Oodi, nejen knihovna
Oodi, švédsky Ode nebo česky óda. Nová knihovna v Helsinkách je skutečně oslavou vědomostí, komunity a současné architektury. Byla sice otevřena teprve v prosinci 2018, ale už v březnu 2019 přivítala svého miliontého návštěvníka. V nejrušnějších dnech se jich v Oodi vystřídá víc než 20 000. Lidé sem chodí trávit čas, ne pouze půjčovat a vracet knihy. Oodi dokonale plní svou funkci komunitního centra bez hranic otevřeného pro všechny.
Oodi představuje novou éru knihoven. Budova v centru Helsinek, jen pár minut chůze od hlavní železniční stanice, sestává téměř výlučně z veřejného prostoru a poskytuje široký výběr služeb, většinou bezplatně. Je to nový ústřední bod působivé sítě veřejných knihoven ve městě.
Design rozděluje funkce budovy do třech různých úrovní: aktivní přízemí, klidné horní poschodí a uzavřený meziprostor ke specifickým účelům. Kromě knihovny, kavárny a restaurace slouží Oodi také jako informační centrum města a centrum informací souvisejících s EU, nazývané Europa Experience. Funguje tu i kino Regina, Filmové divadlo Národního audiovizuálního institutu a dětské hřiště Loru.
Povaha podlaží
Oodi se otevírá přímo do okolního panoramatu města. Ruší hranici mezi vnitřními a vnějšími prostory, náměstí Kansalaistori plynule pokračuje pod vstupním zastřešením a přelévá se do budovy. Oblouk dřevěné čelní fasády se klene nad přízemím jako dramatická mostní stavba.
Výsledný lobby prostor bez sloupů je vhodný na rozličné druhy akcí, od přednášek po koncerty. Může se rozšířit i o sousední víceúčelovou halu. Impozantní zastřešení vstupu vytváří krytý venkovní prostor a umožňuje rozšiřovat budovu na náměstí.
Prostřední poschodí sestává z flexibilních místností a zákoutí mezi příhradovými nosníky mostní konstrukce. Tyto uzavřené zóny jsou navrženy tak, aby sloužily jako skupinové pracovní prostory nebo nahrávací a střihová studia.
Nachází se tu i dílna nazvaná Urban Workshop se zařízeními, jako jsou 3D tiskárny, laserové řezačky, páječky a šicí stroje, které mohou návštěvníci používat. V nejvyšším poschodí se spojují ty nejlepší funkce tradiční knihovny s nejnovějšími technologiemi.
Otevřený prostor je zakončený zvlněným stropem připomínajícím mraky. Klidná atmosféra vyzývá návštěvníky, aby četli, učili se a relaxovali. Knihovna se snaží být jakýmsi druhým obývákem pro všechny obyvatele města. Nabízí amfiteátr na neformální posezení i oddělené místnosti ke studiu.
Poskytuje panoramatické výhledy na centrum města nejen z velkoplošných oken, ale i z velké terasy. Aby se maximalizovala otevřenost a přístupnost knihovny, na veřejných poschodích je minimum kancelářských a logistických prostor. Administrativní a skladovací prostory helsinské veřejné knihovny jsou v hlavní knihovně v sousedním okrese Pasila.
Při výměně knih se využívá HelMet, elektronická služba helsinských metropolitních knihoven s 3,4 miliony děl, které je možno rezervovat online a vyzvednout a vrátit v kterékoliv ze 63 veřejných knihoven nebo šesti knihkupectvích v této oblasti. Zajímavou drobností jsou autonomní roboti, kteří se starají o třídění a rozvoz vrácených knih na správné místo.
Obydlený most
Prostorový koncept Oodi lze popsat jako obydlený most přesahující 100 metrů nad otevřeným prostorem přízemí. Mostová konstrukce sestávající z ocelových nosníků a sloupů je podepřena dvěma masivními ocelovými oblouky společně předpjatými železobetonovou deskou.
Toto inovativní řešení umožnilo realizovat vnitřní prostory bez sloupů a dovolí i budoucí výstavbu silničního tunelu pod budovou. Sekundární ocelové nosníky asymetricky odsazené od konstrukce hlavního oblouku podpírají konzolový balkon a vstupní zastřešení.
Oodi byla postavena z místních materiálů a s ohledem na místní klimatické podmínky. Dřevěné fasády jsou vyrobeny z prefabrikovaných smrkových modulů. Složitá zakřivená geometrie byla navržena a vytvořena i parametrickými metodami 3D navrhování pomocí algoritmů.
Podrobná analýza energetického profilu fasády umožnila vyhodnotit environmentální řešení a pomohla minimalizovat požadavek na mechanické systémy kontroly. Skleněné fasádní plochy propouštějí do veřejných prostor velké množství denního světla.
Oodi se řadí mezi budovy s nulovou spotřebou energie třídy nZEB. Odhadovaná životnost je 150 let. Ve Finsku dostala Oodi v roce 2018 ocenění za ocelovou konstrukci roku. Stavba získala celosvětovou publicitu a byla vybrána porotou i veřejností v kategorii „Budovy nad 1 000 m2“ v soutěži AZ Awards 2019. Dostala se také do užšího výběru ocenění WAF, A + Awards, EU Mies Award i ceny Dezeen Awards za rok 2019.
CENTRÁLNÍ KNIHOVNA OODI
Místo: Töölönlahdenkatu, Helsinky, Finsko
Architekt: ALA Architects/Juho Grönholm, Antti Nousjoki, Janne Teräsvirta a Samuli Woolston
Klient: Město Helsinky
Podlahová plocha: 17 250 m2
Rozpočet: 98 000 000 €
Projekt: 2012–2015
Realizace: 2015–2018
FOTO: Tuoma Uusheimo, Iwan Baan, Ilari Nackel, Shutterstock
PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE: ALA Architects