Oblíbený koncept „glamping“ – kam za ním vyrazit v Česku?
V souvislosti s probíhající epidemií volí větší množství lidí variantu dovolené v rámci republiky. Jedná se o vzestupný trend, kterému jdou naproti také nabídky ubytování – architektonicky zajímavých staveb pro krátkodobé pobyty v přírodě. Které z nich jsou architektonicky nejzajímavější?
Glamping je označení, které vzniklo spojením slov glamorous a camping, jedná se tedy o luxusní a komfortní stavby určené pro krátkodobé obývání, které jsou umístěny na zajímavých místech obklopených přírodou. Přestože se toto pojmenování objevilo poprvé již v roce 2005 a roku 2016 bylo oficiálně zařazeno do Oxford English Dictionary, do povědomí široké veřejnosti se dostává až ve 20. letech 21. století.
Glampingové objekty jsou zpravidla dřevostavbami umístěnými solitérně na rozlehlých plochách zeleně, často na loukách či v lese. Ubytování je vytápěné, zahrnuje plnohodnotnou koupelnu i pohodlné spaní, díky čemuž láká i návštěvníky, pro něž je spaní pod stanem či ve spacáku nemyslitelné.
Glamping Brdy
Hodinu jízdy od Prahy, poblíž vesničky Hutě pod Třemšínem, stojí na louce mezi potoky a lesy CHKO Brdy glampingový stan. Jedná se o sférickou stavbu tvořenou konstrukcí geodetické kopule, kterou vymyslel Richard Buckminster Fuller v roce 1949. Základna stanu je dřevěná, stejně jako jeho podlaha, vnitřní příčky a kuchyně. Jednotlivé trojúhelníky tvoří bíle nalakované kovové tyče, které jsou potaženy speciální plachtou.
Ta je na jedné straně stanu transparentní a tvoří tak jakési velkoformátové okno. Tento glampingový stan je vhodný pro dva hosty – má jednu místnost s manželskou postelí a malou kuchyňkou se stolem a židlemi. Je vytápěný kamny na dřevo. K ubytování také náleží soukromé venkovní lázně – finská sauna a dřevěný koupací sud, které je možné vyhřát na požadovaný teplotní stupeň.
Houseboat SEVER – HB18′
Tato loď, kterou navrhl ATELIER SEVER, s. r. o., je ideálním řešením pro ty, kteří si chtějí vychutnat město z jiné perspektivy a zároveň být o něco blíže přírodě – vodě. Kotví totiž v Praze, na vodách Vltavy na nábřeží Edvarda Beneše 8. Houseboat je vyroben ze stoprocentně recyklovatelných materiálů a na 12 metrech čtverečních nabízí prosklenou hlavní obytnou místnost s LED projektorem a postelí, kuchyňku s vařičem, dřezem a lednicí a koupelnu s chemickou toaletou a malou sprchou i malou palubu s posezením.
Stínění oken je řešeno černými roletami. Konstrukce lodi je tvořena lehkým sendvičem z překližky a izolačního korku. Loď má elektrický přívěsný motor, elektrická energie je uložena ve vysokokapacitních akumulátorech. K řízení lodi není třeba licence, takže s ní může plout i laik a objevit tak třeba pražskou Náplavku (netradičně z vodní hladiny), Čertovku a podobně. Plavidlo ke svému kotvení nepotřebuje žádná povolení.
Aranka
Projekt Hidenadseek nabízí pohodlí mobilních dřevěných domků obklopených přírodou Otavy, Vlčic, Malé Moravy, Malého háje či Kašperských hor. Stavby o rozměrech 6,8 × 2,5 × 4 m, za kterými stojí architekt Martin Kožnar a jeho tým, jsou plnohodnotně zařízeny a určeny pro dvě až čtyři osoby. Mají vybavenou kuchyň, jídelní část, koupelnu se sprchou a toaletou.
Konstrukce je tvořena z rámu KVH profilů, na nich se nachází foukaná izolace a hliníkové oplechování. Okna a interiérové vybavení Aranky jsou vyrobeny ze dřeva, útulna je navíc koncipována jako ostrovní systém – hospodaří s omezenými zdroji energie, které vystačí čtyřem lidem až čtyři dny.
Domky jsou koncipovány především jako zážitkový prostor – na hosty čeká vyhřátá sauna, borovicový sud s kamny sloužící jako venkovní lázeň, gril, houpací síť, bio kosmetika a stropní okna v koupelně, ale také víno, vincentka či chléb místní produkce. Aranka byla nominována Českou komorou architektů mezi třicet nejzajímavějších staveb roku 2021.