Kongresový sál vpletený do dřeva
V těsné blízkosti skanzenu valašských dřevostaveb vyrostl organicky tvarovaný kongresový sál hotelu Eroplán. Jeho konstrukce připomínající šišku či bochník chleba je zděná v kombinaci s dřevěnými žebry. „Chtěli jsme, aby se monolitická novostavba stala archetypem v prostředí se silnou specifikou paměti místa,“ říká architekt Zdeněk Fránek.
Přestože hmota kongresového centra svým organickým obloukem odpovídá tvarosloví současné architektury, využívá tradičních stavebních postupů a původních technologií. Reaguje tak na stavby v rožnovském skanzenu lidových staveb i na jejich intelektuální pojetí v díle Dušana Jurkoviče, jehož rozhledna z kamene a dřeva se také tyčí nad skanzenem. Důležitým inspirujícím prvkem však byla lidová tvorba a různé typy lokálních řemesel – především drátenického a proutkařského, které je patrno stále ještě na každém kroku v této oblasti pro každého, kdo tyto hodnoty vnímá.
Nové materiály vpuštěné do tradičních technik
Veškeré tyto podněty byly použity a zpracovány kritickým pohledem přes moderní optiku – ostatně stejnou metodou, jakou pracovali naši předkové i všichni původní a insitní tvůrci, a to tak, že bez váhání použili nezvyklý, nový nebo zcela neznámý materiál a ten kupodivu dokonale splynul s materiálem nebo s postupem tradičním. Touto formou je na stavbě použit obal z bazénové fólie a opletení s účelem sněhozábran pak tradičně z modřínového dřeva, ohýbaného, lepeného a splétaného jako proutí. Tento motiv potom prochází celým domem. Celková hmota navozuje vjem pecnu chleba nebo šišky (nebo šišky chleba). Reaguje také na splývavé formy celé stavby hotelu a snaží se mírnit jeho kýčovité formy a nepříliš vkusné detaily. Interiér je vyhotoven některými prvky drátenického řemesla a s tím souvisejícím vjemem z práce zámečníků, například na podhledech. Drátenicky jsou vytvořeny lustry ve foyer.
Konstrukce
Stavba je zděná z tvárnic Ytong v kombinaci s pohledovým železobetonem ve spodní části. Tvárnice Ytong zde byly použity pro snadnou opracovatelnost a lehkost a tvarovou variabilitu, která umožňuje tvořit oblé konstrukce se zachováním tepelněizolačních vlastností obvodového pláště. Je z nich vyzděno veškeré obvodové zdivo a vnitřní dělicí konstrukce sálu. Krov je ocelodřevěný. Objekt je opásán a částečně obložen dřevěnými prvky, které nesou i část chodby. Tyto prvky navozují dojem košíkářské práce. Dřevo je použito modřínové a bylo tradičním způsobem upraveno pouze nátěrem lněným olejem.
Kongresový sál
Místo: Rožnov p. Radhoštěm
Architekt: Fránek Architects
Klient: Hotel Eroplán a. s.
Plocha pozemku: 2 665 m2
Zastavěná plocha: 516 m2
Obestavěná plocha: 3 200 m2
Náklady: 40 mil. Kč
Studie: 2007
Realizace:2008–2009
ZDROJ: Fránek architects, Xella CZ