Nový terminál helsinského letiště v sobě snoubí budoucnost i tradice
V loňském prosinci byla slavnostně dokončena výstavba nového terminálu helsinského letiště, který má umožnit efektivně odbavit až 20 milionů cestujících ročně. Na tom by nebylo nic zásadně překvapujícího, při bližším prozkoumání však projekt v několika ohledech poutá pozornost a inspiruje zároveň.
Tým složený z ateliérů ALA Architects, HKP Architects a Ramboll Finland zvítězil ve vypsané soutěži uspořádané finským provozovatelem letiště Finavia. Impozantní příletové hale nazvané „City Hall“ dominuje dřevěná střešní konstrukce inspirovaná dílem finského sochaře Tapio Wirkkala: „Ultima Thule“ vytvořeným pro severský pavilon na Expo 67.
Terasovité náměstí navazující na příletovou halu rovněž čerpá z uměleckého prvku Laily Pullinen „Sun of the Fells“. Umělecká díla odkazují k přírodním silám a drsné laponské scenérii. Řešení náměstí zajišťuje odvodnění lokality – v létě zde vznikne vodní prvek měnící tvar a velikost dle aktuálních srážek, v zimě se promění na veřejné kluziště.
Nižší úroveň terminálu je stejně dostupná pro přijíždějící cestující, stejně jako pro ty, kteří se k terminálu dopravují autobusem, vlakem, na kole nebo pěšky. Další úpravy v území budou mít za následek vysoce prostupný městský prostor. Zdá se, že helsinské letiště bude zapamatovatelným, komfortním i ohleduplným transferiem budoucnosti.