Národní pavilon Z: Zašlou minimalistickou krásu mu vrátil ateliér A8000

Partneři sekce:

Koncert Jihočeské filharmonie, mezinárodní agrosalon Země živitelka, konference, výstavy i plesy. Tento rozmanitý kulturní program dokáže od loňského roku hostit zrekonstruovaný Národní pavilon Z, jehož původní minimalistickou krásu obnovil architektonický ateliér A8000.

Základní novou vlastností technologicky pokročilého pavilonu na Výstavišti v Českých Budějovicích je totiž multifunkčnost a schopnost se rychle přizpůsobit nejrůznějšímu programu. Opravený pavilon dnes nabízí hlavní sál s kapacitou 850 míst pro sezení či 1500 pro stání, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí, maturitních plesů a dalších eventových akcí.

Národní pavilon Z
Národní pavilon Z
Národní pavilon Z
Národní pavilon Z
Národní pavilon Z
Národní pavilon Z
Národní pavilon Z
Národní pavilon Z

Odhalený skelet

Návrh rekonstrukce a dostavby pavilonu Z vychází z původního tvaru budovy. Ten tvořily tři zvětšující se kvádry. Základní princip jednoduché stavby ze 70. let od architektů Libora Erbana a Jana Bendy byl v minulosti potlačen a znepřehledněn.

Ateliér A8000 na něj však plynule navazuje. Architekti se zbavili jednotlivých dobových nánosů a nahodilých vrstev, které vzhledu budovy neprospívaly. Odhalený ocelový skelet je nově přiznán a povýšen na výchozí princip interiéru.

Multifunkce a variabilita

„Základní myšlenkou bylo vytvořit multifunkční a maximálně variabilní prostor, nikoliv jednoúčelovou halu. Nejenom architektonická, ale i technická stránka projektu byla naprosto klíčová. Naše studio má v tomto velkou výhodu, protože disponuje vlastní projekční složkou. Celý projekt jsme tak byli schopni uchopit od samotného nápadu přes návrh až po realizaci pouze vlastními silami. Pavilon Z byl pro naše projektanty obrovskou výzvou, ale podařilo se nám jej vyprojektovat, povolit a postavit v rekordním čase dvou let, na což jsem nesmírně hrdý,“ popisuje architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000.

Národní pavilon Z
Národní pavilon Z | Zdroj: Ondřej Bouška

Nové uspořádání rozděluje prostor na uzavřenou pravou část a velkorysou levou, pojatou maximálně volně a vzdušně, pouze s předěleným systémem závěsů. Jakmile jsou rozhrnuté, vniká okolní zeleň přímo do nitra sálu, jakmile se zatáhnou, vzniká naopak dokonalý blackbox.

Veškeré potřebné technologie, včetně vzduchotechniky či chlazení, jsou zakomponovány do technologické věže. Architekti ji však nijak neskrývají, právě naopak. Věž je provedena jako přisazená opláštěná ocelová konstrukce s prosklenou spárou, kterou je možné vidět technologie.

Tlumená barevnost

Interiér je laděn v neutrálním barevném spektru bílé a černé. Tlumená barevnost umožňuje použití netradičního prosklení. To je vedle běžného čirého skla doplněno o profilované sklo v přírodní zelenkavé barvě, které vytváří až snový efekt. Použita je dále minimalistická leštěná betonová podlaha.

Národní pavilon Z
Národní pavilon Z | Zdroj: Ondřej Bouška

Do vnitřního prostoru je nově propsána ocelová nosná konstrukce, která je odkryta. Prostor vstupní haly a hlavního multifunkčního prostoru volně přechází do horního podlaží, kde najdeme dva další sály. Jednotlivá patra propojuje nový skleněný výtah a schodiště půvabně prosvětlené střešním světlíkem, který vytváří bazilikální osvětlení prostoru.

Výrazový minimalismus podtrhuje copilitová stěna, která v exteriéru vytváří příjemné barevné efekty. Na subtilně působící spodní patra je osazena zdánlivě těžce působící hmota střechy. Poněkud netradičně je však provedena v bílé barvě. Vše je tak dokonale sjednoceno.

Pavilon Z se nachází v těsné blízkosti pavilonu T, který vznikl před deseti lety rovněž dle návrhu ateliéru A8000. Dva solitérní domy dnes spojuje membránové zastřešení. V budoucnu by měl být prostor před pavilonem zcelen a vydlážděn, čímž by zde vzniklo jakési náměstí.

PAVILON Z, ČESKÉ BUDĚJOVICE

ARCHITEKT       A8000
AUTOŘI            Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa, Petr Hornát
SPOLUPRÁCE    Anežka Vonášková, Jaroslav Kedaj
ARCHITEKTONICKO-STAVEBNÍ ŘEŠENÍ               Zdeněk Fux, Milan Oktabec, Ladislav Krlín
INVESTOR         Výstaviště České Budějovice, a.s.
PROJEKT           listopad 2019 – duben 2021
REALIZACE        prosinec 2020 – září 2021
ZASTAVĚNÁ PLOCHA    2400 m2
UŽITNÁ PLOCHA           3200 m2
CELKOVÉ NÁKLADY       141 milionů Kč

Článek vyšel v časopisu ASB 3/2022.