Zeleň, promenády, odpočinek: Okolí zlínských lázní čeká velká změna
Pětasedmdesátitisícový Zlín má ambiciózní plány, jak ve městě upravit řadu lokalit. Přispět k proměně má Kancelář architekta města Zlín, která po pětileté přestávce obnovila v roce 2021 svou činnost a kterou od té doby jako hlavní architekt vede Jindřich Nový.
Navrženy jsou úpravy návsi Cigánov, hřiště v Sokolské ulici před tamním výškovým domem, parčíku Edvarda Beneše u Dlouhé ulice a nedaleké psí loučky. Modernizací již prošlo tržiště Pod kaštany.
V plánu je také úprava veřejných ploch u městských lázní, které byly v minulých letech kompletně renovovány, aby okolí bylo důstojnější, útulnější a zároveň praktičtější a lépe sloužilo potřebám obyvatel i návštěvníků.
Cílem projektu, za předpokládaných 12,5 milionu korun s finanční podporou EU, je vytvořit tvarově čistý návrh sadových úprav, korespondující s okolní architekturou a celkovým charakterem místa u městských lázní, s přihlédnutím k tomu, že se jedná o místo v centru památkové zóny.
Přípravě projektu úpravy okolí krytých lázní se dvěma budovami, v nichž je pětadvacetimetrový a padesátimetrový bazén, které ročně navštíví zhruba 400 tisíc lidí, předcházelo participativní zapojení občanů. Jeho součástí bylo dotazníkové šetření z dubna letošního roku, z něhož vyplynul prioritní zájem místních lidí o zeleň a stromy, lavičky k posezení, pěší dostupnost, ale i dostatek parkovacích míst či úschovnu kol.
Pěší dostupnost
Okolí lázní město mnoho let pouze udržovalo ve stejném stavu, změny by nyní měly přinést lepší pěší dostupnost. Nové chodníky a upravená zeleň by měly zvýraznit význam budov.
Autorem budovy z 80. let s 50m bazénem je architekt Jiří Kotásek. Leží ve svažitém prostředí, a proto je nutné překonat značný výškový rozdíl, který je v současnosti řešen přímým terénním schodištěm členěným podestou a následně dalším dvouramenným krytým schodištěm.
Kancelář architekta města proto navrhla nový chodník, tři metry široký, který vystoupá mírně po terénu a pak po třech ramenech schodiště na úroveň vstupní terasy. Tím se zvýrazní význam vstupu a přístup do lázní bude jednodušší, už ne tak krkolomný jako dosud. Chybět nebude bezbariérový přístup po chodníku.
Odstranit by se měla stávající schodišťová věž. Místo ní se zvětší sousední zelený břeh, na který se vysází více stromů. Podél chodníku budou umístěny lavičky a alej nových listnatých stromů. Sortiment stromů štíhlé formy habru byl zvolen tak, aby respektoval modul budovy a svým habitem podtrhl vertikálnost členění a odkaz na striktní formu topolů v minulosti. Vznikne tím příjemná pobytová plocha.
Od prostoru se očekává funkce parkového typu, zvoucí návštěvníky lázní ke krátkodobému odpočinku, současně lákající strávit čas v rámci čekání v příjemném prostředí pod korunami stávajících i nově vysazených stromů, v pestrém prostředí květnaté louky, jež se střídá s intenzivně sečeným trávníkem.
Promenáda s lavičkami
Ve spodní a starší budově, navržené baťovským architektem Vladimírem Karfíkem, která od roku 1950 patří k významným zlínským stavbám, se nachází 25m bazén. Z prostoru před ní se odstraní stromy a vysadí nové v pravidelném rastru, v němž je navržena i budova. To by mělo zvýraznit její architekturu. Chodník, který k ní vede, se rozšíří a změní v krátkou promenádu s lavičkami. I tato úprava má zvýrazňovat symetrii, kterou ctil autor budovy.
Osazením nových monolitických sedacích prvků v parkově upravené části a setů kavárenských stolků na terase před vstupem do 50m bazénu se zvýší počet sedacích ploch ze stávajících 42 na 127 míst.
V návaznosti na nástupní a výstupní ramena schodiště je navrženo umístění dvojice uměleckých děl. Z architektonického hlediska je právě umístění uměleckých děl důležitým prvkem akcentujícím vertikální pohyb po schodišti ke vstupu do budovy 50m bazénu.
Před vstupy do obou budov by se měly objevit nové kovové rámy pro parkování a uzamčení jízdních kol. Kapacitu parkování rozšíří zastřešená konstrukce a uzamykatelné cykloboxy s možností dobíjení elektrokol. Kapacita parkování jízdních kol má být navýšena trojnásobně z 12 na 36 stání.
V rámci úprav dojde k dobudování stezky až před hlavní vstup do budovy 50m bazénu. Výhledově se počítá s protisměrným vedením cyklistů ulicí Hradskou, což by přispělo k lepší dostupnosti tohoto sportovního areálu a umožnilo napojení na celoměstské cyklistické trasy.
Projekt úpravy okolí zimních lázní
Autor: Kancelář architekta města Zlína
Spolupráce: Odbor městské zeleně
Fáze: Studie
Rok: 2024