Základna technických služeb Lysolaje: Chytrá architektura s respektem k okolí
Počátkem letošního léta vyšla ročenka Česká architektura 2022-2023 a jedna z částí je věnována výsledkům práce studia Progres architekti, jejichž nová Základna technických služeb Lysolaje letos získala také Národní cenu za architekturu v kategorii Novostavba. Navíc si vysloužila i nominaci na Českou ceny za architekturu 2024. Čím tedy stavba v pražské městské části Lysolaje odborníky zaujala?
Ukazuje se, že pokud technické zázemí architekti využijí jako příležitost, může vzniknout kvalitní a neobvyklý objekt. V případě základny technických služeb jde na první pohled o jednoduchou stavbu s modulárním železobetonovým skeletem, která se však vyznačuje funkčností, variabilitou, udržitelností, kvalitou vnitřního prostředí a respektem k okolí.
Budova je citlivě zasazena do svahu, využívá dřevo a rytmizaci fasád pro harmonii s okolní zástavbou a modulární skelet nabízí variabilitu a pružnost pro různé provozy. Vnitřní prostory jsou funkčně strohé, bez zbytečného luxusu, zároveň nejsou laciným krátkodobým řešením. V interiéru si architekti pohráli se surovými materiály a světlem, které je mu dopřáno i prostřednictvím světelných tvarovek.
Chytrá řešení, udržitelný provoz
Vnitřní prostory jsou osvětlené přirozeným denním světlem a pobytové plochy mají vysoký standard vnitřní akustiky. V objektu se použily trvanlivé materiály, které prodlužují jeho životní cyklus. Celkovou autenticitu podtrhují konstrukce a materiály bez dalších krycích vrstev. Podoba stavby tak odpovídá účelu, chytrá technická řešení napomáhají k jeho udržitelnému provozu.
Objekt s nosnou konstrukcí a dřevěným obkladem kombinuje technickou část s garážemi pro vozidla údržby, autodílnou a skladem materiálu s komfortním zázemím pro posádku, včetně šaten, kanceláří a bytu správce. Menší část pro pracovníky má odlišné nároky na velikost místností, prosvětlení, akustiku, vnitřní teplotu i výraz.
Proto ji architekti koncipovali jako nezávislou vloženou krabičku z lehké montované ocelové konstrukce v pasivním tepelném standardu. Ukrývá v sobě i společenskou místnost, sloužící i při nočních směnách sněhové pohotovosti. „Lehkou konstrukci jsme využili i pro byt pro správce ve druhém podlaží, který je i rezervou do budoucna a je možné ho rozšířit nad sousední moduly,“ přibližují architekti projekt.
Místo k setkávání
Vstupní atrium představuje propojku s ulicí, hlavní vstup a komunikační uzel, jehož otevřenost se nastavuje velkými otočnými žábrami. Je to polosoukromé místo setkávání, kde prší, roste tráva a pěstují se rajčata. „Vztah s okolní obytnou zástavbou navazujeme rytmizací fasád a použitím dřeva na hlavním průčelí. Jeho klidná plocha ožívá při provozu, kdy tep otvírání a zavírání jednotlivých modulů dává stavbě jedinečnou dynamiku,“ popisují architekti.
Investor, jimž je městská část Praha – Lysolaje, společně s architekty akcentoval udržitelnost a odpovědnost za prostředí. Aby nevytápěná technická část udržela stabilní teplotu a nepromrzala, objekt se částečně zapustil do terénu. Provoz domu zajišťuje fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm. Vyhřívaná část je zateplena v pasivním standardu, zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo. Na objektu je umístěna zelená střecha, která zlepšuje mikroklima a zadržuje vodu, přičemž dešťová voda se akumuluje a využívá pro provoz údržby a zálivku.
Veřejná stavba Základna technických služeb Lysolaje je tak ukázkou práce s obnovitelnými zdroji energie, standardu vnitřního prostředí a použitých materiálů i vztahu k okolí.
Lokalita: Praha – Lysolaje, ul. Květová
Autoři: Jan Kalivoda, Vojtěch Kaas
Ateliér: Progres architekti
Spolupráce: Michal Svoboda, Tereza Soubustová
Investor: Městská část Praha – Lysolaje
Zastavěná plocha: 437 m²
Projekt: 2019 – 2020
Realizace: 2020 – 2022