Rakouské vinařství v loftovém prostoru. Rekonstrukce, které vládne šedá barva
Vídeňské architektonické studio destilat oživilo starou usedlost z 19. století ve vinařském regionu Wagram v Dolním Rakousku v duchu filozofie „méně je více“.
Starý statek, na kterém se kdysi vyrábělo víno pro zámek Winkelberg, byl několik desetiletí opuštěn. Dnes zde sídlí rodinné vinařství Clemensa Strobla, výrobce prémiových vín.
Rekonstrukcí tří budov vznikly na pozemku o rozloze 10tisíc metrů čtverečních honosné sídlo pro majitele, kancelářské i výrobní prostory či místo pro ochutnávky vína. Přibyla také přístavba s bazénem a jezírko.
Majitelé chtěli vytvořit zázemí pro vinařství založené na původní myšlence žít i pracovat pod jednou střechou. Do zchátralé nemovitosti, kterou našli na doporučení souseda a která je dnes jejich domovem, se zamilovali na první pohled.
Neodradily je ani zřícené křížové klenby či prohnilý krov. Rekonstrukce navrátila starým budovám jejich původní lesk, navíc se klient i architekti shodli v tom, že je udržitelnější renovovat stávající stavbu než postavit novou na zelené louce.
Prostoru vládne víno
Největší výzvou se ukázalo spojení nové hmoty a staré konstrukce. O tom, že se to podařilo, svědčí i budova kdysi využívaná pro zemědělské účely. Dnes je v ní uskladněno víno a byla rozšířena o novou výrobní část.
Největší z budov s podlahovou plochou 2 000 m2 si zachovala historickou fasádu z cihel i původní klenby. Tyto prvky doplnil současný minimalistický styl. Odvolává se na čistotu a jednoduchost materiálů a připomíná rafinovanou verzi industriálního stylu.
Při vstupu do výrobní části se ocitnete na recepci. Interiérový design obrovských otevřených prostor charakterizují bloky podobné stavebnicím, světlo jako ústřední prvek a šedá barva ve všech jejích odstínech.
Klenutý sklep, degustační místnost, kuchyň a kancelář vytvářejí robustní prostorové prvky, které se prolínají do konstrukce pláště, vymezují hranice a přebírají více funkcí.
Omezená barevná paleta se přetavila do stěn z pohledového betonu, leštěných betonových podlah, šedě lakovaného smrkového dřeva, neupravených heraklitových desek ve štítu střechy, kartáčované oceli, šedých cihlových obkladů a skla.
Realizace obdržela prestižní cenu
Kombinace těchto materiálů s historickými prvky nechává vyniknout jejich jemné nuance. Architekti také využili přirozeného světla jako jeden ze způsobů pro vyzvednutí struktury materiálů v otevřeném prostoru.
Prvky industriálního designu podtrhují, že tento interiér se využívá k práci. Charakteristika vína jako přírodního produktu je do něj přetavena puristicky a jednoduše, se střízlivým šarmem. Rekonstrukce budovy dokonce obdržela před dvěma lety ocenění Dezeen Awards jako nejlepší pracovní prostor z návrhů z celého světa.
Porota, kterou tvořily osobnosti jako Patrik Schumacher, Konstantin Grcic, Daniel Liebeskind, Joep van Lieshout nebo Paola Navone, při udělování ceny uvedla: „Tento projekt obsahuje prvky, které nejsou synonymem pro typickou kancelář – jako degustační místnost či vinný sklípek. Zvolená barevná paleta a tlumené tóny vytvářejí klášterní pocit z prostoru, ve kterém se pozornost soustřeďuje jen na víno samotné a jeho výrobu.“
O designovém studiu
destilat design studio založili v roce 2008 Harald Hatschenberger, Thomas Neuber a Henning Weimer. Společně se věnují architektuře, interiérovému designu a produktovému designu pro soukromé i veřejné prostory. Poznávací značkou studia, které sídlí ve Vídni a Linzi, je holistický přístup.
Klient: Vinařství Clemens Strobl
Lokalita: Kirchberg am Wagram, Rakousko
Dokončení: 2020