Ze zanedbaných podchodů pod Hlávkovým mostem vzniklo venkovní sportoviště
Nevyužívané podchody, které přitahovaly bezdomovce a narkomany se proměnily ve venkovní sportoviště s překážkami pro BMX a skateboardy. Praha 7 tak pokračuje v kultivaci veřejných prostor v oblasti.
Podchodům poblíž metra Vltavská na Praze 7 bylo dlouhou dobu radno se vyhýbat. Zanedbané tmavé prostory nepůsobily bezpečně a stávaly se útočištěm problémových občanů (zejména narkomanů a bezdomovců).
Vedení MČ Praha 7 spolu s Magistrátem hlavního města Prahy vypsali ideovou soutěž na návrh proměny místa. Tu vyhráli lidé ze společnosti BAJKAZYL, s.r.o. s návrhem na vytvoření veřejného sportoviště a skateparku s názvem V7 underground. Ten na podzim loňského roku realizovalo architektonické U / U Studio.
Nevyužívané podchody chátraly
Soustava podchodů v oblasti paty Hlávkova mostu vznikla kvůli zbudování mimoúrovňového napojení Severojižní magistrály (ulice Bubenská) v roce 1980 kvůli tomu, aby se mohli cestující pohodlně dostat od přilehlé stanice metra Vltavská (otevřené 3. listopadu 1984) do centra. Nikdy ale nebyly příliš využívané – většina pěších volí klasické přechody v okolí.
Podchody proto byly podle návrhu Richarda Preislera a Martina Kontry ze společnosti Bajkazyl a architektů z U/U studia (Martin Hrouda a Jiří Kotal) bezbariérově upraveny a přetvořeny na sportoviště určené pro skateboarding, bouldering a basketbal.
Podchody nyní mají nové betonové podlahy a překážky pro skate a bmx jezdce (stále zde ale zůstává čtyřmetrový koridor pro pěší a na části prostoru jsou umístěny i pásy pro slepce). Přibylo také nové osvětlení a navigační systém uvnitř podchodů.
Na jaře letošního roku by zde měla vzniknout také provizorní půjčovna sportovního náčiní a zázemí. Architekti z U / U Studia uvádějí, že pro ně bylo klíčové dodat oblasti lehkost, zvolena tak byla oranžovo-červeno-růžovo-bílá barevná paleta, která podle autorů dodává betonu lidskost.
Nejistá budoucnost
Podchody pod Hlávkovým mostem ale nejsou jediným prostorem poblíž Vltavské, který se dočkal revitalizace. Opraven byla také průchod spojující přístupovou cestu k metru a budovu bývalých Elektrických podniků.
Přibylo zde nové osvětlení i graffiti zobrazují zásadní stavby v Praze 7 a historii i budoucnost Bubenské 1. Ilustrace odkazující k funkcionalismu na stěny nakreslil a nasprejoval výtvarník Petr Sokol (přezdívaný Lefthendr). Celkem mu tvorba trvala cirka 600 hodin a jedná se o jednu z největších maleb ve veřejném prostoru u nás (200 m2).
Otázkou ale zůstává, jak dlouho zde upravené podchody zůstanou. Právě v této oblasti poblíž stanice metra má totiž v budoucnu stát budova Vltavské filharmonie, na níž je v současnosti vypsána mezinárodní architektonická soutěž. Budova by měla pomoci kultivovat zanedbaný veřejný prostor v oblasti ve které se nyní nachází sjezd z magistrály.
V rámci dopravních změn by měla být automobilová doprava vedena pouze v jedné úrovni (řešená křižovatkou), upravené by mělo být i vedení tramvajové trati a v plánu je také zbudování severního výstupu z metra u železniční stanice Praha-Bubny.
Všechny tyto úpravy by měly místo učinit dostupnějším pro pěší. Debatuje se ale také o úpravě paty Hlávkova mostu – respektive o zbourání jejího předpolí, čímž by ovšem zanikly zmíněné podchody, na které byla vypsána zakázka o celkové ceně 2 416 948,38 Kč vč. DPH.