Revitalizace pražských náplavek
Pražské náplavky si obvykle spojujeme s příjemným místem pro procházky, sport či posezení. Mají však i svou praktickou funkci – přistávají a kotví zde lodě, historicky byly překladištěm zboží – dříve sem zajížděly koňské povozy, dnes je vystřídaly automobily. Jsou nedílnou součástí každodennosti hlavního města a spojují jeho obyvatele s řekou Vltavou.
I proto vznikl před lety plán, jak je více propojit s životem města. Revitalizaci náplavek na obou stranách řeky se od roku 2008 věnuje architekt Petr Janda a jeho studio Brainwork. Jedná se o území v celkové délce téměř čtyři kilometry na třech pražských nábřežích – Rašínově, Hořejším a Dvořákově.
Kobky jako součást společenského oživení náplavek
Zatím je dokončena první fáze – v největší porevoluční pražské investici do veřejného prostoru, a též první svého druhu, byly opraveny náplavky pod Rašínovým a Hořejším nábřežím, součástí úprav byla také rekonstrukce 20 kobek v nábřežních zdech (dříve čapadel ledu a skladů).
„Projekt budovaný více než 10 let jsme spoluiniciovali v roce 2009 jako programové a architektonické oživení pražské náplavky,“ vysvětluje Petr Janda. „V době našeho vstupu byl prostor opuštěný po povodni v roce 2002 a oficiálně pronajímaný pro parkování. Postupnou obsahovou aktivací jsme dosáhli dnes již legendárního kulturně společenského oživení a následně realizace navržené architektonické kultivace.“
V celém konceptu nejde prvoplánově pouze o opravu a vytvoření klasických interiérových prostor, projekt definuje kobky jako zálivy vnějších prostor s maximálním kontaktem s náplavkou a řekou. Architektonické řešení šesti kobek na Rašínově nábřeží je postaveno na doplnění geometrie portálů, vyplývající z dochovaného tvaru ostění blížícího se kruhu.
Byly vybourány předstěny z tahokovu a kamenné „zátky“, vestavěné do původních mostních oblouků nábřežní zdi, a nahrazeny velkoformátovými zasklenými kruhovými okny, otvíravými v celé své ploše diagonálním otočením uvnitř rámu.
Součástí kompozice je doplnění ostění stávajících otvorů stupňovitou formou rozvíjející motiv dříve vloženého schodiště, v jehož tělese jsou skrytě integrovány přístupy do instalační šachty pod portálem, výdechy vzduchotechniky a montážní prvky protipovodňového opatření.
Konstrukční a materiálové řešení
Rekonstrukce kobek byla realizována metodou kompletního vložení nové stavby do původních prostor. Řešení všech kobek je jednotné, což se projevuje i v materiálovém zpracování jednotlivých prvků. V interiéru se uplatňuje pískovaný a stěrkovaný beton, impregnovaná černá ocel, vložené prvky barů a příček v zázemí jsou opláštěny černým zrcadlovým potitanovaným plechem, odrážejícím prostorovou geometrii kobek i hladinu řeky.
Vzduchotechnika s rekuperací a vytápěním podlah umožňuje spolu s infrazářiči celoroční provoz kobek, preferovaným módem použití je jejich celoroční otevřené propojení s náplavkou. Prostory jsou bezbariérové, chráněné mobilními protipovodňovými lamelami.
Zachování jednotného konceptu prostoru
Kobky budou sloužit jako kavárny, kluby, ateliéry, dílny, galerie, pobočka knihovny, prostory pro sousedská setkávání a veřejná WC. Existuje také „uživatelský manuál“ obsahující označování jednotlivých podniků a doplňování vestavných prvků – například vložení patra do velkých kobek, instalace exteriérového baru a podobně.
„Jako architekti jednotlivá řešení supervizujeme tak, aby byla zachována základní vize prostoru a zároveň využit potenciál autenticity každého z podniků,“ doplňuje Petr Janda, „snažíme se být provozovatelům oporou, ale architektonicky zůstat spíše v pozadí. I když to v realitě často znamená jinou architektonickou citlivost, máme za to, že to kobky s naším základním řešením unesou.“
V rámci práce na architektonickém řešení iniciovali autoři návrhu vznik programové metodiky provozu náplavek, na jejímž základě vznikla pozice kurátora, doplňující funkční trojúhelník správce – architekt – kurátor o autoritu usilující o udržení kulturně společenské podstaty tohoto velmi cenného veřejného prostoru.
Probíhající další fáze
V dalších fázích probíhající revitalizace bude řešen mobiliář náplavek (podzemní koše, pítka, lavice), samostatně stojící toalety, plovoucí lázně, plovoucí lodní terminál a plovoucí WC, stejně jako systém osvětlení a bezpečnostních prvků kontaktu s nábřežím.
Současně probíhá rekonstrukce zbývajících několika kobek a infrastrukturního zasíťování. Nedořešenou otázkou je redukce množství lodí a plovoucích zařízení přikotvených k náplavce a jejich umístění tak, aby neblokovaly kontakt mezi nově otevřenými kobkami a řekou.
NÁPLAVKY
Autor: MgA. Ing. arch. Petr Janda | hlavní architekt, iniciátor projektu, Studio petrjanda/brainwork,
Spolupráce: Ing. arch. Anna Podroužková | architekt, Ing. arch. Maty Donátová | architekt, Ing. arch. Bára Simajchlová | architekt
Adresa projektu: Rašínovo, Hořejší a Dvořákovo nábřeží
Projekt: 2009 – 19
Realizace: 2019
Rozloha: lineární veřejný prostor nábřežní promenády v souhrnné délce kolem 4 km
Náklady: 174mil. Kč
Klient: Hlavní město Praha | Ing. Jan Nejedlý, koordinátor správy náplavek
Zástupce investora: Jan Nejedlý (TCP a.s.)
TDI: Jiří Mezenský, Vít Štěpán
Projektant DSP (Hořejší nábřeží): Petr Souček, Stanislav Pech (Sokoban studio s.r.o.)
Statika: Pavel Roubal (Agile Consulting Engineers s.r.o.)
3D visualizace: plovoucí toalety, terminál – cyrany.com plovoucí lázně – SDAR
Realizační tým
Zasklení: Reynolds Polymer Technology, Inc., USA
Řešení portálu: Sipral a.s.
Motorika a ovládání: Strojírna Kukleny spol. s r.o.
Speciální ocelové konstrukce vestaveb dveří a barů: Lukáš a Pavel Rais (Industriality s.r.o.)
Speciální konstrukce a povrchy z minerálních betonů (torkretování, pískování, kletování): Leo Lappy (AVE-servis spol. s r. o.)
Vybrušované výtvarné motivy: Alessandra Svatek a Artur Magrot
Patinace: Matěj Lipavský, Petr Stibral
Vytápění a vzduchotechnika: František Arnošt (Active Elements s.r.o.)
Elektroinstalace: EL-EX spol. s r.o., BREMA, spol. s r.o.
Osvětlení: Ateh spol. s r.o.
Infrazářiče: Pavel Charvát (Infrasystémy s.r.o.)
Atypické dveře: ORTA STUDIO, Forlit & Metal, a.s.
Zařizovací předměty, automatická umyvadla: Sanela s.r.o.
Protipovodňové opatření: EKO-SYSTEM s.r.o.
Kontraktoři (generální dodavatelé): AVE-servis spol. s r. o., EKOSTAV a.s., Energie stavební a báňská a.s., Rekomont a.s.
FOTO: BoysPlayNice