Přestavba Malostranského náměstí začne příští jaro. Vyjde na 84 miliónů
Plánované úpravy pražského Malostranského náměstí provede pro pražský magistrát společnost Gardenline. Zadání zakázky schválili pražští radní. Cena prací vyjde na 84,4 milionu korun bez DPH, což je o zhruba deset milionů korun více než se předpokládalo. Podle magistrátu je to dáno aktuální situací na trhu práce.
Cílem úprav je podle schváleného dokumentu navrátit náměstí původní účel místa k setkávání. Na prostranství bude umístěna nová kašna, lavičky a další mobiliář a budou vysázeny stromy. Projekt se podle magistrátu snaží co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.
Práce začnou na jaře v horní části náměstí, tedy mezi Lichtenštejnským palácem a kostelem sv. Mikuláše. Dále budou pokračovat směrem dolů, součástí bude další archeologický průzkum. „Práce v samotné dolní (východní) části náměstí, tedy v části podél tramvajové trati a mezi Grömlingovským palácem, Malostranskou besedou a Šternberským palácem, budou realizovány v roce 2023,“ stojí v dokumentu.
„Na zcela hotové náměstí se můžeme těšit na přelomu 2023 a 2024, bude to záležet i na průběhu archeologických prací,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Dodal, že archeologický průzkum je nutný kvůli plánované výměně inženýrských sítí. Město bude práce koordinovat se silničním úřadem Prahy 1 tak, aby nebyly problémy s průjezdností náměstí, dodal.
Vychází se z vítězného projektu
Výsledná cena je vyšší, než město původně předpokládalo, což je podle magistrátu dáno i tím, že zakázka byla vypsána v době nouzového stavu. „Lze předpokládat, že je toto navýšení dáno aktuální situací na trhu práce – růst mzdových nákladů, nedostatek pracovníků, náklady spojené s nouzovým stavem, vládními opatřeními apod.,“ píše se v dokumentu. Vypsání zakázky zastupitelstvo města schválilo v květnu loňského roku.
Magistrát při přípravě úprav vycházel z projektu, se kterým v mezinárodní architektonické soutěži v roce 2014 uspěli architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský. V roce 2016 město v dolní části náměstí zrušilo parkoviště a pokoušelo se tam pořádat kulturní akce, ale bez většího zájmu veřejnosti.
Město také na náměstí zrekonstruovalo tramvajové koleje, kolem kterých umístilo novou dlažbu, jež bude po celkové opravě umístěna na celém prostranství.
S maršálovou sochou se zatím nepočítá
Spolek Radecký Praha s podporou radnice Prahy 1 usiluje o to, aby se na náměstí vrátila jezdecká socha rakousko-uherského maršála Radeckého, která tam stála mezi lety 1858 a 1919. Podle Hlaváčka s tím vedení města nyní nepočítá, ale místo pro sochu na zrekonstruovaném náměstí bude.
„Mysleli jsme na to, kdyby tam v budoucnu nějaká politická reprezentace pomník chtěla umístit, tak je tam prostor, kde nejsou sítě. Ale vlastní rekonstrukce pro to žádné kroky neudělá,“ řekl.
Praha zahájila nebo připravuje úpravy i dalších veřejných prostranství. Loni na jaře začaly práce na rekonstrukci spodní části Václavského náměstí za 326,6 milionu korun. V plánu jsou i úpravy horní části, u kterých není jasné, kdy začnou. Dlouho se připravuje také přeměna Karlova náměstí, náměstí Jiřího z Poděbrad a Vítězného náměstí.