Vinařství Kolby v duchu akátu a otevřenosti
Na okraji malé jihomoravské obce Pouzdřany s výhledem na národní přírodní památku Pouzdřanskou step najdeme Vinařství Kolby, známé svým vínem a po loňském dokončení rekonstrukce areálu i letošní nominací na Českou cenu za architekturu.
Výzvou ke změně tváře celého prostoru bylo pro zkušené architekty z ateliéru ORA vyjít z filozofie vinařství, které si zakládá na přírodních postupech a respektu k minulosti a krajině. Areál s historickou budovou a rozlehlými sklepy se měl návštěvníkům zatraktivnit a vytvořit pro ně přívětivou zónu, včetně vinného baru. Rozšířit ho měl suchý sklad lahví vína. To vše se mělo vizuálně propojit.
„Bylo potřeba změnit výraz staveb a aktualizovat provozní vazby, aby odpovídaly potřebám vinařství. Současně nebylo vhodné do stávajících objektů příliš zasahovat nebo je dokonce demolovat,“ popisují architekti Jan Veisser, Jan Hora a Barbora Hora projekt, jehož realizace probíhala v letech 2021 až 2023.
Dřevo a omítka
Hlavním úkolem bylo pro ně sjednocení jednotlivých objektů, míst a momentů do koherentního celku. Architekti se proto rozhodli pro dva dominantní výrazy. První patřil historickému domu, který získal novou omítku. Druhý se nese ve znamení dřeva. Předsazená fasáda z akátových latí sjednocuje starší přístavbu i nový sklad na víno.
Vnější řídká treláž nyní slouží jako opora pro popínavé rostliny. Pak je tu vnitřní husté laťování, které místy formuje degustační lavici. Tam, kde se obě vrstvy překrývají, akátová treláž lavici stíní. Akát z místních zdrojů architekti vybrali jako vhodnou lokální dřevinu, která svou odolností zajišťuje delší životnost konstrukce.
Suchý sklad je utilitární betonová montovaná hala, zapuštěná do terénu. Beton je dobarvený do zemitého tónu. Deponie z výkopu se při stavbě využila na částečné překrytí haly. Tím se vizuálně zmenšil její objem.
Generálním dodavatelem stavby byla společnost PS Brno, pro kterou prefabrikovaný skelet skladové haly zajistila pražská firma KŠ PREFA. Také sklad je zahalený do akátové předsazené fasády, která stíní betonovou konstrukci a přispívá k vnitřní teplotní stabilitě.
Udržitelnost díky dotacím
Novou vizáž areál vinařství získal vydlážděným předprostorem, jakousi druhou Pouzdřanskou návsí, který směrem do centra obce návštěvníky vítá. Jeho součástí je pergola, která je původní jen nově opláštěná dřevem. Je tu i obchod s malým gastronomickým provozem. V prostoru se již pořádají veřejné akce. Současně slouží jako terasa pro Winebar, umístěný v historické budově vinařství, který přímo navazuje na vinné sklepy.
Uvnitř namísto klasického baru návštěvníci využívají masivní degustační stůl. Vínem je inspirovaná podlaha, na cementová dlažbě jsou patrné vlnky ve vínové barvě. Pro zdůraznění atmosféry místa jsou zde návštěvníci obklopeni surovými materiály s přirozenou patinou.
Projekt Vinařství Kolby se zaměřil na udržitelnost, na střechách hal jsou umístěny rozsáhlé fotovoltaické panely. Na tento záměr vinařství využilo finanční podporu z fondů EU prostřednictvím Národního plánu obnovy.
Rekonstrukcí prošlo přilehlé parkoviště, kde je k dispozici volně přístupná dobíjecí stanice. Během příjemného posezení si díky ní návštěvníci mohou dobít svůj elektromobil či elektrokolo.
Zda respekt ke krajině v zajímavém projektu Vinařství Kolby ocení i porota České cenu za architekturu zjistíme již letos v listopadu.
Vinařství Kolby
Lokalita: Pouzdřany, Jihomoravský kraj
Investor: Kolby a. s.
Ateliér: ORA
Autoři ORA: Jan Veisser, Jan Hora, Barbora Hora
Spoluautoři: Maroš Drobňák, Klára Mačková
Realizace stavby: PS Brno s.r.o.
Krajinářský architekt: Atelier Partero
Projekce: Projekce 2
Realizace interiéru: Creatisa design
Projektové řízení: K4
Zahájení projektu: 2021
Realizace: 2023