Dům, který se vlní v každém patře
Jméno Bořek Šípek si většina laické veřejnosti spojuje s érou prezidentství Václava Havla, který jeho studio pověřil úpravou interiérů Hradu. Méně známý už je fakt, že pod logem Šípek Associates má spolu s architekty Radovanem Horou a Pavlem Rekem za sebou mnoho zajímavých realizací. Například fasádu obchodního domu v Tokiu pro firmu Komatsu, Design Centrum Škody v Mladé Boleslavi a výstavní halu Škoda Auto v německém Wolfsburgu či rezidenci v Rooseveltově ulici v Praze. Nejčerstvějším projektem je Palác Ehrlich, dům v centru Plzně.
Proč jméno Ehrlich v názvu? Vzniklo to na přání developera Michala Štěpánka a jeho společnosti Michael Development. Jde o připomínku jeho plzeňské rodiny, z níž většina členů se za druhé světové války stala obětí nacistických vyhlazovacích táborů.Sousedské kompromisy
Ačkoli název Paláce Ehrlich připomíná dávno minulé doby, sama stavba bude veskrze současná. Moderní tvář budovy je v souladu s přáním plzeňského útvaru rozvoje, který uvítal raději soudobou stavbu než historizující nápodoby. „Dali nám jen jasný limit, kam do výšky to můžeme hnát a představili urbanistický záměr,“ vysvětluje architekt Radovan Hora, který má projekt na starost. Limity vyplývaly z míry oslunění sousedního domu – palác mu nesmí stínit. Odstup od panelového domu je podstatný proto, že má okna i ze zadní strany. „Tím pádem vlastně zastavíme proluku a zároveň vytvoříme nároží, které ukončí tuto část ulice,“ dodává Radovan Hora.
Sousední dům se stal také důvodem kompromisů v návrhu. Správcům domu vadilo, že okna bytů, obrácená směrem k jejich pozemku, jsou příliš blízko k jeho hranici. V případě požáru by prý plameny mohly šlehat nad tento pozemek a ohrozit jej. Architekti proto museli návrh pozměnit a okna v kritizovaném místě nahradit zděnou fasádou. Ta vytváří červený předěl mezi šedou barvou severovýchodní strany a lososovou fasádou do ulice.
S druhým sousedem, budovou ministerstva vnitra z vnitrobloku, problém nebyl. Ministerstvo vyšlo investorovi vstříc a souhlasilo s tím, že si nechá přemístit okna ve své budově, těsně sousedící s Palácem. Díky tomu nebude nutné dále překreslovat návrhy a snižovat vzácné metry na lukrativní parcele v centru města.
Šperk na uchu
Hmotu domu odlehčí ze severní strany poloviční atrium, které přinese světlo do dolních partií. Z atria se dostanete do recepce, fitcentra a sauny v přízemí domu. Směrem do ulice, kudy bude rovněž možné přijít do recepce, budou po vzoru obchodních tříd v metropolích fasády prosklené, určené pro obchody a administrativní zázemí. Prosklené fasády jsou záměrně vyšší, doplněné sloupy v popředí. Umocňují dojem exkluzivity komerčních prostor. Od prvního patra začínají byty. Poslední dvě z devíti nadzemních podlaží budou patřit k bytům pro náročnější zákazníky – půjde o mezonetové byty o rozloze sto dvacet metrů čtverečních s výhledem na věž katedrály svatého Bartoloměje a historické jádro Plzně. Interiér společných prostor bude vybaven doplňky od Studia Šípek. Majitelé bytů budou mít na vybranou – zařídit si byt podle svého anebo požádat o návrh opět Šípkovo studio.
Nejzajímavější je řešení fasády Paláce Ehrlich směrem do Šafaříkových sadů. Dům se díky ní vlastně vlní, a to na každém patře jinak. V prvním patře je vlna jen mírná, se stoupajícími podlažími se vlny prohlubují a díky tomu je možné doplnit je hlubšími balkóny. Ty zároveň fungují jako stínicí prvky pro byty o patro níž. V pravé části budovy přechází vlny do nároží a balkóny se mění v lodžie. Tam Radovan Hora předpokládá použití stejné červené barvy, jaká je použita u dělícího svislého pásu v nároží. V praxi by se pak do dominantní barvy nenápadně nořily pruhy červené, skryté kolem oken v lodžiích.
Aby se dostálo názvu projektu, určitou honosnost paláce by měla dotvořit i kupole na ustoupené střeše kulatého nároží – architekt Hora ho nazývá „ucho“. Objekt z kovu bude protkaný barevnými „korálky“, které mají v noci svítit. „Rádi bychom také použili ve zvlněné fasádě mozaiku s opalizačním efektem, díky němuž se barva fasády s denní dobou mění,“ říká Radovan Hora.
Vše ale bude záležet na developerovi a financích, které budou k dispozici. Předběžné odhadované náklady stavby jsou sto třicet milionů korun. Realizaci může výrazně prodražit hlavně nutnost zpevnit základy pilotami, případně injektáží. Podloží, na kterém bude stát, je z geologického hlediska náročné. Proměnlivá je zde hladina spodní vody, spojená s hladinou nedaleké řeky Radbúzy, a část zeminy tvoří nestabilní navážka z dob, kdy se v těchto místech město Plzeň rozhodlo uzavřít slepé rameno zmíněné řeky.
Iva Nachtmannová
Vizualizace: Šípek Associates