Architektura v rytmu jazzu
Švýcarský ateliér Buol & Zünd rozvlnil architekturu v rytmu nahodilého jazzového rytmu. Díky centrálnímu vnitřnímu dvorku nového hudebního kampusu donutili hudebníky vylézt ze svých jeskyní a socializovat se v srdci historické části města Basilej.
Architekti se museli poprat hned s několika obtížnými úkoly. První velkou výzvou bylo spojení dvou naprosto odlišných disciplín v jednu – jazzovou hudbu, která je ve své podstatě především o improvizaci, s architekturou, která se improvizaci a náhodě (pokud možno) vyhýbá velkým obloukem.
Ve vrstvách historie
Druhou otázkou bylo, jak integrovat novou budovu do rozvinuté městské struktury starého města Basileje. Historické plány ukazují, že obrysy budov čtvrtě se po staletí nezměnily. Místní věří v “architecture trouvée”, jinými slovy, nové budovy jsou vytvářeny ve stopách těch starých. Tento nástroj se stal konceptem i v případě Jazzového kampusu. Budova je uspořádána kolem centrálního dvorku.
Půdorys a Pohled
Záměrem autorů projektu bylo zavést v domě jakýsi nenucený směr proudění lidí s počátkem ve zkušebnách, kde je možné procvičovat téměř soukromě, pokračující chodbami a ústící na vnitřním dvorku, kde se hudebníci mohou potkávat a socializovat.
Klikaté chodby mezi zkušebnami
Různé místnosti pro různé hudebníky
Architekti neměli předem jasně stanovený stavební program. Ateliér Buol & Zünd proto zkoumal konkrétní potřeby školy a hudebníků. Průzkum ukázal, že perfektní zkušebna neexistuje. Někteří rádi hrají v kostelech, jiní pro změnu preferují procvičování v garáži, další zase hrají doma v obývacím pokoji.
Malá zkušebna
Jediný společný požadavek byl dostatek denního světla, soukromí a pohodlí. A tak místo flexibilních místností studio navrhlo různé místnosti o různých rozměrech a různých akustických vlastností. Toto řešení poskytuje hudebníkům možnost si vybrat jim nejlépe padnoucí prostředí.
Větší zkušebna
Stavební program obsahující více než padesát zkušebních místností doplňují tři charakteristická nahrávací studia, jedno vybavené dřevěným zvukovým tělesem a levitujícími akustickými prvky u stropu, showroom s nahrávacím studiem a jazzový klub. Ten je otevřený směrem do města, čímž rozestírá rozhraní soukromého a veřejného prostoru.
Nahrávací studio s levitujícími akustickými prvky
Forma následuje funkci
Díky vysokým akustickým nárokům jsou interiéry bohaté na materiály. Akustické potřeby jsou natolik striktní, že určují tvar budovy. Uvnitř hlavní budovy bylo potřeba postavit téměř celý druhý dům s metr tlustou stěnou. Vnitřní dvorek je interpretací městského interiéru, který dává projektu vysokou kvalitu. Vnitřní a venkovní prostor svým mísením propojují dům s městem a školu s veřejností.
Venkovní prostor s krbem
Jazz Campus
Místo: Basilej, Švýcarsko
Architekt: Buol & Zünd
Investor: Foundation Habitat, Foundation Levedo, Georg Hasler
Realizace: 2016
TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ, FOTO: GEORG AEMI, V2COM