Obnovená Stromovka z Humpolce dělá radost celému městu
Vrátit estetiku zeleně do středu města a spolu s obnovou úpravného parkového prostoru dodat i bezpečnost a přitažlivou hravost místům, jimž se lidé v posledních letech spíše vyhýbali. Takovou situaci úspěšně vyřešili v Humpolci, který dávno není jen o Hliníkovi.
Zeleň je ve městech nedostatkovým zbožím, ale údržba nebo výsadba nových stromů se potýká s řadou komplikací. Rostlé exempláře přinášejí kromě zjevných společenských a ekologických pozitiv i nezjevná provozní rizika. Za vichřice ohrožují okolí a majetek pádem větví, narušují komunikace pro pěší a podle někoho znečišťují veřejná prostranství spadaným listím.
Univerzálně všem se s nimi nezavděčíte. Snad proto se rozhodli vítězové městem vypsané architektonické soutěže z roku 2014, architekti ze studia OK PLAN, pojmout prostor zeleně trochu jinak. Nikoliv jako typický park, ale spíše městskou zahradu, v níž stromy dodávají akcent, ale nejsou stěžejním motivem konceptu.
Prostor vzhledný, čistý a bezpečný
Zrealizovat takový záměr na čtyřúhelníkové parcele o rozloze 19 400 metrů čtverečních, vymezené vůči okolí ze tří stran chodníky a asfaltem silnice, by pochopitelně nebylo možné bez rozsáhlých vegetačních úprav.
Šlo vesměs o prosekání, záchranné a stabilizační řezy, probírky a prosvětlení místy nahloučeného porostu. Na nich se vynikajícím způsobem podílel krajinářský Ateliér Partero. Díky jejich pomoci pak dostával cíl – ponechání maximální plochy zeleně uprostřed města – v následujících měsících mnohem konkrétnější obrysy.
Architekti postupovali tak, aby plochu šířeji exponovali slunečnímu osvitu, prosvětlili celé místo a přitom jej zbytečně neparcelovali jednotnou sítí cestiček. Místo toho sáhli po skladbě několika povrchů, odpovídajících různému využití: sypané mlátové plochy nezpevněné i zpevněné (kamenné odseky), zatravňovací dlažba a měkčené v oblasti „hřiště“.
To vytváří především atypicky disponovaná průlezka s lany a tunelem, jež nabízí pestřejší vyžití, než klasická řešení a podbízí kromě fyzických aktivit i kreativitu dětí. Vyvýšená zeleň místy slouží jako hluková/prachová bariéra, ale přitom neubírá kvalitu místu, jež má být v první řadě přehledné, čisté a přístupné. Tak, abyste se nemuseli bát sem „vypustit“ nejmenší k hrám a dovádění.
Areál Stromovky, alternativní městské zahrady, je oplocen (i neinvazivní formou nízkého živého plotu) a přímo dovnitř dění se nedostanete se psem. Ti mají svá prostranství vyčleněná zvlášť. Hluchá místa na osluněné straně pak byla doplněna o květinové záhony a porosty, jež žádají jen menší míru péče a údržby.
Altán park doprovází, nedominuje mu
Vizuálním středem městské zahrady je eliptický altán se zatravněnou střechou. Široká paluba chráněná překryvem střechy může sloužit k posezení. V objemu se předpokládá provoz kavárny, jinak její zadní část slouží jako veřejnosti přístupné toalety. I tady byl kladen důraz na robustní provedení, jež odolá zvůli nenechavců a vandalů.
Stavební řešení altánu vychází ze situace v lokalitě, základová a stropní deska je betonová, konstrukce objektu je v celosvařované oceli. Hmotu stěn vyplňují keramické tvarovky. Stavba svému bytelnému provedení navzdory nepůsobí díky svým organickým tvarům a zjemnění výdřevou a zelení dojmem nepřístupného monolitu.
Městská zahrada, park Stromovka v Humpolci, rozhodně patří k příkladům správné praxe a toho, jak navrátit prvek zeleně do měst a přitom podpořit aktivní využití takového esteticky hodnotného prostoru.
Humpolec, obnova parku Stromovka
Lokalizace: Humpolec, Vysočina, Česko
Architektonické studio: OK PLAN ARCHITECTS, s. r. o
Vedoucí projektu: Luděk Rýzner, František Čekal, Helena Pasáčková, Marcela Susedíková
Generální dodavatel: FIRESTA-Fišer, Sates Čechy, s. r. o
Zahradní architektura: Atelier Partero
Užitná plocha: 19 400 m2
Realizace: 2018–2019
Náklady: 41 mil. Kč
Investor: město Humpolec