Aquavparku: Kyjovské koupaliště konečně slouží i v zimě
Zatímco tvůrci životopisného filmu o Alexandru Dubčekovi oceňovali retro podobu původního kyjovského koupaliště jako ideální lokaci pro rekonstrukci slavné scény, kdy první tajemník zašel na plovárnu, běžní návštěvníci by viděli raději modernější a udržovanější areál. Koronavirová epidemie, a především havarijní stav bazénů si nakonec vynutily uzavření areálu, a vedení radnice tak mohlo přistoupit k realizaci projektu s hravým názvem Aquavparku.
Město už v roce 2018 uspořádalo architektonickou soutěž, kterou připravil městský architekt David Hoffmann. Zadáním bylo připravit rekonstrukci stávajícího venkovního areálu a současně s tím vytvořit návrh zbrusu nového krytého bazénu, který jedenáctitisícovému městu tolik scházel. Vybíralo se ze čtyř návrhů, přičemž porotu nejvíce zaujal ten od architektů Václava Navrátila a Jana Sedláčka z brněnského ateliéru SENAA.
Autoři plně využili faktu, že zamýšlená plocha se nachází v centru Kyjova a na dohled od hlavního městského parku. Vyhnuli se pokušení uzavřít dění v bazénech před světem a vydali se cestou transparentních průhledů do okolní zeleně. O snaze začlenit areál do života města svědčí i to, že jedna z venkovních teras je přes vstupní halu přístupná návštěvníkům i kolemjdoucím.
„Stavba zapadá do kontextu okolní zástavby a nenarušuje její celkový charakter. Lineární uspořádání a jemná členitost stavby se rozprostírá podél ulice Mezivodí a zároveň ji ukončuje. Nový předprostor bazénu je umístěn na hlavní pěší a cyklistické trase vedoucích do centra města,“ popisují Navrátil se Sedláčkem.
Elegance a propojení
Formu zjemňuje elegantní obklad fasády z cihelných pásků a zlatě zbarveného prolamovaného plechu. Tento designový prvek je podpořen průhledy skrze stavbu, které vizuálně propojují areál venkovního koupaliště s předprostorem bazénu. Hmota vnitřní bazénové haly je vůči celému objemu stavby otočena o devadesát stupňů a vybíhá do zeleně venkovního areálu, což zajišťuje harmonické propojení vnitřního a venkovního prostoru. Tento pocit pak jen umocňuje celoplošné zasklení bazénové haly.
Objekt vnitřního bazénu je rozdělen na tři hlavní části – plavecký bazén, zážitkový bazén a wellness. Hlavní plavecký bazén nabízí pět drah o délce dvaceti pěti metrů, což uspokojí jak rekreační, tak i sportovní plavce. Zážitkový bazén je vybaven lavicemi s masážními tryskami, bazénovými chrliči a dojezdem tobogánu. Součástí této části je také vířivka a dětské brouzdaliště.
Wellnessová zóna se skládá z pěti různých saun – tropické, solné, aroma, tureckých parních lázní a finské ceremoniální sauny s výhledem na letní koupaliště. Jednotlivé sauny jsou ukryty v nasvícených kubusech, které jsou pokryty dřevěnými lamelami z olše. Každá z pěti saun má svůj vlastní charakter a využívá různé materiály, jako dřevo, keramický obklad nebo himalájské solné cihly. V odpočinkové místnosti se nacházejí takzvané zelené stěny a strop s hvězdným nebem, které přispívají k pocitu klidu a relaxace. Na odpočívárny navazují venkovní terasy se skrytými místy určenými k relaxaci, kde si návštěvníci mohou užít čerstvý vzduch a přírodu.
Inspirací pro umělecké prvky ve wellness byla oblast Moravského Toskánska. Tento region se promítl do designu baru v saunovém světě, který je obložen betonovými monolitickými panely.
V přízemí budovy se nacházejí šatny, sprchy a převlékárny pro letní venkovní koupaliště. Nově zrekonstruované venkovní bazény zůstaly z velké části v původním dispozičním uspořádání, avšak byly vybaveny moderními nerezovými vanami. Zážitkový bazén nabízí relaxační část s masážními lavicemi, basketbalovým košem, vodními prolézačkami a velkou skluzavkou. Plavecký bazén poskytuje tři dráhy o délce padesáti metrů a neplaveckou část s relaxačními prvky. Pro nejmenší návštěvníky je zde připraveno brouzdaliště. Občerstvení je zajištěno venkovním barem v samém centru areálu, v bezprostřední blízkosti bazénů.
Největší veřejná investice v historii Kyjova za bezmála tři sta dvacet pět miliónů korun představuje moderní a atraktivní prostor, který kombinuje sportovní vyžití a relaxaci, a nabízí i kvalitní architektonické řešení, které navíc počítá s postupným zatraktivněním stavby během dalších deseti let, čímž se stává dlouhodobě udržitelným a oblíbeným místem pro všechny generace.
Aquavparku Kyjov
Ateliér: SENAA architekti
Autoři: Václav Navrátil, Jan Sedláček, Eva Pokorná, Patrik Obr, Markéta Raková, Eliška Brabcová, Jan Cihlář, Kateřina Zabadalová
Investor: Město Kyjov
Realizace: 2023
Investice: 325 mil. Kč
Text vyšel v časopisu ASB 3/2024.