obletovaných a známých Mariánských Lázních rozhodli pro vytvoření modernějšího pohřebiště. Křišťálový strom je věru všechno, jen ne obyčejný.
Je tma, že by se dala krájet, a u brány v Mariánských Lázních do této husté tmy svítí nepřehlédnutelný strom. Jeho křišťálové lístky se krásně zabarvují do bílé, až máte pocit, že stojíte u vánočního stromku.
Jedná se o naprosto první strom svého druhu, nazvaný EIWA. Zároveň jde o nový přístup a moderní způsob rozloučení, který plně respektuje tradice. Velkým plusem je, že uchovává památku na blízké s maximálním respektem a důstojností.
Strom je vysoký přes tři metry a je krytý uzamykatelným altánem z bezpečnostního skla. Jeho jedinečnost tkví i v tom, že se u jeho kořenů uchovává popel zesnulých. Jednotlivé lístky na stromě pak nesou jména blízkých, jejichž urny se zde nacházejí.
Stále zvyšující se počet kremací a s tím související nedostatek místa na přeplněných hřbitovech přivedly pana Dalibora Nováka k myšlence vytvořit něco originálního a důstojného.
Interaktivní aplikace
Nesmíme opomenout důležitou aplikaci, díky které si pozůstalí mohou rozsvítit svůj lístek. Je to podobné, jako byste chtěli zapálit svíčku u hrobu, jen místo toho držíte v ruce mobil v pohodlí svého domova. Jedná se o jednoduchou aplikaci, která umožňuje ovládat barevné a světelné režimy stromu, a to až na úroveň konkrétního lístku.
Spravovat aplikaci je možné jak na webu, tak přes mobilní aplikaci pro Android a iOS. Majitel má k dispozici řadu funkcí: přidání parte, fotografie, životopisu, správa zpráv od pozvaných hostů, sdílení přístupu ke konkrétnímu lístku, rozsvícení lístku na delší dobu a změna světelných scén. Administraci má na starosti správce, tedy pohřební služba.
Minimální spotřeba
Nespornou výhodou křišťálového stromu EIWA je jeho kapacita 300–600 lístků s vypískovaným jménem zesnulého. Navíc je zde možnost zatavení symbolického množství kremačního popela. Podzemní krematorium pojme zhruba 600 uren na minimální ploše 14 m², což je zajímavé především pro hřbitovy, kde je nutné šetřit místem. Skleněný altán je vybaven bezpečnostním sklem a integrovaným tabletem, na kterém se nachází snadné ovládání i informace o projektu EIWA.
Rozsviťte strom
Nesmírně zajímavou záležitostí je první virtuální strom vzpomínek. A o co jde? Tento strom vznikl na počest obětí světové pandemie COVID-19. Jedná se o mezinárodní projekt, kde každý lístek na virtuálním stromě představuje jeden stát s minimálně jednou obětí. Výhodou je, že lístek může rozsvítit kdokoli, a to z jakékoli země. Rozsvícením lístku tak lze vyjádřit úctu k zesnulým i solidaritu s rodinami obětí.
Nelze opomenout ani Strom osobností ČR, který se týká virtuálního stromu EIWA věnovaného významným osobnostem České republiky. Po kliknutí na odkaz se objeví dva medailonky – Dana Zátopková a Emil Zátopek. Zatím jsou tam sami, ale věřím, že v budoucnu přibydou další osobnosti.
Sklárna ze severních Čech
Severní Čechy se pyšní několika významnými sklářskými dílnami. Vždyť kdo by neznal slavnou akci „Křišťálové údolí“? Jednou z mnoha dílen v tomto „kraji ze skla“ je studio Memory Crystal v České Lípě. Bylo založeno v roce 2006 a zaměřuje se především na foukané sklo z oblasti svítidel, objektů do galerií, ale hlavně na památeční sklo a skleněné urny.