Multifunkční hala Brno
Galerie(6)

Čtyři miliardy na multifunkční halu. Brno však nemá vyřešeno financování

Partneři sekce:

Brno společně s dalšími městskými firmami vypsalo výběrové řízení na firmu, která má postavit multifunkční halu v západní části výstaviště. Její předpokládaná cena je čtyři miliardy korun bez DPH a firmy mohou podávat nabídky do 18. února. Autory návrhu je sdružení A PLUS, a. s. a Arch.Design, s. r. o.

Brno sice vyčlenilo peníze na stavbu haly v rozpočtu pro příští rok, ale zdaleka ještě nemá financování stavby vyřešené. Neví totiž, zda dostane peníze od státu, a tedy ani, jak velký by byl potřeba úvěr. V lednu se město chystá také vypsat zakázku na stavbu koncertního sálu ve Veselé ulici za 1,6 miliardy korun.

Brno také koncem letošního roku vyjednalo zvýšení úvěru u Komerční banky a u České spořitelny z jedné miliardy na jeden a půl miliardy korun, čerpat tak může celkem tři miliardy korun. Hala má poskytnout místo v hledišti 13.000 diváků.

Původně bylo v plánu postavit ji tak, aby se v ní mohlo odehrát hokejové mistrovství světa v roce 2024, to se ale nestihne. Stavba má trvat dva a půl roku. Pokud se začne příští rok, stavba potrvá do roku 2024 či 2025.

Multifunkční hala Brno
Multifunkční hala Brno
Multifunkční hala Brno
Multifunkční hala Brno
Multifunkční hala Brno

Hala pro Kometu

Město již dříve vypsalo koncesní řízení na provozovatele haly, podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka ještě není u konce. Při debatách o stavbě se hovořilo o tom, že provozovatelem by měla být hokejová Kometa. Vzhledem k tomu, že koncesní řízení ještě neskončilo, zatím vedení města ani neřešilo budoucí využití haly, kde mužský tým Komety trénuje a hraje své domácí zápasy.

Multifunkční hala Brno
Multifunkční hala Brno | Zdroj: Magistrát města Brna

Primární snahou města je postavit novou halu pro hokejovou Kometu, která o ni dlouhodobě usiluje a poukazuje na nízkou kapacitu současné haly známé jako Rondo. Hala má být využitelná podobně jako jiné moderní haly v republice i pro ostatní sporty, ale i pro kulturní akce, především velké koncerty. V zadávací dokumentaci se píše i o pořádání konferencí.

Součástí zakázky je i úprava okolních ploch. Dopravní podnik postaví v sousedství nové haly tramvajovou smyčku, která umožní snadný přístup do nové haly městskou hromadnou dopravou. Od haly by měl být v budoucnu také průchod ke koupališti Riviéra po nové lávce přes Bauerovu ulici.

Hala čelí kritice architektů

Připravovaná hala je jednou ze staveb, která čelí kritice skupiny mladých architektů a urbanistů ze sdružení GEN BRNO. Ačkoliv město připravuje investice za několik miliard, žádná ze staveb ovšem nevzniká na základě veřejné architektonické soutěže. „Domníváme se, že stavby takového významu, jako je hokejový stadion pro brněnskou Kometu nebo nové radnice, by mělo město Brno připravovat transparentně a mělo by usilovat o co nejkvalitnější architektonický návrh, neboť se tyto stavby nesporně stanou novou dominantou města. Město by mělo nastavovat měřítko kvality staveb, nepřímo tak ovlivňuje celkovou úroveň architektonické kvality ve městě,“ uvedl architekt Gabriel Kurtis.

Multifunkční hala Brno
Multifunkční hala Brno | Zdroj: Magistrát města Brna

„Dle mého názoru při investování veřejných peněz, ať už jakoukoliv formou přímé investice nebo podpory, by měla být volná soutěž ideí standardem, nikoli výjimkou. Od poslední velké soutěže na Janáčkovo kulturní centrum uběhlo 15 let. Pokud město na důležité budovy nevyužívá otevřených soutěží o návrh, připravuje se o možnost systematicky kultivovat své prostředí, protože tyto stavby mají velký společenský dopad. Soutěž má samozřejmě řadu úskalí, nicméně nezdá se, že by se podařilo najít férovější nebo systémovější alternativu. Toho si je vědom i soukromý sektor a na své skutečně zásadní rozvojové projekty využívá postupů založených na výběru z konkrétních návrhů zcela běžně,“ dodal architekt Jan Vrbka.

red