Židlochovice opět bodují, tentokrát s komunitním centrem
Židlochovice a místní výstavbu uhlíkově neutrální čtvrti Chytré Líchy jsme již představovali. Práce na zušlechťování města se ale nezastavují a po zprovoznění nového vlakového nádraží byla na komunitní centrum proměněna bývalá budova pneuservisu. Realizace se stala jedním z finalistů v soutěži Česká cena za architekturu 2021.
Pod taktovkou městského architekta Židlochovic Pavla Jury, který působí ve funkci od roku 2016, se proměnily tři staré stavby v centru města. Vznikl díky tomu komplex multifunkčních budov a náměstíčka situovaných v okolí staré radnice – tedy v historicky daném administrativním centru.
Radnice tak byla krčkem propojena s novým objektem, ve kterém jsou umístěny další administrativní prostory radnice. Dalšími upravenými objekty jsou dvoupodlažní budova s víceúčelovým sálem pro 100 osob, sloužící jako zázemí a klubovna komunitního centra, a jednopodlažní objekt stodoly, která slouží jako sala terrena (zahradní sál), který propojuje dvůr a meruňkový sad.
Jádrem projektu jsou tak nově vzniknuvší sály pro setkávání lidí, které mohou hostit koncerty, svatby, cestovatelské přednášky nebo například výstavy a setkání seniorů. Budovy navíc vymezují polouzavřený areál, ve kterém vzniklo malé náměstíčko s posezením a kašnou.
Novostavba zapadající do okolí
Architektonické řešení vychází z původní zástavby tak, aby novostavba do svého prostředí dobře zapadla a minimalizovala třecí plochy mezi stylem objektů. Rozmístění hmot vychází z původního uspořádání objektů. Budovy byly upraveny za pomocí keramických tvárnic, bíle omítnuty, pouze stodola má na bílo natřené cihly. Na zastřešení byly využity červené tašky a jejich střecha je sedlová.
Charakteristickými jsou poté dřevěné prvky v interiérech i v exteriéru (obložení v oblasti vstupních dveří a sedací prvky schodiště) a otevřené dřevěné krovy. Stěny jsou dále nezdobené, čímž působí nadčasově. O úpravě staveb tak vypovídají zejména současně tvarovaná okna a solární panely umístěné na střeše ve směru do ulice. Součástí projektu byla i úprava parkovišť a zpevněných ploch – ty jsou tvořeny žulovými štípanými kostkami.
Úctyhodné je, že se podařilo provést všechny stavební i terénní úpravy za plného provozu radnice. Investice s náklady cca 70 milionů korun byla z větší poloviny zafinancována z příspěvku EU a jedná se o další projekt, který přitáhne pozornost k tomuto čtyřtisícovému městu v Jihomoravském kraji, které se do povědomí architektonické obce zapsalo především díky projektu první udržitelné městské čtvrti v ČR Chytré Líchy, kterou navrhli Pelčák a partner architekti. S tou se nyní město umístilo mezi finalisty soutěže E.ON Energy Globe 2021 v sekci Země.
Měststká architekt se činí
Architekt Pavel Jura se stejně jako vedení města zajímá o ekologicky šetrné projekty – například jeho rodinný dům Kociánka byl oceněn jako Pasivní dům roku 2016. Pavel Jura byl činný i co se volnočasových staveb týče a pro Židlochovice navrhl např. rozhlednu
Akátová věž na kopci Výhon; tento projekt z roku 2009 již pracuje s ideou odpoutání se od architektonického exhibicionismu a popisuje stavbu jako normální a přiměřenou, takovou, která na sebe v krajině nemusí poutat pozornost, ale rozumně ji doplňuje. Dalo by se říci, že tento přístup je obecně Židlochovicím blízký a zajišťuje tak dobrou kompatibilitu novostaveb s historickými budovami.
Pokud vás zaujal projekt ekologicky udržitelných měst, přečtěte si také náš článek, ve kterém zjistíte více i o Chytrých Líchách.