O nových lázních v Krnově rozhodla soutěž. Nabídnou intimitu a výhledy do přírody
Plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness. To vše naleznou lidé v nových lázních v Krnově. O jejich podobě rozhodla dvoufázová projektová soutěž. Porota vybrala dílo týmu AOC architekti s.r.o. Porotci ocenili komplexní přístup, vhodnou volbu materiálů a chytře vyřešené propojení vnitřní a venkovní části.
Dvoufázová projektová soutěž o návrh nových městských lázní v areálu koupaliště v Krnově je u konce. Rada města Krnova na svém zasedání vzala na vědomí rozhodnutí poroty o vítězných návrzích. Přihlásilo se čtrnáct návrhů, z nichž porota chtěla vidět pět rozpracovaných detailněji. Nejlepším třem pak udělila ceny.
První místo získal tým AOC architekti s.r.o. v sestavě Ondřej Císler, Josef Choc, Filip Rašek, Natálie Kristýnková, Jonáš Mikšovský, Barbora Lopraisová, Emily Hillová, Mikoláš Vavřín, Klára Kvízová, Matyáš Bartoň.
Předseda poroty Roman Brychta soutěž okomentoval: „Jsem rád, že byla vybrána cesta veřejné dvoukolové architektonické soutěže a výsledek soutěže vzešel z podrobné a usilovné diskuze mezi porotci a přizvanými odborníky. Hlavně s ohledem na krajinářský kontext, který je v této lokalitě venkovního koupaliště na břehu řeky silným rekreačním potenciálem pro občany Krnova.”
Krytá a venkovní část
„Nové městské lázně jsou pro mě učebnicovým příkladem, proč pořádat architektonické soutěže. Sešlo se nám 14 návrhů, ten vítězný přitom ční výrazně nad těmi ostatními – umístěním v prostoru, kompaktností, řešením provozních vazeb. Vyšší investice do přípravy projektu se tak vrátí v podobě nižších nákladů na výstavbu a především ekonomičtějším provozem,“ uvedl místopředseda poroty a starosta města Krnova Tomáš Hradil.
Zároveň dodal, že se těší na dopracovaný vítězný návrh. Samotné soutěži předcházelo v roce 2017 vypracování studie proveditelnosti, která zvažovala opravu starých lázní či výstavbu nového objektu. Na jejím základě tehdejší zastupitelstvo zvolilo jako nejvíce vyhovující novostavbu.
Propojením venkovního koupaliště s novými městskými lázněmi vznikne sportovně-relaxační centrum navazující na sportovní infrastrukturu města, součástí nových lázní budou plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness a doplňkové služby k uvedeným provozům. Součástí návrhu je řešení parkování a dopravní napojení areálu.
Nově si tak návštěvníci tohoto moderního areálu budou moci přímo na místě zvolit, zda dají přednost kryté části či venkovní, a vybrat si z atraktivní palety možností lázní. Samotné studio AOC architekti shrnuje svůj návrh následovně: „Lázeňský dům je vybavený potřebným zázemím, místem k odpočinku, občerstvením, rozsáhlým a přesto intimním saunovým světem s výhledy do přírody.“
Propojení exteriéru a interiéru
Architekt Ondřej Chybík, člen poroty, se k vítěznému návrhu vyjádřil následujícími slovy: „Vítězný návrh, urbanisticky velice vhodně doplňuje stávající rekreační areál městského koupaliště o novou hmotu a zároveň zanechává maximální volnou plochu na jihu území. Po architektonické stránce se jedná o velice komplexní přístup, který pracuje nápaditě s konstrukcí a prostorem stejně dobře jako s volbou materiálů a propojením exteriéru s interiérem.“
Na druhém místě se umístili WMA architekti s.r.o. v autorském složení Vendula Bažová a Martin Materna. Třetí místo obsadilo Studio Perspektiv ve složení Martin Stára, Ján Antal, Sebastian Sticzay, Tomáš Pavlakovič, Silvia Snopková.
Porota rozhodla o udělení skicovného pro dva týmy, které se probojovaly do druhé fáze soutěže. Těmito týmy je studio MEZI+ DOXA, za které se na návrhu podíleli autoři Ivo Stejskal, Maroš Mitro, Tomáš Boroš, Ondrej Jurčo, a MONOM WORKS ve složení Michal Bernart, Igor Hobza, Jakub Vašek, Tomáš Kočař, Marie Záhorová, Matěj Ševela, Michal Zapletal a Christina Vergopoulou Efstathiou.
Mimo výše zmíněného místopředsedy poroty, jímž byl starosta města, za závislou část hlasovali také zastupitelé Roman Šigut a Miroslav Binar. Přítomny byly i náhradní členky poroty za město Krnov, architektka a radní Zuzana Matelová a městská architekta Zuzana Stanjurová Mateiciucová.
Za nezávislou část poroty hlasovali: architektka Barbora Šimonová, spoluzakladatelka ateliéru COSA.CZ, krajinářský architekt Zdeněk Sendler, architekt Ondřej Chybík, spoluzakladatel ateliéru CHYBIK + KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, a Marek Juránek, architekt a zakladatel Ateliéru Juránek, který coby náhradní nezávislý člen zastoupil nepřítomného Romana Brychtu. Porota o vítězném návrhu hlasovala jednoznačně. Přítomen byl i náhradní člen nezávislé poroty architekt David Kotek a také experti.