Obyvatelé na Valašsku odmítli stavbu domova pro seniory. Komunikovala obec dostatečně?
Projekt stavby Domova pro seniory v obci Horní Lideč ve Zlínském kraji je ukázkou patové situace a příkladem pro jiné obce a investory, z níž každé další rozhodnutí obecních zastupitelů povede k finančním či právním problémům. Výstavbu domova totiž odmítli místní obyvatelé Horní Lidče v zářijovém obecním referendu.
Současně stavební firma Zlínstav, s níž byla před konáním referenda podepsaná dodavatelská smlouva a která stavbu letos zahájila, odmítla smlouvu dobrovolně ukončit s poukazem na vzniklé náklady a ušlý zisk.
1. Finanční problém
Plánovaný projekt měl nabídnout 25 pokojů a domov v něm měli nalézt senioři, kteří jsou kvůli stáří nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu odkázáni na pomoc nebo na intenzivní péči v zařízeních sociální péče. Obec podle různých zdrojů stála příprava stavby čtyři miliony korun, které zaplatila za projektovou dokumentaci.
Ovšem už v roce 2023 získala obec dotaci z rozpočtu Zlínského kraje (Program na podporu obnovy venkova, DT6 podpora zpracování projektových dokumentací) na zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení na projekt s oficiálním názvem Domov pro seniory Hornolidečska ve výši 237 tisíc korun. Způsobilé výdaje na projektovou dokumentaci pro stavební povolení činily pak zhruba 1,665 milionu korun.
Projekt podpořil 36 miliony korun Zlínský kraj, dalších 80 milionů poskytl stát prostřednictvím MPSV. K záměru se přihlásilo i Sdružení obcí Hornolidečska, patnáct obcí v regionu dalo dohromady 15 milionů korun s tím, že domov má být určen pro seniory z celé této oblasti. Celkově měl projekt financovaný převážně z dotací přijít na 130 milionů korun.
Podle zákona by se zastupitelstvo Horní Lidče mělo držet rozhodnutí obecního referenda a stavbu zastavit. To by ale znamenalo porušení podmínek smlouvy se staviteli a podle odhadů stavební firmy by to pro obec znamenalo náklady ve výši několika desítek milionů korun. „Vystavujeme se nebezpečí sankcí a postihů. Firma je vyčíslila na nižší desítky milionů korun,“ uvedl dříve starosta obce Josef Tkadlec. Obec s 1 300 obyvateli takové finance nemá.
Podle veřejně přístupných informací obec plánuje pro příští a přespříští rok hospodařit s příjmy ve výši 38,7 milionu korun, v letošním roce dosahuje příjmová stránka rozpočtu 29,2 milionu korun. Pak jsou tu schválené dotační prostředky, které by se v případě zrušení projektu musely vracet. Otázkou je kdy, jelikož právní řešení celé kauzy může trvat delší dobu. Nemluvě o případných sankcích, pokud by se obec začala vyhýbat případným výzvám k vrácení dotací.
2. Právní problém
Zastupitelé Horní Lidče si nechali vypracovat právní analýzy, jak to udělat, aby obec respektovala jak výsledek místního referenda, v němž se proti stavbě domova pro seniory postavilo 55 procent obyvatel, tak vyřešit platnou smlouvu se stavební firmou. Z analýz vyplývá, že obec nemá možnost ukončit projekt výstavby domova pro seniory, aniž by došlo k porušení zákona. Na jedné straně je tu závazné plnění výsledků referenda, neboť zástupci obce jeho výsledky nemohou právně platným způsobem realizovat, tedy přerušit stavbu, aniž by jednostranně vypověděli smlouvu o dílo či uzavřeli dohodu o ukončení smlouvy o dílo.
K doplnění několik údajů: Dne 15. 12. 2023 bylo zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Lhůta pro podání nabídek uplynula 2. 2. 2024. Poté 29. 4. rozhodlo zastupitelstvo obce o výběru dodavatele. Až dne 13. 5. byl na obec doručen návrh na vyhlášení místního referenda. Zastupitelstvo obce pak 26. 6. projednalo téma konání místního referenda s tím, že návrh na jeho vyhlášení byl podán pozdě, a referendum by mohlo být v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Návrh tak byl zamítnut. Zároveň zastupitelstvo obce schválilo podpis smlouvy s vybraným zhotovitelem stavby. Smlouva o dílo se podepsala 18. 7. a stavba byla zahájena.
Přípravný výbor místního referenda se nehledě na rozhodnutí zastupitelstva, či právě proto, obrátil na soud, který mu dal za pravdu. Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě rozhodla a 8. 8. vedení obce doručila usnesení o vyhlášení referenda.
A jsme zpět u zmíněné patové situace. Na jedné straně smlouva o dílo se stavební firmou byla podepsána v souladu se zákonem, na druhé straně obec má postupovat tak, že se musí pokusit naplnit výsledek referenda všemi dostupnými, avšak zákonnými prostředky. Problém tkví v tom, že obec má omezené možnosti, jak výsledky referenda naplnit.
Jednostranným vypovězením či odstoupením od smlouvy by porušila podmínky řádně uzavřené smlouvy a postupovala by protiprávně. Jinak řečeno, podstata místního referenda spočívá ve formování politické vůle uvnitř společenství, kterou orgány obce mají poté realizovat navenek. Přitom z rozhodování v místním referendu nevznikají či nezanikají bezprostředně žádné soukromoprávní vztahy.
3. Problém komunikace?
Místního referenda v Horní Lidči se zároveň s krajskými volbami 20. a 21. září 2024 zúčastnilo 638 z 1 081 možných voličů, čímž účast překonala hranici 59 procent. Pro stavbu domova bylo 275 lidí, proti 348, pro stavbu domova v navrhované lokalitě vedle základní školy bylo 225 lidí, proti 400.
Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je tedy pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala zároveň nadpoloviční většina zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů. V případě Horní Lidče je tak referendum závazné.
Podcenilo snad zastupitelstvo obce komunikaci s občany a vysvětlující kampaň o přínosech Domova pro seniory nejen v referendu, ale dávno před jeho konáním? Stavba se podle slov starosty Josefa Tkadlece připravovala zhruba dva a půl roku. Diskutovala se na jednáních zastupitelstva, byla zveřejněna v obecním periodiku, občané obdrželi informační leták, probírala se na dvou veřejných setkáních s občany.
Zdá se, že části občanů to nestačilo a slyšeli spíše na argumentaci přípravného výboru pro místní referendum, jako blízkost domova u základní školy a obavy z toho, že domov je vlastně hospicem pro umírající osoby, zvýšený silniční provoz a parkoviště u ZŠ, zrušení hřiště u ZŠ (starosta kontruje záměrem výstavby hřiště nového), poškození zeleně, udržitelnost financování provozovatelem, tedy Diakonií aj. Přitom měl Domov pro seniory disponovat 25 místy a pracovní uplatnění v něm mohly najít dvě desítky osob. Určen byl nejen obyvatelům Horní Lidče, ale celého Hornolidečska, kde je pro seniory nedostatek míst, což by znamenalo poněkud vyšší návštěvnost hostů obce.
Stavba s plánovanými 21 jednolůžkovými a 2 dvoulůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením v rámci pokoje a dále s potřebným sociálním, provozním, skladovým a společenským zázemím se nachází v centrální poloze obce Horní Lideč. Konkrétně se jedná o území jihovýchodně od areálu ZŠ mezi stávající obslužnou komunikací vedoucí podél areálu ZŠ směrem ke sportovnímu areálu obce a mezi korytem řeky Senice a Lačnovského potoka.
Navržený objekt podle záměru architektů a stavitelů svým charakterem, hmotovou kompozicí, dvou, částečně třípodlažní podlažností, zastřešením klasickými šikmými střechami, nenarušuje vzhled místa a urbanisticky vymezuje a vytváří nový dopravně-parkový prostor před areálem ZŠ.