Medicínské a wellness centrum
Galerie(9)

Medicínské a wellness centrum

Partneři sekce:

Jednopatrová novostavba centra Harmony vznikla s jasným záměrem vytvořit místo k relaxaci těla i duše. Nejde přitom jen o nabízené procedury, ale i samotnou harmonickou atmosféru interiéru v symbióze s moderní architekturou stavby.

Centrum se kromě ubytovací části a restaurace dělí na dvě hlavní zóny. V medicínské části probíhají procedury za asistence lékaře. Zóna wellness a beauty zahrnuje finskou saunu, bazén, kryoterapii, solárium či různé zeštíhlovací terapie. Navíc klienti centra mohou zajít i ke kadeřníkovi či na manikúru a pedikúru.

Komunikace prostorů

„Základním požadavkem investora bylo oddělit od sebe jednotlivé zóny centra tak, aby se nevytratila vzdušnost a klienti neměli pocit uzavřenosti a separace. Všechny prostory měly být v neustálém kontaktu a komunikaci. Avšak kladl se i důraz na soukromí a intimitu všech klientů centra. Sklo se proto stalo ideálním materiálem, který všechny požadavky na funkčnost splnil,“ vysvětluje Petr Paksi, ředitel společnosti JAP. „Kromě toho interiér skvěle propojil a vytvořil v něm nevšední atmosféru. A na dobrém a příjemném pocitu závisí, zda se někam rádi a často budeme vracet.“

Návrh a výběr jednotlivých materiálů do interiéru nebyl jednoduchý. „Museli jsme brát ohled na mnoho dalších aspektů, nešlo jen o design. Například provoz sauny a bazénu přináší značnou vlhkost, přímý styk s vodou a kolísání teploty. Nevhodně zvolené povrchy by nemusely takovou zátěž zvládnout,“ doplňuje Jiří Veselý, designér společnosti Hanák, která je autorem a dodavatelem interiérového zařízení centra, a pokračuje: „Sklo nepodléhá žádným změnám v čase, nevadí mu stále působení vody, vlhka či změny klimatu. Z hlediska údržby dokáže splnit i ty nejvyšší hygienické nároky. V interiéru však byly použity i čistě přírodní materiály jako kámen a dřevo, které jsou na vlhko citlivé. Ty byly speciálně chemicky ošetřené, například dřevo po celém povrchu nepropustným lakem.“

Intimita zachována

Základní vlastností skla je transparentnost, ale míra průhlednosti se dá snadno korigovat. „Použili jsme pouze jediný typ skla, elegantní, barevně tónované sklo planibel. Jeho charakteristickým znakem je kouřové zabarvení v odstínu dle architektonického záměru. Planibel je sice čiré sklo, ale i samotné zabarvení dokáže zajistit intimitu vybraného prostoru. Tam, kde bylo soukromí alfou a omegou, bylo sklo planibel jednostranně zmatněné – leptané, prostor je tedy nedostupný pro pohledy dalších osob,“ vysvětluje Petr Paksi.

Typickým příkladem funkčnosti matovaného skla je tepidárium. Velkoformátové zástěny z matně bronzového planibelu vytvořily soukromí pro jeho návštěvníky a jemně ho oddělily od sousedící finské sauny a vstupu do bazénu. Matovaná část skla otočená do chodby wellness působí hebkým dojmem. Zcela opačný příklad je na patře. „Jsou zde prostory kadeřnictví, manikúry, pedikúry a centrum zeštíhlujících procedur. Abychom dali vstupní chodbě dynamický nádech, sklo jsme otočili pro změnu matování stranou dovnitř místností. Zvenku je tedy sklo lesklé a odlesky prostor chodby opticky zvětšují,“ říká Jiří Veselý.

Sklo jako navigační systém

Bývá zvykem, že v komerčních prostorách usnadňují orientaci navigační systémy. V centru Harmony si investor kreativně pohrál i s tímto detailem. „Tónované sklo planibel bylo použito ve dvou barvách. V části zázemí pro wellness a beauty procedury je sklo planibel bronzový. V sekci medical včetně schodišťového zábradlí, vyniká šedá varianta. Tím jsme vyznačili hranice jednotlivých zón,“ vysvětluje Petr Paksi a dodává: „Tam, kde bylo třeba místnost pojmenovat, jsme využili speciální technologii dekorování skla pískováním. Vybraná kombinace slov a grafického motivu byla do skla vypískována proudem jemného písku s příměsí mikroskopických hliníkových částeček, které v něm vytvoří potřebný dekor. Pak jsme na tato místa nanesli speciální nano vrstvu. Na dekoru vytvoří hladký jednolitý povrch a dokáže i eliminovat tvorbu otisků prstů a zabraňuje usazování nečistot v pískovaných dekorech.“

16 metrů stylové opory

Sklo je vděčný materiál pro moderní design. Jeho pevnost a bezpečnost jej však předurčuje i na strategická místa, jako například schodiště. „Všechno použité sklo v centru prošlo kalením. Je to technologický proces, při kterém je při vysoké teplotě tvrzené. Znásobí se jeho pevnost, odolnost vůči poškození a rozbití. Díky tomu spadá do kategorie bezpečnostních skel,“ říká Petr Paksi. Minimalistické světlé schodiště je s celoskleněným zábradlím v odstínu planibel šedý v dokonalém kontrastu. Jako kotvicí prvky byly použity pouze decentní antikorové puky na bocích. Korespondují s nerezovým držadlem osazeným na horní hraně zábradlí. Kromě zvýšeného komfortu se podílí i na celkové vyšší pevnosti dílců zábradlí.

Sněhové vločky po celý rok

Za celoskleněnými dveřmi s motivem sněhových vloček se skrývá kryoterapie. Terapii chladem si s trochou nadsázky mohou užít i ti, kteří stojí za dveřmi. „Atmosféry zimy a ledu jsme také dosáhli technologií pískování. Motiv sněhových vloček byl velmi náročný na precizní zpracování. Při výrobě se grafický motiv přenáší na sklo tak, že dekor nejprve vymačkáme na speciální samolepicí fólii. Tu naneseme na sklo a sejmeme pouze na místech, která chceme mít vypískovaná. Vločky byly opravdu velmi drobné, vylupovali jsme je pomocí pinzety. Bylo to náročné, ale splnili jsme představu investora ve špičkové kvalitě,“ vysvětluje dále Petr Paksi.

Světlo dělá dojem

Skleněné prvky, kterých je v centru celkem 90 čtverečních metrů, mají různou tloušťku, podle požadavků na bezpečný provoz a normy. Celoskleněné zábradlí má tloušťku skla 12 mm, celoskleněné stěny 10 mm a dveře mají tloušťku skla 8 mm. I proto jsou skleněné prvky oproti pevným zděným příčkám mnohem vzdušnější řešení. Sklo, řemeslný um v oblasti nábytku a dokonale technologicky zvládnuté obklady stěn, sněhově bílá dlažba či luxusní obklady vynikají díky světlu. „Právě na osvětlení se v konceptu interiéru často zapomíná. Je to velká chyba, světlo se podílí ve velké míře na celkovém vnímání interiéru a pomáhá zdůraznit krásu použitých materiálů. V komplexu jsme použili bodová svítidla zabudovaná do podhledů. Do prostor přinášejí příjemné bílé světlo. Pro efekt jsme v některých místnostech využili kouzlo LED diodových pásků s modrým zabarvením. Umocňují v Medical & Wellness centrum Harmony celkový pocit klidu a pohody,“ uzavírá Jiří Veselý.

Text: red
Foto: J.A.P.