Ze zničeného mola živý veřejný prostor
Dlouholetá přeměna požárem zničeného mola přinesla své výsledky. Architektonické umělecké dílo s názvem Hastings Pier získalo mnoho ocenění, naposledy se k nim připojila cena Královského institutu britských architektů RIBA – Stirling Prize 2017. Obnovené molo bylo vyhlášeno za nejlepší novou stavbu ve Velké Británii. Pochází z dílny architektonického ateliéru dRMM Architects.
Sedm let obnovy
Pohled shora na nové molo působí bezpochyby úchvatně a tvůrci si s ním pořádně „vyhráli“. Celkově trvalo až sedm let, než se podařilo požárem zničené molo zrekonstruovat a vytvořit z něj velmi působivé místo pro veřejnost.
Z velkého otevřeného prostoru, po němž se můžete procházet, jak dlouho se vám zachce, vyzařuje klid a harmonie. Prvky a různými symbolickými rysy poukazuje na intenzivní propojení s mořem a nábřežím.
Mysleli do budoucnosti
Architekti tvrdí, že nemělo význam snažit se molo obnovit do původní podoby. Naopak, chtěli mu dát význam a potenciál i do budoucnosti. Vytvořili flexibilní multifunkční řešení. Mohou se zde realizovat koncerty, výstavy, trhy či setkání.
Nové návštěvnické centrum je z CLT panelů obložených dřevem zachráněným z původního mola. Střecha objektu je řešená jako naplno využitelná, můžete si tu vychutnat kávu nebo polévku.
Trošku historie
Původní molo bylo postaveno v roce 1872. Ve třicátých letech minulého století prožívalo období rozkvětu, avšak postupně se přestalo využívat. Nepoužívané, bez potřebné obnovy chátralo. Absolutní konec tohoto kdysi velmi oblíbeného prostoru znamenal rozsáhlý požár, který udělal v roce 2010 tečku za životem mola.
Avšak ne úplně. Jen do chvíle, než přišli architekti ze studia dRMM Architects se skvělým nápadem.
Přibude baldachýn
Porotou velmi oceňované bylo rozhodnutí neumístit na čelo mola žádný objekt – prostor nejblíže k moři nechali volný, otevřený, což podporuje komunikaci mezi mořem a nábřežím a vytváří nádherný výhled. To však stále není vše. Údajně jde jen o první fázi regenerace tohoto místa.
Další fáze mají zahrnovat vytvoření velkého dřevěného mobilního baldachýnu, který má procházet po celé délce mola, což je 280 m.
Flexibilita i udržitelnost
Za zmínku stojí optická hra, která se architektům skutečně podařila a která opticky imituje chůzi po vodě. Výsledkem obnovy je jednoznačně dílo, které nabízí flexibilitu, materiálovou a funkční udržitelnost a nepřerušovaný výhled na přírodní a zastavěné okolí specifického přímořského města Hastings. Smekáme klobouk.
Hastingské molo v kostce
Architektonické studio: dRMM Architects
Návštěvnické centrum: 407 m²
Lokalita: Hastings & St. Leonards
Klient: Hastings Pier Charity
Pavilon: 245 m²
Celkem: 652 m²
Velikost mola: 11 720 m²
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: dRMM Architects, Alex de Rijke, James Robertshaw, Oli Cunningham, Francesco Montaguti