Víceúčelový sál i zábavní park. Dvůr Králové už ví, co s bývalou továrnou
Vítězem architektonické soutěže na přestavbu a využití bývalé Mayerovy továrny v centru Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku se stal návrh Rudolfa Grimma z ateliéru GRIMM Architekti ze Žďáru nad Sázavou. Do soutěže vypsané na jaře přišlo 11 návrhů, s vítězstvím v soutěži je spojena odměna 900.000 korun. Šlo o první architektonickou soutěž, kterou město uspořádalo.
„Návrhy měly architektonicky, výtvarně a provozními vazbami zapojit areál do historického centra města a otevřít ho veřejnosti. Zároveň měl návrh umožnit pěší propojení mezi náměstím Republiky a Tylovou ulicí,“ uvedl starosta Jan Jarolím.
U vítězného návrhu porota ocenila promyšlený koncept urbanistického řešení včetně návazností na přilehlá veřejná prostranství a jednoduché a přehledné uspořádání celého areálu kolem centrálního dvora.
Areál o rozloze 5500 metrů čtverečních má několik objektů. Návrh zachovává třípodlažní železobetonovou halu bývalé textilní továrny a k ní přiléhající dvoupodlažní vstupní objekt. Zachovává také vjezd a výjezd do areálu z náměstí Republiky a Tylovy ulice a vytváří tak jejich pěší propojení. Tím zachovává dopravní obslužnost sousedících objektů, které nejsou ve vlastnictví města.
Sál, divadlo i dětský zábavní park
Vítězný návrh obsahuje víceúčelový sál pro kulturu a vzdělávání s kapacitou 500 sedících diváků při umístění pódia v sále a s kapacitou 700 diváků, pokud bude pódium v prostoru zákulisí, a možností jeho variabilního uspořádání. „Dále obsahuje prostor pro zábavně naučné centrum o ploše 730 metrů čtverečních a prostor dětského zábavního parku o ploše 730 metrů čtverečních. Loutkové divadlo má navrženou kapacitu 80 sedících diváků,“ uvedla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.
Počet parkovacích míst navržených do podzemí je 88 a v parteru 20 parkovacích míst. „S autory vítězného návrhu budeme jednat o podmínkách smlouvy na zpracování projektové dokumentace ve stupních jak pro povolení stavby, tak pro výběr zhotovitele a realizace stavebních prací a také o ceně a termínech. Ve lhůtě dvou až čtyř let by měla být zahájena stavba,“ uvedl Jarolím.
Všechny návrhy představí výstava
Předběžná cenová nabídka vítězného uchazeče na navazující projekční práce a autorský dozor je 19 milionů korun bez DPH a investiční náklady se pohybují okolo 350 milionů korun.
Na druhém místě skončil návrh brněnského studia Drawcon, které získá odměnu 800.000 korun, a na třetí příčce návrh pražského studia MS architekti, to obdrží odměnu 400.000 korun. Všechny návrhy je možné až do neděle 13. února zhlédnout na výstavě v prostorách továrny.
Mayerovu továrnu na náměstí Republiky koupilo město Dvůr Králové v roce 2017 za 9,4 milionu korun od dvorského družstva Vánoční ozdoby. Objekty továrny leží v městské památkové zóně.