Liška, Medvěd, Ovce a Horník. Na Rokytnici nad Jizerou dohlíží čtyři patroni
Úplně původní myšlenkou bylo postavit na vrchu nad Rokytnicí rozhlednu. Klasickou vyhlídkovou věž. Tuctovou a zaměnitelnou, která by byla k nerozeznání od desítek, možná stovek podobných, které v posledním desetiletí vyrostly po celém Česku. Naštěstí to dopadlo jinak. Lépe. Mnohem lépe.
Vrch Stráž tyčící se nad takřka třítisícovou Rokytnicí nad Jizerou. Místní mu často neřeknou jinak než Strážník. Pro svou výraznou polohu v rámci Krkonoše šlo o jedno z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílaly za pomoci ohně signály o nepříteli překračujícím hranici naší země. Kouřový signál pak přejímaly další hlídky na Kozákově a hlouběji v Čechách.
Právě na Stráži nově nalezneme čtveřici nevšedních vyhlídek pocházející z dílny libereckého studia Mjölk architekti. Projekt se začal rodit už v roce 2014. Původní záměr obce byl přitom zcela jiný – klasická vyhlídková věž.
„Morfologie kopce se ukázala nevhodná na stavbu vyhlídkové věže, a tak jsme se rozhodli pro koncepci několika zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují. Vyhlídky jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí,“ vysvětluje Jan Vondrák z Mjölk architekti.
Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli byly autorům postavy z erbu města Rokytnice. Na město dohlíží na skalách Strážníku čtyři patroni, symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži. Předobrazy přitom posloužily nejen k pojmenování čtveřice vyhlídek, vlastnosti patronů se propsaly i do samotného vzhledu.
Liška
Lišku nalezneme na první skále. Na první pohled zaujme její dlouhé tělo na kameni, přičemž pomyslný ocas trčí do údolí. Liška – a návštěvníci spolu s ní – vidí celou Rokytnici i okolní kopce, zahlédnou poslední sníh na Lysé hoře, prohlédnou si svahy, kam se opírají paprsky jarního slunce.
„Na Lišku je hezký výhled z malé lávky, která stojí nedaleko společně s posezením, které je jako dělané pro odpolední svačinku. Takových zastavení je po cestě víc, tak když bude u Lišky plno, nesmutněte, jinde pro vás bude určitě místo,“ doplňuje Vondrák.
Medvěd
Zatímco Liška se tyčí majestátně na skále, Medvěd je schovaný v lese opodál. Stojí na kusu kamene mezi borůvčím a kouká do korun stromů. Oproti Lišce je tento huňáč mohutnější, bytelnější. Jelikož není živý, mohou mu lidé klidně vlézt na záda a podívat se, jak se po horách valí mlha.
„Když budete mít štěstí, uvidíte datla v akci a když si přivstanete, uvidíte možná i stádo srnek, které se potulují v lesích na vrcholu Stráže,“ vypočítává Vondrák, co vše se dá na Medvědovi zažít.
Ovce
Ovečka hlídá cestu k Horníkovi, který je posledním zastavením na trase mezi hlídkami na Stráži. Je ukrytá v lese mezi borůvkovými keříky a pro návštěvníky představuje výzvu, musí se totiž po žebříku. Odměnou budiž další nádherná scenérie Krkonoš.
Horník
K Horníkovi vede cesta přes lávku. Stojí totiž na vysoké skále, které říkají místní horolezci Ká pětka. Konstrukce odkazuje na hornickou minulost Rokytnice, shlížející do údolí Jizery. Prudké schodiště vás pak dovede na vyhlídku s krásným výhledem.
„Když se zaposloucháte, uslyšíte možná i šumivé vody řeky, která si prodírá cestu divokým údolím z hor na hranicích s Polskem. Sedněte si na schody a sledujte panorama kopců nad řekou, je tu nádherně,“ nastiňuje Jan Vondrák, jak si tuto poslední zastávku co nejlépe vychutnat.
Vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži je součástí projektu s názvem „Česko-polská Hřebenovka – západní část – Rokytnice a Piechowice s výhledem na Krkonoše“. V polském partnerském městě Piechowice vznikla vyhlídková plošina „Złoty Widok“ (Zlatá vyhlídka), z které je výhled na Krkonoše z druhé strany, než jaký nabízí Hlídka na Stráži
Dotační podpora: Program Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014–2020
Architekt: Mjölk architekti
Termín realizace: 2020-2021
Náklady stavby: 9 004 360,18 Kč
red