Představit si centrum obce bývá obtížné. Každý jej totiž vidí jinak. V jejím středu nejspíš stojí kostel, fara a hospoda. Taková hospoda se pak řídí různými měřítky. Například v obci Zaječov je nyní velmi lákavá a hezká možnost scházet se „na jedno“ v jejím centru, a to do Lidového domu, který nedávno prošel rekonstrukcí. Jedná se o vesnickou hospodu, do které by možná zavítal i národem oblíbený Švejk a třeba by místní i pobavil svými moudry.
Kultura
Přestavba areálu letního kina v Prachaticích, dokončená v roce 2023, vynesla autorům ze Studia Mimosa nominaci do užšího výběru České ceny za architekturu. Na otázky ohledně vzniku projektu, hledání inspirace a klíčových aspektů práce odpovídala jedna z architektek, Ing. arch. Jana Zoubková.
Malé středočeské město ukrývá pozapomenutou stavbu nejvýznamnějšího českého architekta poválečné éry. Kulturní dům Karla Pragera, od jehož narození uplynulo loni v srpnu sto let, dosud stál mimo pozornost odborníků i fanoušků. S fotografem Radkem Úlehlou jsme se proto vydali tuto brutalistickou stavbu s úchvatnými dochovanými interiéry vůbec poprvé uceleně zdokumentovat.
Projekt, který přepsal smutný osud opuštěných ruin korsického kláštera - stojí za ním francouzské studio Amelia Tavella Architectes. Z původní zříceniny jako fénix vyvstala měděná přístavba. Je v ní výstavní prostor, mediální knihovna i dětská zóna. Místo se tak opět může stát aktivní součástí společenského života.
Původní budova divadla, která se nacházela v nevyhovujícím stavu, prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Vznikly nové důstojné vnitřní i venkovní prostory kloubící historický vzhled budovy spolu s moderními prvky. Česká Lípa tak díky studiu Adam Rujbr Architects dostala reprezentativní kulturní centrum, jaké si zaslouží.
Dánské studio BIG – Bjarke Ingels Group v únoru 2024 předá podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie. Na jejím základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby. Aktuální stav studie v Praze osobně odprezentoval zakladatel a kreativní ředitel studia BIG Bjarke Ingels.
Boj o osud nádraží v Havířově trval přes deset let. Hala postavená v bruselském stylu přežila i díky nadšencům, kteří upozorňovali na její hodnotu a zároveň v ní pořádali různé akce. Demolice už měla začít, odpor veřejnosti ale pomohl změnit postoj Správy železnic i města Havířova. Díky tomu se výpravní hala proměnila ve sportovní i kulturní zázemí.
Jednoduchá, moderní budova se zelenou střechou, která umožňuje efektivní hospodaření s dešťovou vodou. Tak vypadá nová pobočka městské knihovny na vítězném návrhu z dílny pražské firmy mh architects atelier s.r.o., který zvítězil v konkurenci dalších 47 návrhů v architektonické soutěži vypsané městem Česká Lípa.
Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze dokončila generální rekonstrukci Nového proboštství na Pražském hradě, které získala od státu v havarijním stavu v roce 2016. Interiéry historické budovy nacházející se na náměstí U Svatého Jiří jen pár metrů od Svatovítské katedrály budou znovu sloužit svému původnímu účelu, tedy jako sídlo Metropolitní kapituly.
Jen v hlavním městě žije na sídlištích celých 40 % obyvatel. Je tedy vysoce pravděpodobné, že tzv. "králíkárny" nejen nezmizí, ale je do nich naopak potřeba investovat a zvelebovat je. To se samozřejmě týká i veřejného prostoru, který byl v uplynulých desetiletích většinou zanedbáván a místním tak chybělo větší sepětí s lokalitou. To je rovněž případ zchátralého komplexu veřejné vybavenosti na Proseku.
Velký (Löwitův) mlýn je barokní památka, která od 16. století stojí na břehu říčky Rokytky v Libni (Praha 8). Dlouhá léta byla budova mlýna prázdná. V roce 2022 uzavřela městská část Praha 8 smlouvu se Spolkem Velký mlýn, který zahájil adaptaci mlýna na kulturní centrum. První část úprav je hotova a koncem července zahájili provoz knihovna a kavárna.
Na začátku července byla zahájena přestavba bývalého Bubenečského nádraží na víceúčelové společenské zařízení. Rekonstrukce by měla být hotová do konce letošního roku. Významná investiční akce Prahy 6 pozvedne společenský a komunitní život obyvatel této městské části.
Karlovy Vary mají nový koncertní sál. Vznikl unikátní vestavbou do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní, jednoho ze symbolů karlovarského lázeňství. Návrh od studia Petr Hájek Architekti vede citlivý, ale progresivní dialog s původní stavbou z roku 1895.
Snad každé větší sídliště v Česku se potýká s nevyužitými technickými objekty. Někde je to trafačka, jinde například výměníková stanice. Příklad z brněnské městské části ukazuje, jak lze tato nevábná místa chytře přestavět ke spokojenosti všech.
Meisenthal je malá francouzská víska poblíž německých hranic. Ačkoliv zde žije ani ne 700 obyvatel, nalezneme tu mimořádnou architektonickou realizaci, která je pevně spjata s historií tohoto údolí. Site Verrier de Meisenthal je kulturní centrum vybudované v historické sklárně z 18. století, protože právě sklářství tuto obec proslavilo po celém světě.