Rozhledna Kraličák / Huť architektury Martin Rajniš

Podívejte se do roku 2022 s nadhledem. 5 tipů na novoroční výlet

Partneři sekce:

Z roku 2021 zbývá posledních pár hodin a většina z nás už se pomalu připravuje na vstup do nového roku se třemi dvojkami. Ať už na něj nahlížíte s optimismem nebo s menší či větší skepsí, určitě se vyplatí tak činit s pořádným nadhledem. A ten nezískáte nikde jinde, než na pěti výjimečných rozhlednách a vyhlídkách.

Po silvestrovských oslavách zajisté oceníte svižnou procházku krásnou českou přírodou, na jejímž konci bude čekat krásný výhled do všech světových stran. Přinášíme vám právě takový seznam míst, kam můžete o víkendu vyrazit.

1. Rozhledna Kraličák

lookout tower at kralicak taros nova boysplaynice 24
Rozhledna Kraličák | Zdroj: BoysPlayNice

Architektonické studio: Huť architektury Martin Rajniš

Jeseníky a pohoří Kralického Sněžníku máme občas tendenci podceňovat. Považovat je za úsměvné kapesní velehory, podbízející se nedělním výletům v pantoflích. Jenže tu a tam umí nehezky překvapit tím, jak opravdové a divoké dokážou být.

Rozhlednu, tedy spíše věž na Kraličáku, proto můžete považovat za jakýsi vstupní test vlastní odolnosti. Pokud na ni zvládnete výstup bez obtíží, jste připraveni dobře. A navíc odtud z výšky kóty 866 metrů nad mořem, povýšené o 35 metrů vyhlídky, přehlédnete většinu tras, které na vás ještě čekají.

2. Rozhledna na Velké Deštné

Rozhledna na Velké Deštné | Zdroj: David Stejskal

Architektonické studio: architekti.in

Dvě léta usilovné projektové práce, rok neutuchající dřiny v terénu. I tyto údaje podtrhují fakt, že rozhledna na vrcholu Velké Deštné skutečně není malým projektem, a že k její realizaci byla zapotřebí spousta práce. Která začala vlastně už v listopadu 2014, kdy se tvorby návrhu zhostili lidé ze studia architekti.in.

Stavbu charakterizuje vzdušnost, transparentnost, otevřenost a průhlednost stěnových konstrukcí. Do interiéru vlastní věže prostupují všechny živly a projevy počasí, díky čemuž se nepřeruší kontakt s přírodou ani při výstupu na nejvyšší vyhlídkovou plošinu.

3. Vyhlídka Špička

Vyhlídka Špička / Mjölk
Vyhlídka Špička / Mjölk | Zdroj: ČKA, archivy autorů

Architektonické studio: Mjölk architekti

Vzpoura proti usedlým konzervativním normám a současně pokora vůči okolní krajině. Nesmiřitelné protipóly, které se setkávají v realizaci vyhlídky na Malém Špičáku u Tanvaldu. Vyhlídka Špička patří ke stavbám v krajině, ke kterým nelze zaujmout neutrální postoj.

Přesná definice toho, co je vlastně rozhlednou, nám ve výkladovém slovníku zatím chybí. Máme jen nejasné subjektivní představy o stavbě hnané do výšek, nabízející scénický výhled do kraje. Ale bez bližší specifikace. Což souběžně dává široký prostor kreativitě architektů a rovněž nahrává určitým uživatelským kontroverzím.

4. Hlídka na Stráži

Hlidka na Strazi leto 11 min
Horník | Zdroj: OBA creators

Architektonické studio: Mjölk architekti

Úplně původní myšlenkou bylo postavit na vrchu nad Rokytnicí rozhlednu. Klasickou vyhlídkovou věž. Tuctovou a zaměnitelnou, která by byla k nerozeznání od desítek, možná stovek podobných, které v posledním desetiletí vyrostly po celém Česku. Naštěstí to dopadlo jinak. Lépe. Mnohem lépe.

Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli byly autorům postavy z erbu města Rokytnice. Na město dohlíží na skalách Strážníku čtyři patroni, symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži. Předobrazy přitom posloužily nejen k pojmenování čtveřice vyhlídek, vlastnosti patronů se propsaly i do samotného vzhledu.

5. Rozhledna na Šibeníku

Rekonverze tubusu větrné elektrárny s transformovnou na rozhlednu
Rekonverze tubusu větrné elektrárny s transformovnou na rozhlednu | Zdroj: Václav Novák

Architektonické studio: ABM architekti, s. r. o.

Situace na vrcholu Šibeníku až s nepříjemnou aktuálností upozorňovala na to, že jizvy v krajině nemusí zanechávat jen zastaralý průmysl a těžba, že i překotná snaha po čisté energii může vést na slepou kolej. A právě z ní přesunuli ABM architekti dvaačtyřicet metrů vysoký objekt, doplněný o přístavbu trafostanice-transformovny. Jak? Nalezením nového smyslu a využití pro tubus pylonu větrné elektrárny, její působivou rekonverzí na vrcholovou rozhlednu, doplněnou o turistické informační centrum.

red