Předjaří ve znamení konferencí o udržitelné architektuře
Konec února a první polovina března přinesou všem zájemcům o architekturu celou řadu příležitostí si doplnit znalosti v oblasti udržitelné architektury.
Hlavní téma Stavebního veletrhu 2020, probíhajícího 26. až 29. února, je vnitřní prostředí budov a veletrh se blíže zaměří na témata, jako jsou zelené střechy a fasády, topení, chlazení, větrání a stínění. Paralelně s touto akcí probíhá na brněnském výstavišti Festival architektury 2020, který se zaměří na širší kontext udržitelnosti ve městě.
Prodloužený víkend mezi 6. a 8. březnem pak bude v pražském kulturním centru Domovina hostit alternativní stavitele na konferenci Stavby z přírodních materiálů 2020. Sérii pak zakončí 13. a 14. března tradiční Salon dřevostaveb, věnovaný stavbám z tohoto obnovitelného materiálu.
Stavební veletrh, konaný tradičně na brněnském výstavišti, je největší přehlídkou v naší zemi, který prezentuje průřez českým stavebnictvím. Kromě tradičních stavebních technologií budou letos na veletrhu zastoupeny i firmy, které se orientují na segment udržitelného stavění a nabízejí typová řešení pro zelené střechy a zelené stěny. Kromě zateplovacích systémů, které obvykle dominují české debatě o snížení energetické náročnosti budov, bude řeč také o kvalitě vnitřního prostředí a zdravém stavění.
Akci zahájí doprovodná slavnostní program zvaný Ouvertura, který proběhne na VUT už 25. února. V průběhu večera zazní tři přednášky, a to od prof. Ing. Josefa Chybíka, CSc. na téma Vnitřní prostředí budov a konstrukce na systémové hranici.
Dalším přednášejícím je doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., který si vybral téma Vnitřní prostředí budov – vliv Ecodesignu vzduchotechnických jednotek na tepelný komfort obsluhovaných prostorů. Ing. Petr Blasinski, Ph.D., uzavře Ouverturu přednáškou o Analýze vnitřního prostředí v prostorách s vysokou vlhkostní zátěží.
Jak zlepšit kvalitu prostředí ve městě a stavět trvale udržitelným způsobem? Na tuto klíčovou otázku odpoví Festival architektury 2020 s tématem Stavitelství ohleduplné k životnímu prostředí. Nejvýznamnější jména a projekty udržitelné výstavby se setkají pod jednou střechou, představí funkční řešení pro budoucnost a otevřou diskusi k jejich širšímu uplatnění.
Festival, zaměřený na udržitelnou architekturu, nabídne návštěvníkům možnost zúčastnit se řady přednášek, diskuzí a workshopů. V rámci bohatého programu vystoupí odborníci na pasivní-soběstačné domy, vegetační konstrukce, zadržování a úpravu vody, dále zástupci cirkulární ekonomiky i distributoři zelené energie.
Inspirující projekty představí čeští architekti ocenění Českou cenou za architekturu. Mezi vystupujícími najdete také Ondřeje Chybíka, urbanistu Petera Bednára či krajináře Přemysla Krejčiříka.
Ke čtvrtečnímu programu se připojí i zástupci měst a operačních programů, kteří návštěvníkům osvětlí klimatickou politiku pro nadcházející období. Během programu mohou hosté ochutnat pivo vařené z dešťové vody a rozmazlovat se občerstvením z kuchyně Flames grill. Speciálními festivalovými hosty budou gastro-kartograf Lukáš Hejlík, ve večerních hodinách pak Husak Quartet a Kamil Prokeš, trojnásobný mistr v sekání sektů. Moderace se zhostí Soňa Baranová a Vladimír Kořen.
Zajímavý a různorodý program a setkání s místními (Tomáš Hajzler, Soňa Jonášová, Jitka Dostálová, Zuzana a Ján Matúšovi) i zahraničními odborníky (Oleksandr Dymnich, Jeffrey Hart, Moritz Reichert, Raphael Petit) přinese konference Stavby z přírodních materiálů.
Od pátku do neděle řečníci postupně otevřou témata z oblasti architektury, využívání odpadu, přírodní izolace, zelených střech, vodního hospodářství, přírodních stavebních materiálů. Bude to víkend plný přednášek, diskuzí, setkání a sdílení s komunitou lidí kolem přírodního stavitelství.
„V posledním období se objevují nové způsoby, jak stavět a také celkově žít v souladu s přírodou a produkovat méně odpadu. Proto se každoročně snažíme tato důležitá témata zařazovat do našeho programu, aby se dostali k našim účastníkům. Těšíme se, že zájem o konferenci z roku na rok roste a že si přednášky přijíždějí vyslechnout i zájemci ze zahraničí,” říká organizátor konference Viktor Karlík z Baobaby z.s.
13. a 14. 3. 2020, kdy se v pražském VNITROBLOCKu uskuteční již 15. ročník výstavy Salon dřevostaveb. Letošním mottem je „Moderní dřevostavby, architektura a odpovědný životní styl“. Salon odstartuje 12. 3. 2020 od 19:00 v CAMPu přednáškou prestižní zahraniční host – architekt, prof. Felix Waechter, z berlínské architektonické kanceláře Waechter + Waechter.
Ve dnech 13. a 14. 3. 2020 se mohou návštěvníci těšit na pestrý celodenní odborný výstavní, přednáškový a společenský program soustředěný v prostorách VNITROBLOCKu v pražských Holešovicích. Těžištěm výstavní instalace bude výstava nových, aktuálně realizovaných a architekty navržených dřevostaveb z Česka a Slovenska, doplněná o ukázky realizací zahraničních hostů. Praktické a „hmatatelné“ informace pro zájemce o stavění i vybavení staveb ze dřeva získají návštěvníci u stanovišť vystavujících partnerů a dodavatelů nejrůznějších materiálů, technologií a produktů.
V pátek 13. 3. 2020 se přednáškový a diskuzní program soustředí na veřejné a komerční dřevostavby, sobota 14. 3. 2020 bude věnovaná výhradně tématu dřevostavby na bydlení a v dopoledním programu přednáškám a diskuzím o praktických technických detailech dřevostaveb, ve kterých odborníci rádi odpoví na zvídavé dotazy publika.
Kromě renomovaných českých a slovenských architektů a odborníků představí akce v přednáškových pásmech inspirativní realizace z dalších zemí od rakouských architektů Gerhard Haumer, Jochen Kreuter/ateliér Josep, nebo hosta z Maďarska, architekt aPétera Pozsára a dalších.
TEXT: RED
FOTO: FESTIVAL ARCHITEKTURY, BVV, BAOBABY