Šmoulí město čeká proměna: Zlín odhaluje plány na nové společenské centrum

Město Zlín představilo vítězný návrh soutěže na přestavbu „Šmoulího města“. Na ploše s rozlohou více než půl hektaru vznikne nové společenské centrum. Nový Cech by měl nabídnout novou občanskou vybavenost a bohatý program.

Jižní svahy jsou s více než 30 000 obyvatel největším zlínským sídlištěm a jsou tak domovem pro takřka polovinu města. V jeho středu je pak situováno Šmoulí město –  zástavba z 90. let si vysloužila svou přezdívku kvůli typickým jednořadovým stavbám, v nichž se nachází bary, hospůdky, cukrárna, kadeřnictví a další služby. Pro některé oblíbené útočiště a pro jiné problematická lokalita, která narušuje nejen noční klid.
Šmoulí město
Šmoulí město
Šmoulí město
Šmoulí město
Šmoulí město
Šmoulí město
Šmoulí město
Neúspěšný návrh

Začátkem roku tak vznikla iniciativa města proměnit komplex v komunitně-společenské centrum. Pozemky, které dohromady tvoří plochu o rozloze více než 5600 metrů čtverečních jsou ve vlastnictví města. Vlastnictví samotných budov je pak rozděleno mezi jednadvacet majitelů, kteří zde podnikají již přes 30 let, ti s vystěhováním nesouhlasí.

Velmi neuspokojivý stav

„Všechny subjekty, které do toho vstupovaly, věděly, že je to na dobu deseti let, jsou tam nakonec trojnásobek,“ komentuje okolnosti nájemní smlouvy náměstek primátora Pavel Brada poukazující na fakt, že původní dohoda měla být pouze na dobu let deseti a to od roku 1993 do 2003.

Současný stav Šmoulího města je velmi neuspokojivý. Naším cílem je, abychom v rámci investorské soutěže v podobě záměru na pronájem pozemku umožnili tuto lokalitu výrazně pozvednout a rozšířili nabídku služeb pro občany Jižních Svahů“ dodává. S výhercem soutěže chce zastupitelstvo uzavřít smlouvu o nájmu pozemku a právu stavby na 20 let.

Šmoulí město
Šmoulí město | Zdroj: Koma Modular

Sdružení přišlo s vlastním návrhem

Do vypsané soutěže, která měla závěrečný termín podání návrhů začátkem května tohoto roku se však přihlásili pouze dva účastníci. Místní podnikatelé se sdružili v rámci spolku Šmoulí město Zlín a přišli s vlastním soutěžním návrhem. V něm předložili možnou podobu rekonstrukce stávajících objektů s použitím oranžové barvy, která má být odrazem okolní zástavby a má lokalitě dodat jednotné estetický ráz. Výměnou za prodloužení stavby nabízeli podnikatelé i opravy na vlastní náklady.

Odhadované náklady na úpravu se pohybovaly okolo částky 6,5 milionů korun. Ani to však nestačilo k vítězství, které si nakonec odnáší vizovická společnost Koma Modular ve spolupráci s architektonickým studiem Chybik+Krištof. Ti přišli s řešením s daleko rozsáhlejšími zásahy v hodnotě sta milionu korun. Stávajícím nájemcům tak byly spolu s oznámením výsledků soutěže odeslány výpovědi, přičemž výpovědní doba začala běžet 1. července 2024.

„Investorskou soutěž vnímám jako nefér krok, který nerespektuje stávající vlastníky, kteří chtějí investovat vlastní prostředky a čas do vlastních nemovitostí, a to v koordinaci s městem. Bohužel, investorská soutěž od začátku působí jako něco připraveného pro již vybraného jedince“ komentoval předseda spolku Šmoulí město Tomáš Pantlík.

Šmoulí město
Šmoulí město | Zdroj: Koma Modular

Červený objekt s moderní náplní

„Vítězná nabídka spočívá ve výstavbě zcela nového objektu a slibuje moderní náplň a přístup k poskytování služeb. Objekt bude postaven z modulárního systému, který umožňuje variabilitu. Vítězná nabídka je v podmínkách Zlína ojedinělá, inovativní a moderní,“ představil vítězné návrh primátor Jiří Korec.

Projekt byl představen několika vizualizacemi, na kterých je zachycen působivý červený objekt se stropní konstrukcí připomínající známou Miesovu galerii v Berlíně. Objekt čtvercového půdorysu s vnitřním nádvořím v jehož centru má být umístěna další budova, velké prosklené plochy, barevný plech a vše v jasném rastru modulu. „Celou budo­vu jsme chtě­li otevřít lidem, pro­to jsme zvo­li­li kon­cept prů­cho­zí­ho atria se srd­cem – lam­pi­o­nem – upro­střed, kte­rý je domi­nan­tou celé­ho objek­tu, popisuje majitel Koma Modular Sta­ni­slav Mar­ti­nec.

Nové centrum by se mělo stát multifunkčním prostorem, který nabídna gastro, co working, dílny i výstavní část. Vnitřní prostor náměstí by pak měl nabízet flexibilitu a různá využití pro kulturní akce jako je kino, koncert či divadlo.

Šmoulí město
Šmoulí město | Zdroj: Koma Modular

„Našim cílem je vytvo­řit mís­to setká­vá­ní, živé mís­to, kde se budou pro­po­jo­vat gene­ra­ce, lidé se spo­leč­ný­mi zájmy. Náplň mís­ta je sesta­ve­na tak, aby to uvnitř žilo po celý den, 7 dní v týd­nu. Chce­me, aby se lidé vraceli. zdůraznila Marie Schüller, kte­rá bude mít na sta­rost pro­voz­ní část cen­t­ra.

Je však otázkou jak se podaří projekt zapojit do daného kontextu, který je i na představených vizualizacích nastíněn jen velmi slabě a jestli bude pozitivně přijat místními. Projekt by měl být dokončen v polovině roku 2026.

Současný vzhled Šmoulího města
Současný vzhled Šmoulího města | Zdroj: Město Zlín