Sdílení ve švédské sauně
Frihamnen, průmyslový přístav Göteborgu, postupně ztrácí průmyslový charakter a ožívá novým společenským životem. Díky industriálním kulisám se stává atraktivním pro experimenty a různé kulturní aktivity.
Jedním z takových experimentů, který syrovou oblast mění v útulné a příjemné prostředí, je sauna, která vyrostla na břehu původně patřícímu dokům.
Veřejné lázně byly kdysi intenzivním místem pro sociální kontakty. Byly nejen místem pro relaxaci a sport, ale i pro politické diskuze, obchodní schůzky i požitkářství. Takovým místem dnes může být sauna, a to nejen ve Skandinávii. Člověk se zde uvolní, utřídí si myšlenky, setká se s lidmi a pohovoří o životě.
Tuto göteborskou saunu navrhli architekti ze studia Raumlabor. K její stavbě využili materiály spojené s přístavem – zrezivělé plechy, dřevěné latě z modřínu v interiéru sauny, skleněné lahve od vína a hlínu v případě převlékáren, umístěných na břehu. Na stavbě pak pracoval kolektiv dobrovolných architektů, tesařů, projektantů, studentů designu, umělců, dokonce i kuchař. Lidé, kteří chtěli sdílet saunu i radost z práce na společné věci.
TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
FOTO: RAUMLABOR